Jak Oszczędzać Pieniądze na Paleniu w 2023 roku: 5 Dobrych Opcji

Statystyka ceny papierosów i piwa w Polsce historyczne dane, statystyka
Źródło: Bankier.pl

Z powodów logicznych palenie papierosów i picie alkoholu stają się coraz droższe poprzez zwiększające się akcyzy.

W ciągu 14 lat z 2008 do 2022 roku cena paczki papierosów wzrosła z 6 zł do 15,5 zł, czyli 2,5-krotnie. W 2022 roku akcyza na papierosy i alkohol wzrosła o 5%, przez kolejne lata będzie rosła o 5% rocznie. 

Z dużym prawdopodobieństwem, będzie to stała tendencja rosnąca. Dlatego palenie staje się coraz większym wydatkiem, nie tylko jako suma pieniędzy, ale też jako procent od naszego wynagrodzenia.

Według danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w Polsce w tym samym obrębie czasu (2008-2022) wzrosła z 2943,88 do 6.778,63 brutto miesięcznie, czyli tylko 2,3-krotnie, czyli wolniej, niż ceny papierosów.

Oprócz banalnych sposobów zaoszczędzić, jak rzucenie lub ograniczenie palenia, istnieją inne mniej szkodliwe i tańsze sposoby zapalić.

W tym artykule właśnie opowiemy o tym, jak można zaoszczędzić pieniądze na paleniu w 2022 roku i dalej!

Koszty Palenia

Stali palacze, dla których rzucenie palenia jest najtrudniejszym, często palą około jednej paczki papierosów dziennie.

Przy takiej intensywności palenia koszt miesięczny będzie wynosił 16.5 zł * 30 dni = ok. 500 złotych miesięcznie. To jest duży wydatek, prawie 10% od przeciętnego polskiego zarobku netto.

Ponadto, w następnym roku będzie jeszcze o 5% wyższy, czyli ok. 530 złotych! 

Dlatego warto znaleźć tańszą i możliwie zdrowszą alternatywę. Poniżej są przedstawione najlepsze opcje.

Opcje Tańszego Palenia

Istnieje wiele tradycyjnych i nowszych alternatywnych opcji do palenia zwykłych papierosów pakowanych, zakupionych w sklepie.

Zakup hurtowy

Jedną logiczną opcją do zaoszczędzenia pieniędzy może być zakup hurtowy wielu paczek papierosów.

Taki zakup hurtowy jest możliwy w niektórych sklepach internetowych, dzięki czemu przy zakupie minimalnie 10 paczek (bloku), możemy uzyskać cenę około 13-14 złotych za paczkę.

Niewielka, ale przyjemna oszczędność.

Zakup paczek na Białorusi, w Ukrainie

Tanie papierosy w Ukrainie
Źródło: Ukraina Marcina

Ceny paczek papierosów w krajach naszych wschodnich sąsiadów równają się około 4-5 złotych za paczkę.

Przykładowo, za paczkę Winston Blue przyjdzie nam zapłacić niecałe 6 zł, za Monte Carlo Red około 5 zł.

Jednak istnieją ograniczenia dotyczące przywozu papierosów.

Zarówno w przypadku Białorusi, jak i w przypadku Ukrainy, jest to 40 papierosów (2 paczki) przy przekroczeniu granicy transportem lądowym, albo 200 papierosów (10 paczek) w transporcie lotniczym.

Oczywiście, taka podróż tylko w celu zakupu tańszych papierosów się nie opłaci. Jednak można zaplanować podróż do niezbyt znanych atrakcji Białorusi albo Ukrainy i wrócić z niewielkim bonusem.

Pamiętaj jednak, że białoruskie papierosy są produkowane na 3 fabrykach państwowych lub prywatnych, należących do przybliżonych dyktatora łukaszenki, więc nie zalecamy wspierać ten reżim. Ponadto, przez sankcje te fabryki straciły wiele licencji na produkcję papierosów znanych marek.

