Korzyści z rzucenia palenia

Wiele osób, zmagających się z nałogiem tytoniowym, próbowało z niego zrezygnować. Niestety jest to bardzo trudne zadanie. Dlatego, gdy kolejne próby kończą się fiaskiem, palacze tracą nadzieję, że kiedykolwiek uda im się rzucić papierosy. Warto jednak mieć świadomość, że nigdy nie jest za późno, żeby powiedzieć dość! Korzyści wynikające z rzucenia palenia są na każdym etapie bardzo duże i działają zbawiennie na nasz organizm.

Każdy oddech bez dymu papierosowego to ulga dla Twojego ciała!

Organizm regeneruje się z nikotyny już po pierwszych 10 minutach! Z każdą kolejną godziną oddech staje się spokojniejszy, a płuca czystsze. Jeśli masz trudności, by zrobić pierwszy krok, pamiętaj, że każda chwila bez papierosa to ulga dla Twojego ciała. Im dłużej wytrzymasz bez „dymka”, tym więcej korzyści odczujesz.

Co daje mi rzucenie palenia?

Lista pozytywów jest naprawdę długa, a korzyści dla Twojego organizmu ogromne:

1/ puls, ciśnienie krwi i temperatura wracają do normy;

2/ ciało oczyszcza się nie tylko z nikotyny, ale również z toksyn i innych substancji, takich jak tlenek węgla. Natlenienie organizmu zaczyna wracać do prawidłowego poziomu;

3/ zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca;

4/ zakończenie nerwowe regenerują się, a tym samym wraca nam węch i smak;

5/ rozszerzają się oskrzela i łatwiej nam się oddycha;

6/ płuca zaczynają sprawniej pracować, a krążenie krwi się poprawia, przez co oddech staje się regularny, a codzienne czynności mniej męczą;

7/ oczyszczają się rzęski (włoski, które mają za zadanie oczyszczać oskrzela). Z płuc znika śluz, który przeszkadzał w oddychaniu. Znikają takie dolegliwości jak kaszel, zatkane zatoki, duszności i zmęczenie;

8/ oddech staje się na powrót świeższy.

Im dalej w las, tym lepiej!

Palacze, którzy chcą zerwać z nałogiem, powinni pamiętać o tym, że czas bez papierosa może przynieść jedynie korzyści. Pierwsze dni bez „dymka” są kluczowe i znacząco poprawiają ogólną kondycję naszego organizmu. Krwiobieg i układ oddechowy wracają do swojego normalnego rytmu. Narządy zaczynają prawidłowo pracować. Skóra i pozostałe receptory zmysłowe zaczynają w końcu odczuwać smaki i zapachy. Odzyskujemy kontrolę nad własnym życiem, bo już nie papierosy, a my sami decydujemy, w jakim rytmie będziemy żyć. Wzrasta również nasza pewność siebie.

Badania pokazują wyraźnie, że rzucenie palenia posiada również swoje długoterminowe korzyści. U osób, które nie palą rok i dłużej, znacząco spada prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka płuc, a także wystąpienia innych nowotworów, takich jak rak trzustki, gardła, nerek, czy pęcherza moczowego, na które szczególnie narażeni są nałogowi palacze.

 

korzyści z rzucenia palenia

Plusy ekonomiczne są równie ważne

Analizując korzyści z rzucenia palenia, nie sposób nie wspomnieć o finansach. Tak jak odpoczywa nasze ciało bez tytoniu, tak samo zmiany na plus odczuje nasz portfel. Rezygnując z zakupu papierosów, oszczędzimy nawet kilkaset złotych w skali miesiąca. Choć może wydawać się to złudnym zyskiem, warto przekonać się na własnej skórze, że bez nałogu pieniądze faktycznie pozostaną w naszej kieszeni.

Korzyści z rzucenia palenia mogą działać motywująco!

Jeśli szukasz czegoś, co zmotywuje Cię do rzucenia palenia, stwórz swoją własną listę zalet. Już sama jej długość sprawi, że będziesz chciał podjąć wyzwanie. Ważne jest również to, że pierwsze efekty widać w ciągu pierwszych kilku godzin od zapalenia ostatniego papierosa. Z każdym kolejnym tygodniem, miesiącem i rokiem jest tylko lepiej. Organizm z pewnością podziękuje nam za włożony w rezygnację z nałogu wysiłek.

Zdejmij z siebie ciężar! Rzuć palenie!

Ulgę, którą nasze ciało poczuje, gdy rzucimy papierosy, można porównać do pozbycia się z barków ogromnego ciężaru. Palaczom na ogół wydaje się, że nałóg im sprzyja, a tytoń pozwala się uspokoić. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Nikotyna otumania i przytłacza nasz organizm, w efekcie czego czujemy się zmęczeni, częściej chorujemy, a poziom sił witalnych drastycznie spada.

Warto podjąć próbę rzucenia palenia, ponieważ w ten sposób zyskujemy znacznie więcej niż okazję do towarzyskiego „dymka”. Nasz organizm z pewnością będzie nam wdzięczny za włożony trud. Każdy dzień bez papierosa to czystsze płuca, lepsza praca narządów i przede wszystkim… świeży oddech!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *