5 Tańszych i zdrowszych alternatyw dla papierosów

Podgrzewzc tytoniu IQOS ze wkładem Heets

Wciąż nie możesz rzucić palenia? A może wcale nie chcesz? Lubisz rytuał picia kawy z papierosem lub nie chcesz rezygnować z rozmów z kolegami z pracy podczas wspólnego wyjścia na dymka.

Nie jest niczym strasznym przyznanie się do tego, że palenie po prostu sprawia Ci przyjemność. 

Wszyscy wiedzą, że palenie co roku drożeje i niestety szkodzi zdrowiu. Jeżeli po raz kolejny nie udaje ci się rzucić, pomyśl o zdrowszych alternatywach, które być może zadbają nie tylko o Twoje zdrowie, ale również o zawartość Twojego portfela.

Poznaj 5 tańszych i zdrowszych alternatyw dla tradycyjnych papierosów.

Podgrzewacze IQOS

Na seminarium online zorganizowanym w 2020 r. przez m.in. toksykologów, lekarzy onkologów oraz profesorów specjalizujących się w chorobach układu sercowo-naczyniowego podjęto temat alternatyw dla papierosów. Nacisk położono na przedstawienie opcji, które są zdrowsze i pozwolą ograniczyć negatywny wpływ palenia na uzależnionych.

Wśród osób poddanych badaniu system IQOS wypadł najlepiej. Mimo iż nie jest to najtańsza opcja — w zależności od rodzaju koszt zestawu to około 300 zł plus cena wkładów — system podgrzewania tytoniu wykazuje poprawę parametrów kardiologicznych i oddechowych.

Osoby, które zamieniły papierosy na IQOS twierdzą, że udało się im pozbyć częściowo lub całkowicie kaszlu palacza.

Mimo odnotowanego wpływu polepszającego stan zdrowia palaczy IQOS ma kilka wad. Wyczuwalny posmak podgrzanego papieru, a nawet spalenizny podczas palenia.

Nierówna ilość zaciąganego dymu w zależności od wkładów tytoniowych (heetsów), a także uczucie drapania w gardle. System ten jest dobrą alternatywą palenia dla osób, które nie są w stanie znieść zapachu dymu papierosowego, gdyż dym podgrzewanego tytoniu systemem IQOS jest praktycznie niewyczuwalny.

Zobacz naszą pełną recenzję IQOS i Lil Solid 2.0

E-papierosy

facet pali cienki e-papieros, szkodliwość vapingu

Najbardziej popularną alternatywą palenia są niewątpliwie e-papierosy. Jak podaje WHO dla około 1,3 mld palaczy stanowi zamiennik dla papierosów. Ta alternatywa dla papierosów dostępna jest w wersji z nikotyną i bez.

E-papieros to nic innego jak inhalacja podgrzanego liquidu. Jest to mało szkodliwa para wodna. Ale czy na pewno? Został na szczęście obalony mit odkładania się pary wodnej w płucach.

Jednak w 2019 roku w USA odnotowano wiele przypadków palaczy elektronicznych papierosów ze specyficzną odmianą choroby płuc. Warto zaznaczyć, że tego typu papierosy zawierają substancje, które po podgrzaniu mogą być toksyczne.

Analizujemy prawdziwą szkodliwość e-papierosów w naszym artykule

Jeżeli chodzi o plusy e-papierosy nie śmierdzą wręcz przeciwnie, występują w wielu opcjach zapachowych, pozostawiając przyjemną woń wytwarzanego dymu. Nie są poddane zakazowi palenia w większości miejsc publicznych. Nie musisz rezygnować z rytuałów palenia do kawy, czy wyjścia ze znajomymi na papierosa.

Zmniejsza stres i daje poczucie ukojenia. Kiedy zastanawiasz się co zamiast papierosów, by zaoszczędzić wiedz, że e-papierosy są tańsze od tych tradycyjnych o ponad połowę. 

E-papieros bez nikotyny

Zdrowa alternatywa dla papierosów jak, sama nazwa wskazuje powinna być zdrowa. A nikotyna jak wiemy jest substancją uzależniającą, która w dużym stopniu przyczynia się do powstawania chorób układu krwionośnego oraz płuc.

Zastanawiając się, co zamiast papierosów, warto rozważyć opcje elektronicznego palenia bez nikotyny. Watro może na początku spróbować opcji z nikotyną alby w sposób mniej drastyczny zrezygnować z tradycyjnego palenia, aby następnie sprawnie przejść do używania e-papierosów bez tej substancji.

