Przedawkowanie nikotyny: jak to się zdarza, objawy, co robić

śmiertelna dawka nikotyny
śmiertelna dawka nikotyny

Przedawkowanie nikotyny jest niezwykle niebezpiecznym stanem dla naszego zdrowia.

Tym bardziej że może zostać wywołane nie tylko przez palenie papierosów, ale również przez stosowanie innych substancji zawierających nikotynę.

Każdy, kto zmaga się z uzależnieniem związanych z nikotyną, powinien zdawać sobie sprawę kiedy, i jak można wywołać przedawkowanie.

Tak samo osoby, które są świadkiem zatrucia powinni znać zasady udzielania pierwszej pomocy w takiej sytuacji. Jakie są objawy przedawkowania nikotyny? Warto to wiedzieć.

Przedawkowanie nikotyny — jak do tego dochodzi

Umiar jest głosem rozsądku w każdej sytuacji. Zasada ta obowiązuje również nałogów. Należy zaznaczyć, że nawet najmniejsze ilości wypalonych papierosów są szkodliwe dla zdrowia. W przypadku nadmiernego wypalenia papierosów w krótkim odstępie czasu lub spożycia innych środków zawierających nikotynę dochodzi do przedawkowania nikotyny.

Tym bardziej że nikotyna szybko wchłania się do organizmu. Toksyczna dawka, powodująca zatrucie wynosi mniej więcej od 4 do 8 mg u osoby niepalącej. U palaczy jest znacznie wyższa, od 40 do 60 mg. Szacunkowo jeden papieros zawiera od 9 do 30 mg nikotyny, w tym do płuc wchłania się do 2 mg. Z kolei gumy nikotynowe zawierają od 2 do 4 mg, a plastry między 5 do 22 mg. Najbardziej niebezpieczna jest nikotyna w formie płynu, która występuje w e – papierosach, ponieważ może zawierać nawet 36 mg nikotyny.

Bardzo rzadko dochodzi do śmiertelnego przedawkowania nikotyny, jednak jest to możliwe. Tym bardziej w sytuacji, jeśli miesza się stosowanie kilku środków jednocześnie. Oprócz „świadomego” zatrucia tą substancją istnieje także ryzyko w momencie kontaktu osoby ze środkami zawierającymi nikotynę jak, chociażby różne preparaty stosowane do ochrony roślin. Nie należy bagatelizować tego, ponieważ zawierają one wysokie stężenie nikotyny.

przedawkowanie nikotyny

Objawy przedawkowania nikotyny

W pierwszym etapie zatrucia, objawy nie są szczególne. Najczęściej występują w postaci wymiotów, zawrotów głowy oraz bólów głowy czy brzucha. Oprócz tego przyśpiesza częstotliwość oddychania i może dojść do niedociśnienia oraz przyśpieszenia akcji serca, która będzie przekraczać 100 uderzeń na minutę. Zaobserwować można jeszcze zwężenie źrenic, zaburzenia ogólnej koordynacji i zaburzenia świadomości oraz drgawki. W drugim etapie dochodzi do jeszcze bardziej poważnych powikłań.

Do wcześniej wspomnianych dochodzą ponadto, duszność, bezdech, sinica, biegunka, zaburzenie rytmu serca, a nawet do utraty przytomności, która może przerodzić się w śpiączkę. Powyższe objawy przedawkowania nikotyny przeważnie uaktywniają się od 1 do 4 godzin, po dostarczeniu niebezpiecznej dawki ilości nikotyny. W przypadku bardzo szybkiego wchłonięcia przez organizm, pierwszy etap zatrucia może wystąpić znacznie szybciej, nawet po kilku minutach.

symplomy przedawkowania nikotyny na osobie
Źródło

Skutki przedawkowania nikotyny są uzależnione od jej ilości i czasu, w którym zostały dostarczone do organizmu. W przypadku mniejszych dawek pobudza układ nerwowy, wywołując możliwe uczucie satysfakcji. Podwyższa tak samo ciśnienie krwi, tym samym wydzielany większy poziom adrenaliny.

W momencie wzrostu dawki, która jest odbierana przez organizm, zaczyna się blokowanie receptorów w układzie nerwowym. Następstwem takiego stanu są negatywne zmiany w postaci uczucia zmęczenia, wymiotów, zawroty głowy oraz innych objawów wymienionych w pierwszym etapie przedawkowania. Jeśli dojdzie do znacznie przekraczającej normy dostarczenia dawki nikotyny do organizmu, dochodzi wtedy do objawów drugiego stopnia, a nawet śmierci.

Przedawkowanie nikotyny, oczyszczanie organizmu i pierwsza pomoc

Oczyszczanie i leczenie zależy od dawki, którą dana osoba przyjęła. W momencie pojawienia się niepokojących objawów pierwsze co należy zrobić, zlokalizować i usunąć źródło nikotyny.

Gdy jest to plaster, zerwać go, a miejsce przemyć samą wodą. Można także dla bezpieczeństwa wybrać się do lekarza. Z kolei w przypadku przewlekłych dolegliwości, jak utraty przytomności, potrzebna jest nagła kontrola obecnego stanu zdrowia, w tym nawet hospitalizacja. Jeśli jesteśmy świadkami sytuacji zatrucia nikotynowego, należy z poszkodowaną osobą postępować tak samo. Usunąć element nikotynowy, kontrolować sytuację i w razie potrzeby udać się z osobą do lekarza.

Oczyszczanie organizmu z toksycznej ilości nikotyny to proces wieloskładnikowy i długotrwały. Wszystko zależy od poziomu substancji w organizmie oraz układu nerwowego i odpornościowego. Jak wiadomo, to warunkowane jest przez indywidualne predyspozycje. Nie mniej jednak są czynniki, które spowodują skuteczne oczyszczanie.

Po pierwsze, zioła jak zielona herbata, która jest przeciwutleniaczem, wspomagając tym samym walkę z wolnymi rodnikami.

Po drugie, zbilansowana dieta, bogata w witaminy A, C i E oraz w odpowiednie nawodnienie.

Oraz po trzecie, aktywność fizyczna przyśpieszająca metabolizm oraz usuwająca toksyny organizmu wraz z potem.

Poza tym sport to dobry pomysł na walkę z nałogiem, a warto zastąpić nim, palenie papierosów. Jeżeli nie możesz, kupuj tytoń bez zanieczyszczeń z naszego sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Przedawkowanie nikotyny: jak to się zdarza, objawy, co robić”