Nie da się ukryć, że tytoń nie jest rośliną uważaną za leczniczą.
Jest wręcz przeciwnie, nie od dziś znane są jej szkodliwe dla zdrowia właściwości.
Jednak jak się okazuje i w tej roślinie można znaleźć coś, co okaże się być przydatnym w medycynie środkiem.
Czy tytoń jest rzeczywiście szkodliwą rośliną? Czy istnieje możliwość jego odpowiedniego zastosowania, by wykazywał on medyczne właściwości?
Opowiemy w tym artykule.
Czy możliwe jest medyczne zastosowanie tytoniu?
Tytoń nie jest rośliną, która sprawdza się w medycznym zastosowaniu. Jednak profesor Mario Pezzotti z Uniwersytetu w Weronie w ramach projektu Pharma-Planta chciał udowodnić, że nawet ta roślina poddana odpowiednim modyfikacjom może zyskać cenne lecznicze właściwości.
Badania nad zastosowaniem tytoniu w medycynie zostały zakończone sukcesem.
Grupa naukowców, która opracowała powstanie transgenicznego tytoniu wyhodowała roślinę o zdolności do produkcji aktywnej biologicznie cytokiny-10 (IL-10). Jest to cenny związek przydatny przede wszystkim przy leczeniu ostrych stanów zapalnych oraz chorób autoimmunologicznych.
Zobacz, jak papierosy mogą wpływać na zaburzenie erekcji
Badania naukowców polegały na wprowadzeniu do rośliny dwóch różnych genów. Pierwszy pochodził z genomu wirusowego, natomiast drugi został wyizolowany od myszy. Roślina bardzo dobrze zareagowała na ona geny, czego efektem była produkcja białka IL-10. Roślina poddana takim genowym modyfikacjom produkowała wystarczającą ilość cytokiny.
W zmodyfikowanym tytoniu właściwości leczniczych należy szukać przede wszystkim w liściach rośliny.
Zmodyfikowany tytoń obecnie może być wykorzystany przede wszystkim przy leczeniu chorób autoimmunologicznych oraz ostrych stanów zapalnych. To jednak nie koniec badań, naukowcy planują przeprowadzenie kolejnych.
Tym razem prowadzone działania mają dotyczyć modyfikacji tytoniu, który mógłby być wykorzystywany przy leczeniu cukrzycy typu I. Nie jest wykluczone również, że badania w tym kierunku będą prowadzone również i dla innych chorób.
Lecznicze zastosowanie tytoniu
Nie zawsze tytoń był uważany za roślinę o szkodliwym oddziaływaniu na ludzki organizm. Większość odmian tej rośliny pochodzi z Ameryki, gdzie traktowano go nie tylko jak używkę, ale także środek leczniczy wspomagający walkę z pewnym rodzajem schorzeń.
Dawniej stosowano go jako zewnętrzny środek przeciwbólowy, stanowiący podstawę wielu maści. Docelowo ich zdaniem było leczenie bólu głowy i migreny. Stosowano wyłączanie spalone liście tytoniu, które w postaci popiołu były nanoszone na bolące miejsca.
Lecznicze zastosowanie tytoniu wykorzystywano również przy bólach zębów. W tym przypadku z liści tej rośliny przyrządzano sok, w którym moczono kulkę lnu u przykładano do dziąsła w miejscu bólu. Zawinięte w kulkę liście tytoniu umieszczano również w zepsutych, zgniłych zębach.
Od bardzo dawna już uważano, że tytoń może być także dość skutecznie działającym środkiem nasennym. W walce z bezsennością wykorzystywano przede wszystkim liście tej rośliny. Przed pójściem spać wystarczyło jedynie wypić odpowiednią porcję soku.
Tytoń jako środek leczniczy sprawdzał się również przy leczeniu wielu zmian skórnych.
Zobacz różnicę pomiędzy fajkami skręcanymi z tytoniu a papierosami pakowanymi
Dopiero po wielu latach od wynalezienia tytoniu ludzie zaczęli dostrzegać, że jest to nie tylko środek leczniczy, pomagający w walce z wieloma dolegliwościami. Zauważono również, że jest to substancja silnie oddziałując na organizm, po pewnym czasie gdy stosowana jest zbyt często, prowadząca do uzależnienia.
Dziś ludzie są już bardziej świadomi tego, że tytoń to szkodliwie działająca roślina. Jednak dzięki ciężkiej pracy naukowców i licznym modyfikacjom jest szansa, że zostaną odkryte jej prawdziwie przydatne w medycynie właściwości.