Czasem można też znaleźć ogłoszenia o sprzedaży papierosów z Ukrainy na forach. Nie zawsze jednak można ufać jakości, oraz jest to niestabilne źródło.

Skręcanie własnych papierosów

Skręcone papierosy ze zwijarką, jak skręcić papierosa
Źródło: WikiHow

Tradycyjnie najpopularniejszą alternatywą do papierosów pakowanych są papierosy skręcane ręcznie albo za pomocą maszynki (zwijarki).

Do ręcznego skręcania potrzebne są tylko tytoń do papierosów, bibułka do jego zawinięcia oraz filtr.

Do skręcania maszynką potrzebujesz tych samych składników, oraz zwijarkę.

W obu przypadkach robienie własnych papierosów zajmuje chwilę.

W tym przewodniku już zostały szczegółowo opisane obydwa sposoby.

Kupić tytoń możesz w naszym sklepie. Możesz wybrać sobie odpowiedni tytoń (co do aromatu, marki, mocy), połączyć różne i nawet zmienić smak.

Co do ceny, z kilogramowej paczki tytoniu kosztującej 79 złotych na naszej stronie skręcisz 1000-1500 papierosów. 1000 bibułek z filtrami kosztuje około 10 złotych.

Czyli 50 paczek można skręcić kosztem 89 złotych, czyli 20 papierosów (odpowiednik paczki) kosztuje tylko 1,78 zł, prawie 9-krotnie taniej, niż palenie papierosów pakowanych. 

Sięgnij po tytoń klasy premium i ciesz się jakością nadal w znacznie niższej cenie, niż papierosy.

Podgrzewacze typu iQos

Iqos zestaw biały, tańsze palenie papierosów

Z nowszych alternatyw zwykłego palenia papierosów jest podgrzewanie specjalnych papierosów w podgrzewaczach typu iQos (jedna z marek takich urządzeń).

Papierosy-wkłady do iQos niestety nie pozwalają na oszczędzanie, bo nawet kupując podgrzewacz iQos (zwykły koszt około 300 zł, w rzadkich przypadkach 100-150 zł), takiego rodzaju subskrypcja nie daje niższej ceny, koszt paczki też jest porównywalny albo nawet wyższy od zwykłych papierosów.

iQos jest mniej szkodliwy dzięki samemu podgrzewaniu w przeciwieństwie do podpalania, jednak palacze iQos narzekają na nieprzyjemny smak, zapach oraz małe możliwości kontrolowania tego, co znajduje się w środku papierosa, jak w przypadku papierosów skręcanych.

Elektroniczne papierosy

Płyny do e-papierosów zawierające nikotynę

Warto również wspomnieć o papierosach elektronicznych, które niedawno też stały się dość popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

W chwili obecnej temat jest mało zbadany i nie do końca wiadomo, czy papierosy elektroniczne rzeczywiście są mniej szkodliwe oraz o ile mniej.

Tutaj zobaczysz obecne badania o szkodliwości e-papierosów

Większość palaczy korzysta z płynów do e-papierosów, zawierających nikotynę, czyli przynajmniej jeden ze szkodliwych składników papierosa jest w nich obecny.

Ponadto czasem łączny koszt takich papierosów wychodzi wyższy. Proste zestawy kosztują od 80 złotych, droższe kosztują powyżej 200, a dodatkowo potrzebujesz płynów, które kosztują od 10 do 20+ złotych.

Osoby, które palą 1 paczkę papierosów dziennie zużyją około 1 ml tego płynu i wydadzą około 150-250 zł (w zależności od zestawu).

Warto byłoby wspomnieć też marihuanę, jednak nie jest to opcja legalna w Polsce. Jeżeli mieszkasz w kraju, gdzie 'trawka’ jest legalna, zobacz to porównanie marihuany i tytoniu.

Wybierz swoją opcję i ciesz się swoim nawykiem za mniejsze pieniądze i z mniejszą szkodliwością dla zdrowia!