Warto jest spróbować obu wersji, aby, dowiedzieć się, czy to alternatywa palenia dla Ciebie. 

Jednak nawet e-papierosy bez nikotyny nie są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Usuwają ryzyko uzależnienia od nikotyny, ale też zawierają liczne toksyczne substancje, jak np. akrylonitryl, akroleina, tlenek propylenu, akryloamid, aldehyd krotonowy. Liczne inne badania wskazują, że e-papierosy bez nikotyny są również bardzo szkodliwe.

Papierosy skręcane z tytoniu

skręcany papieros bibułka bletka i tytoń papierosowy na stole

Jeśli nie chcesz zamieniać dym tytoniu na parę z nieznanych chemikaliów, skręcane papierosy są dobrą opcją. Policzyliśmy, że skręcanie papierosów z tytoniu zakupionego w naszym sklepie będzie ci kosztowało około 9-krotnie taniej, niż w przypadku zwykłych papierosów pakowanych.

Sprawdź, jak samodzielnie skręcić papierosa krok po kroku kliknij tutaj

Ponadto, papierosy skręcane z tytoniu to również zdrowszą alternatywa dla papierosów, ponieważ kupując tytoń ze sprawdzonego źródła masz kontrolę nad tym, co palisz.

Sam decydujesz, jaki tytoń kupisz i co będziesz palił. Dzięki temu ograniczysz dostarczenie do swojego organizmu substancji toksycznych, które mogą znajdować się w tytoniu ze sklepu bez wskazanego składu.

Papierosy skręcane tak samo jak zwykłe zawierają szkodliwą nikotynę jednak pozwalają na kontrolowanie jakości, smaku i składu papierosa, oraz dają możliwość znaczne zaoszczędzenie własnych pieniędzy.

A wiesz, że niedawno wprowadziliśmy nową kategorię tytoni premium?

Cygaro

Cygaro może nie wydawać się za zdrowszą alternatywą dla palących. Są zazwyczaj mocniejsze i nie mają filtru. Chociaż podobnie do skręcanych papierosów, choć zawierają nikotynę to te ze sprawdzonego źródła nie zawierają większości substancji trujących zawartych w zwykłym papierosie.

Może wydaje Ci się, że cygaro nie jest dla Ciebie? Cygara to nie tylko te palone na filmach przez bossów mafii. Cygara są różne duże, małe cienkie i bardzo grube, a nawet takie przypominające zwykły papieros. Ceny ich też się różnią od tych wysokich po bardziej przystępne.

Opakowanie luksusowych cygaro Montecristo

Badania wykazały, że osoby, które wypaliły jedno cygaro przypominające papierosa sięgały po kolejne w dużo późniejszym czasie niż po tradycyjnego papierosa.

Zobacz, jakie istnieją dobre marki cygaro

W przeliczeniu w tym samym czasie wypaliłyby dużo więcej zwykłych papierosów co przekłada się na korzyść zarówno zdrowotną, jak i finansową. Jest to jedna z nieoczywistych alternatyw dla papierosów.

Cygara i papierosy różnią się rozmiarem i ilością użytego tytoniu. Cygara mogą zawierać od 5 do 17 gramów tytoniu i są wypalane dłużej niż papierosy. Wypalenie jednego dużego cygara zajmuje około 1-2 godzin, a papierosa — nie więcej niż 10 minut.

Ryzyko zdrowotne związane z paleniem zarówno cygar jak i papierosów jest ściśle związane z ilością pochłanianego dymu i substancjami kancerogennymi. Różnice w poziomie ryzyka wydają się wiązać z różnicami w częstości palenia i stopniu zaciągania się dymem.

Ryzyko rozwoju raka jamy ustnej i przełyku jest podobne u palaczy cygar i papierosów. Ryzyko raka płuc u palaczy cygar, którzy nie zaciągają się, jest dwukrotnie większe niż u niepalących, ale mniejsze niż u palaczy papierosów.

Wyniki wszelkich badań co do jednego są zgodne, że alternatywne produkty do palenia mogą odgrywać potencjalną rolę we wspomaganiu ograniczania palenia lub zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób.

Zamów jakościowy tytoń w naszym sklepie i kontroluj jakość spalanych papierosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *