Papierosy i palenie w krajach muzułmańskich: Czy muzułmanie mogą palić?

mężczyzna trzyma papieros w ręku i paliStosunek do tytoniu i do palenia papierosów nieustannie się zmienia.

Wystarczy prześledzić historię tego ziela w Europie, by zobaczyć, że ta sama roślina była na przestrzeni dekad traktowana najpierw jako dzieło diabła, by za chwilę zmienić się w lekarstwo na wiele dolegliwości.

Sposób postrzegania palenia papierosów zależy więc w dużej mierze od uwarunkowań kulturowych oraz światopoglądu społeczeństwa. A jak wygląda sytuacja w krajach arabskich? Czy Islam pozwala na palenie papierosów? Papierosy w krajach muzułmańskich.

Na początek kilka liczb i faktów

W wyniku coraz szerzej zakrojonych akcji uświadamiających społeczeństwo, czy wręcz zakazujących palenia papierosów w Europie i Ameryce, koncerny tytoniowe zostały zmuszone do znalezienia nowych rynków zbytu dla swoich towarów.

Wobec licznych restrykcji oraz rosnącej świadomości społecznej w krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Producenci papierosów zwrócili swoje oczy na Azję i Afrykę.

Zaczęto tam wykorzystywać podobne metody, jakie stosowano w latach 50. XX wieku na Zachodzie. Palenie reklamowano wówczas jako symbol męskości, sukcesu i władzy. Nic więc dziwnego, że starania koncernów tytoniowych trafiły na podatny grunt także i w krajach arabskich.

Bogacące się społeczeństwa krajów muzułmańskich, mogą pozwolić sobie na zakup, wcześniej dosyć drogich, papierosów, które szybko stały się symbolem luksusu i wysokiego stanu posiadania.

Najnowsze badania pokazują, że liczba palaczy w krajach muzułmańskich wzrasta z każdym rokiem i obecnie wynosi już około 60% nałogowców. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o walkę z nałogiem. Jak pokazują raporty, każdego roku z powodu chorób wywołanych paleniem papierosów, umiera 5 milionów ludzi, z czego połowa to mieszkańcy Azji.

Zobacz pełne statystyki palaczy tu

papierosy w krajach muzułmańskich

Papierosy w krajach muzułmańskich – stosunek państwa

W świetle zatrważających faktów i liczb, które pokazują, jak bardzo powszechne stało się palenie tytoniu w krajach muzułmańskich, władze państwowe biją na alarm. Rządy państw arabskich robią, co mogą, by walczyć z rosnącą liczbą palaczy.

W Jordanii, Syrii oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich już kilka lat temu wprowadzono zakaz palenia. Łamanie przepisów karane jest mandatami, które mogą wynieść nawet kilkaset euro. Jednak restrykcje tego rodzaju to za mało. Konieczne mogą okazać się akcje społeczne oraz uświadamianie społeczeństwa, jak bardzo szkodliwe jest palenie tytoniu.

Papierosy w krajach muzułmańskich – ujęcie religijne

Wierzący islamiści, podobnie jak katolicy, uznają palenie papierosów za coś złego. Głównym powodem jest fakt, że papierosy mają szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Muzułmanie wierzą bowiem, tak jak katolicy, że ciało jest darem od Boga i trzeba o nie dbać. Nałóg w tym przeszkadza i jako taki, powinno się go eliminować.

Zobacz artykuł o nastawieniu Kościoła do palenia

W źródłach religijnych nie ma, co prawda, jednoznacznego zakazu palenia papierosów, jednak autorytety wiary muzułmańskiej dość jednoznacznie stwierdzają, że nie jest to aktywność wskazana dla praktykujących islamistów. Mędrcy muzułmańscy uważają, że należy we wszystkim wybierać mniejsze zło i szukać większych korzyści niż strat. Jeśli palenie papierosów szkodzi naszemu zdrowiu, co potwierdzają przecież liczne badania i opinie lekarzy, wówczas należy porzucić zwyczaj palenia. Przynosi więcej zła niż pożytku.

Pojawiają się również głosy bardziej racjonalne, które sugerują, by zawsze na wstępie rozważyć ewentualną szkodliwość tytoniu w danym, konkretnym, przypadku. Ta teoria może mieć zastosowanie w sytuacji, gdy nałogowy palacz ma ogromne problemy z porzuceniem tej aktywności. Brak tytoniu w jego organizmie prowadzi do ogromnej frustracji i stresu. W takiej sytuacji islamiści sugerują, by dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać mniejsze zło. Jeśli ma to oznaczać, pozostanie przy paleniu papierosów, wówczas dopuszcza się dalsze praktykowanie tej aktywności.

Debata na temat palenia

Temat palenia papierosów od zawsze budził ogromne kontrowersje. W krajach muzułmańskich również coraz częściej dyskutuje się o negatywnym wpływie i szkodliwości palenia.

Zarówno władze państwowe, jak i duchowni sugerują, by, w miarę możliwości, zaprzestać tej aktywności.

Zobacz więcej ciekawych artykułów w naszym blogu, natomiast za nową dostawą zapraszamy do naszego sklepu! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Papierosy i palenie w krajach muzułmańskich: Czy muzułmanie mogą palić?”