Palenie papierosów – fakty i mity

Nowy dzień budzący się do życia, kawka, papieros i ten wszechobecny luz, dla takich chwil warto żyć. Wiele osób tak właśnie wita każdy poranek i nie wyobraża sobie, że można inaczej. Palenie papierosów to część ich życia, która daje im złudne poczucie szczęścia. Uzależnienie sprawia, że nie są w stanie z tego zrezygnować. Co więcej, mimo tego, że dochodzą do nich coraz to nowe informacje o szkodliwości nałogu, szukają wytłumaczenia dla swojego zachowania. Próbują znaleźć pozytywne aspekty dotyczące palenia papierosów. Wierzą w różnego rodzaju mity, które nie mają uzasadnienia w rzeczywistości. Jest ich naprawdę bardzo wiele, gdyż człowiek wplątany w niekorzystną sytuację zawsze znajdzie uzasadnienie dla swojego działania. Jakie są najpopularniejsze fakty i mity na temat palenia papierosów?

Palenie papierosów — fakty

Z uzależnienia można zrezygnować w każdej chwili

Trzeba sobie jasno powiedzieć, palenie można rzucić z dnia na dzień. Bardzo wiele osób potwierdza określoną zasadę. Niezbędnym elementem jest silna motywacja do rezygnacji z nałogu. Wiele sytuacji życiowych może doprowadzić do tego, że człowiek zda sobie sprawę, że źle postępuje, paląc papierosy. Może to być na przykład obawa o zdrowie najbliższych, przyjście na świat dziecka, miłość, dla której postanawia się porzucić uzależnienie, świadomość konsekwencji zdrowotnych, nagłe załamanie zdrowia (np. zawal lub wykrycie nowotworu) i wiele innych aspektów.

Jeden papieros dziennie także prowadzi do przykrych konsekwencji

Faktem, który dotyczy palenia papierosów, jest to, że jeden papieros wypalany dziennie wywołuje niebezpieczne skutki zdrowotne. Podkreślić należy, że w przypadku człowieka wrażliwego na działanie związków rakotwórczych już niewielka ilość wyrobów tytoniowych może przyczynić się do ujawnienia się zmian nowotworowych.

palenie papierosów

Palenie papierosów — mity

Jeden papieros to nie nałóg

Wiele osób ma przeświadczenie, że wypalanie tylko jednego papierosa dziennie nie przyczynia się do powstania nałogu. Takie podejście nie jest prawdziwe. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tak jak w przypadku alkoholu, czy też narkotyków, uzależnienie nie jest warunkowane dawką, a systematycznością przyjmowania środka. Tak więc mimo tego, że wprowadzimy do swojej codzienności tylko jeden papieros dziennie, to i tak możemy przyczynić się do niebezpiecznego w skutkach nałogu.

Co z tą nadwagą?

Palacze, którzy pragną znaleźć wytłumaczenie dla swojego zachowania, kierują się zasłyszanym poglądem, że palenie papierosów zapobiega nadwadze. Do takiego wniosku dochodzą osoby, które próbując zrezygnować z uzależnienia, zaczynają odczuwać ogromny apetyt, który skłania ich do sięgania po cukierki oraz inne kaloryczne przekąski. W takiej sytuacji w wyniku naturalnego procesu zaczynają przybierać na wadze. Zwiększony apetyt powstaje w rezultacie głodu nikotynowego. Należy go zaspokoić pokarmami niskokalorycznymi, najlepiej świeżymi warzywami. Co więcej, palacze także są otyli, co stanowi potwierdzenie, że nałóg nie ma związku z wagą człowieka.

Fajka bądź cygaro są mniej szkodliwe

Analizując poglądy dotyczące palenia, można trafić na przekonanie, że mniejsza szkodliwość na zdrowie człowieka ma wypalanie fajki, czy też cygara. Nie ma to potwierdzenia w rzeczywistości. Palenie fajki niesie za sobą ryzyko nowotworów jelita grubego, krtani, przełyku, trzustki, choroby wieńcowej, udaru mózgu, czy też przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jest ono wprawdzie mniejsze niż u palaczy papierosów, jednakże wciąż istnieje i jest większe niż w przypadku osób niepalących. Co więcej, palenie fajki oraz cygar przyczynia się do najdłuższego kontaktu błony śluzowej jamy ustnej i gardła ze związkami toksycznymi. W związku z tym nowotwory górnego odcinka dróg oddechowych występują tu częściej niż u osób palących zwykłe papierosy.

Palenie papierosów light jest bezpieczne

Błędem jest również przekonanie, że przejście na palenie papierosów light niesie mniejsze niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka. Niestety ryzyko wystąpienia zawału serca nie jest uzależnione od gatunku wypalanych papierosów.

To moja sprawa!

Nie można także żyć w przeświadczeniu, że palenie to indywidualna sprawa. Niestety wpływa to na osoby najbliższe i całe otoczenie. Osoby niepalące będące w częstym towarzystwie dymu papierosowego również są narażone na ryzyko zachorowania na nowotwory, szczególnie jajnika, a także płuc. Co więcej, dzieci wdychające dym częściej przechodzą infekcję górnych dróg oddechowych, a ponadto osiągają gorsze rezultaty na testach psychologicznych. Naukowo potwierdzono także, że dzieci palaczy dużo częściej sięgają po papierosy i to w młodszym wieku. Palący rodzic utwierdza je w przekonaniu, że palenie jest ok, skoro mama czy tata tak robią.

Istnieje bardzo dużo faktów i mitów, które dotyczą palenia papierosów. Jedno jest pewne, każdy nałóg sprawia, że człowiek znajduje się w jego „sidłach”, nie jest prawdziwie wolny. Szczęście, które odczuwa, jest złudne oraz krótkie. Dlatego nie można być niewolnikiem porannego dymka, tak przecież ulotnej rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *