W potocznym postrzeganiu papieros i nikotyna to synonimy. Mówi się więc szeroko na temat szkodliwego wpływu tej substancji na organizm człowieka, mając na myśli samo palenie. Tymczasem jest to dużo bardziej złożona kwestia, ponieważ nikotyna to tylko jeden z wielu składników papierosa. Za szkodliwe działania odpowiada więc nie tylko ta substancja, ale także wiele innych. Skład papierosa i wpływ na zdrowie.
Z czego składa się papieros?
Rozmawiając na temat tytoniu papierosowego oraz jego wpływu na organizm człowieka, nie sposób nie zauważyć, że, choć niewielki, papieros zawiera setki substancji, które dopiero razem tworzą naprawdę szkodliwą dla zdrowia mieszankę.
Choć dla wielu papieros wydaje się niepozorny, w wyniku licznych, trwających wiele lat, badań, w jego składzie znaleziono setki szkodliwych substancji. Należą do nich między innymi:
- naftalen – popularny środek owadobójczy,
- tlenek węgla (czad) – składnik spalin silnikowych,
- amoniak – gaz drażniący, stosowany w chłodnictwie, a także jako składnik nawozów,
- arsen – stosowany jako składnik trujących gazów bojowych,
- dibenzoakrydyna – wykorzystywana przy produkcji barwników,
- toluidyna – rozpuszczalnik chemiczny,
- butan – składnik paliw silnikowych,
- DDT – silny środek owadobójczy,
- metanol – alkohol oraz składnik benzyny.
To tylko niektóre z elementów, które mają najbardziej szkodliwe działanie. Jednak w jednym małym papierosie znajduje się ich znacznie więcej. Naukowcy mówią o nawet 4 000 substancji szkodliwych dla zdrowia i życia człowieka, z czego ponad 40 to składniki o potwierdzonym działaniu rakotwórczym. Należą do nich między innymi:
- naftyloamina – substancja stosowana w drukarniach do produkcji barwników,
- benzopiren – stosowana w przemyśle chemicznym,
- toluen – rozpuszczalnik używany w przemyśle,
- polon 210 – pierwiastek promieniotwórczy,
- chlorek winylu – powszechnie używany do produkcji plastiku i tworzyw sztucznych,
- cyjanowodór – związek stosowany podczas II wojny światowej w komorach gazowych.
Powyższe listy powinny mówić same za siebie. Wydaje się, że nikt dobrowolnie nie wziąłby do ust płynu do silnika czy środka owadobójczego, a jednak popularność papierosów nie słabnie. Ich skład jest tajemnicą poliszynela i wystarczy kilka kliknięć, by wyszukać aktualne i dokładne dane w Internecie. Dostępność tych informacji nie zmienia jednak faktu, że wciąż należy edukować społeczeństwo i pokazywać, co kryje się w środku niepozornego papierosa.
Wpływ papierosa na zdrowie i życie ludzkie – o czym powinniśmy wiedzieć?
Wystarczy zapoznać się z listą składników papierosa, by odpowiedzieć samemu sobie na pytanie, jak palenie papierosów wpływa na zdrowie człowieka. Cóż, już na pierwszy rzut oka widać, że jest to działanie zgubne i bardzo szkodliwe.
Lista skutków palenia papierosów wydaje się nie mieć końca, zaczynając od nieświeżego oddechu, a na nowotworach i poważnych chorobach układu oddechowego kończąc. Wielu palaczy wciąż broni się stwierdzeniem, że przecież palą rzadko albo sporadycznie. To jednak w niczym nie zmienia faktu, że każdy papieros szkodzi. Tym bardziej, że niektóre schorzenia rozwijają się przez lata (często z początku bezobjawowo), co może prowadzić do mylnego założenia, że skoro palę i nic się ze mną nie dzieje, to przecież sobie nie szkodzę.
Tymczasem palenie tytoniu powoduje, potwierdzone w wielu badaniach, choroby układu oddechowego i krążeniowego. Schorzenia takie jak rozedma płuc czy choroba wieńcowa to tylko wierzchołek góry lodowej. Nawet jeśli same w sobie nie spowodują trwałego uszczerbku na zdrowiu, mogą prowadzić do innych dolegliwości, na przykład do otyłości, która z kolei może spowodować zawał, a ten – śmierć!
Jakie jeszcze konsekwencje niesie za sobą palenie papierosów?
Wpływ papierosów jest bardzo zły również dla układu pokarmowego. Palenie może powodować wrzody żołądka, a nawet przepuklinę jelitową. Składniki zawarte w tytoniu wpływają także na gęstość kości, co w konsekwencji prowadzi do osteoporozy. Na tym jednak nie koniec skutków palenia. Palacze skarżą się bowiem często na problemy ze wzrokiem. W wyniku nałogu, osoby palące, częściej zapadają na zaćmę czy zapalenie spojówek.
Mówiąc o wpływie palenia, nie sposób nie wspomnieć o sferze seksualnej. Na tym polu palacze również mogą mieć problemy. Lekarze ostrzegają, że papierosy mogą działać szkodliwie na erekcję, zmniejszać ilość plemników, a nawet prowadzić do impotencji. Co więcej, kobiety, które palą, będąc w ciąży, narażają się na ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Z kolei dzieci palaczek, po urodzeniu mogą cierpieć na choroby układu immunologicznego.
„Tytoniową wisienką na torcie” jest oczywiście rak. Ten, o którym mówi się najczęściej to rak płuc. To jednak nie koniec możliwości. Palacze muszę liczyć się również z ryzykiem zachorowania na nowotwór przełyku, jamy ustnej, wargi czy języka.
Tylko jeden niewinny papieros?
Edukacja na temat szkodliwego wpływu papierosów na organizm człowieka trwa od lat. Od dawna także lekarze i naukowcy zachodzą w głowę, dlaczego sięgamy po papierosy, choć ich skład i działanie nie są żadną tajemnicą. Powinna wystarczyć przecież sama lektura zawartości, by skutecznie zniechęcić do sięgnięcia „po dymka”. A jednak liczba palaczy nie maleje. Z roku na rok przybywa osób leczących się z różnych dolegliwości związanych z nałogiem.
A nałóg, który również jest skutkiem palenia papierosów, skutecznie zamyka oczy na realne zagrożenia, czyhające na palaczy.
Komentarz do “Skład papierosa i wpływ na zdrowie”