Wpływ nikotyny na organizm

Palenie papierosów niszczy organizm ludzki. Jest to niezaprzeczalny fakt, poparty licznymi badaniami naukowymi. Winą za szkodliwe działanie tytoniowych używek obarcza się przede wszystkim nikotynę, która stanowi ważny składnik wyrobów tytoniowych. Warto jednak wiedzieć, że jest tylko jednym z wielu elementów papierosa. Jak jednak ta konkretna substancja wpływa na organizm człowieka? Wpływ nikotyny na organizm człowieka.

Ile nikotyny znajdziemy w papierosach?

Szacuje się, że w czystych liściach tytoniowych znajduje około 2% nikotyny. W jednym papierosie jest jej około 6 do 11 mg, ale faktyczna ilość, która jednorazowo dostaje się do naszego organizmu, wynosi nie więcej niż 3 mg.

Substancja ta utrzymuje się w naszym krwiobiegu, w najwyższym stężeniu, bardzo krótko, bo zaledwie kilka minut. Po upłynięciu około 2 godzin znika zupełnie i wtedy też zaczynamy odczuwać tak zwany głód nikotynowy.

Wpływ nikotyny na organizm człowieka

Działanie nikotyny na organizm zależy w dużej mierze od tego, jaką dawkę tej substancji przyjmiemy. Inny jest bowiem wpływ niewielkiego stężenia, a inny, gdy jej ilość będzie większa.

W małych dawkach nikotyna działa pobudzająco i w pewien sposób aktywizuje nasz organizm. Nasz układ trawienny zaczyna żwawiej pracować, nabieramy więcej sił i energii do działania. Ponadto, łatwiej jest nam się skupić, poprawia się nasza pamięć i zdolność kojarzenia. Z udziałem niewielkiego stężenia nikotyny, nasz układ nerwowy pracuje lepiej. Jednak główne działanie tej substancji to zwiększony wyrzut dopaminy do krwi. W efekcie tego dochodzi do obniżenia poziomu stresu, poprawy samopoczucia oraz wzmocnienia sił witalnych.

Samo działanie dopaminy pozytywnie wpływa na nasze ciało. Należy jednak pamiętać o tym, że ta „euforia” po zapaleniu papierosa bardzo szybko mija, a wtedy organizm zaczyna dopominać się kolejnych „dawek”.

Z kolei, większa dawka nikotyny w organizmie to w dużej mierze, jeszcze silniejszy efekt tego „kopa nikotynowego”. Nasz organizm rozluźnia się, zmniejsza się poziom stresu i pozwala nam się uspokoić. Dlatego właśnie nałogowi palacze tak często sięgają po papierosa w chwilach napięcia i zdenerwowania. Skoro więc skutki przyjmowania nikotyny są tak pozytywne, dlaczego palenie jest takie złe?

wpływ nikotyny na organizm

Czy sama nikotyna jest zła?

Cóż, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sama nikotyna nie szkodzi szczególnie naszemu ciału, ale należy pamiętać, że uzależnia, przez co z każdym kolejnym wypalonym papierosem, mamy ochotę na więcej. Dlatego właśnie Międzynarodowa Organizacja Zdrowia uznała tę substancję za narkotyk.

Dla uproszczenia przyjęło się, że za całe zło tytoniowego nałogu, odpowiedzialna jest nikotyna. Nie jest to jednak tak do końca prawda. Oczywiście, jako substancja chemiczna, ma działanie psychofizyczne i wprowadza pewien „zamęt” w naszym ciele. W małym stężeniu może być to nawet przyjemne, choć należy mieć świadomość, że jest to składnik silnie uzależniający. Ale w samych papierosach nie kryje się przecież wyłącznie nikotyna, ale również wiele innych, znacznie bardziej szkodliwych substancji. Paląc, wprowadzamy je wszystkie do naszego organizmu. Nie można jednak więc nikotyny od reszty składników wyrobów tytoniowych, gdyż stanowią one integralną całość. Co więcej, każda substancja uzależniająca, tak jak nikotyna, jest zła, gdyż powoduje, że nie możemy się bez niej obyć.

Nikotynowa reakcja łańcuchowa

Można powiedzieć, że nikotyna, przez swoje uzależniające działanie, pcha nas do kontynuowania nałogu palenia papierosów, który tworzy poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Palenie papierosów może prowadzić do zachorowania na nowotwory układu oddechowego, gruźlicę, choroby serca i wiele innych poważnych schorzeń.

Należy również pamiętać, że wprowadzenie do organizmu zbyt dużej dawki nikotyny, może prowadzić do przedawkowania i zatrucia, które może spowodować poważne skutki i dolegliwości. Należy się więc mieć na baczności i najlepiej w ogóle nie zaczynać swojej „przygody” z paleniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *