Jak zmienić smak i aromat tytoniu? Kilka cennych porad

Stos tytoniu na stole, szkodliwość paleniaNa skutek podpisania przez państwa członkowskie UE dyrektywy tytoniowej 19 maja 2014 r., wraz z dniem 20 maja 2020 roku, sprzedaż papierosów mentolowych w Polsce stała się nielegalna.

Z półek oficjalnie zniknęły ostatnie dostępne smakowe papierosy, ponieważ już 4 lata wcześniej, wycofano z rynku unijnego produkty zawierające aromatyzowany tytoń papierosowy.

Rozporządzenie, choć zapowiadane od lat, zaskoczyło wielu nałogowych palaczy. Dlatego nie trzeba było długo czekać na pojawienie się alternatyw i sposobów, w jaki sposób uzyskać różne smaki i aromaty tytoniu. 

Co zrobić z tytoniem, aby nie śmierdział?

W przypadku zakupu paczki tytoniu, przeznaczonej do wyrobienia własnych papierosów, może się zdarzyć, że zapach tytoniu będzie pozostawiał wiele do życzenia. Trzeba wtedy skorzystać z jednego z wielu możliwych opcji polepszenia jego zapachu.

W takim razie, co dodać do tytoniu, żeby nie śmierdział? Oczywiście da się to zrobić po kosztach, dlatego skupimy się na polepszaniu smaku tytoniu domowymi sposobami.

Jednym z najbardziej popularnych produktów są różnego rodzaju zioła czy przyprawy. Dodając do tytoniu suszonej lub świeżej mięty, wanilii lub bazylii, można łatwo zneutralizować zapach tytoniu i nadać mu delikatnego, naturalnego aromatu. Zapachy do tytoniu mogą zostać zrobione z wielu produktów, jednak nie mogą one być zbyt wilgotne.

Innym sposobem jest dodanie sosu do tytoniu, pozwoli on na pozbycie się zapachu, oraz ulepszy tytoń — ze względu na usuwanie substancji smolistych. Sam sos jest koncentratem, dlatego należy go rozrobić. Domowy sos do tytoniu powinno się rozcieńczyć alkoholem w proporcji 1:1.

Domowe sposoby, jak dodać smak i aromat do tytoniu?

Aromatyzowanie tytoniu domowym sposobem nie jest trudne. Wymaga jedynie przestrzegania kilku zasad, dzięki którym nie zniszczymy tytoniu, uzyskując przy tym pełnie aromatu i smaku.

Tytoń należy wypłukać i dobrze odsączyć, następnie jeszcze wilgotny dodać do płynu nadającego smak i aromat. Wielu producentów zaleca odczekanie 2-3, aby nasączanie tytoniu było równomierne. Po upływie tego czasu, wyciągnąć go z pojemnika i wysuszyć. Taki tytoń trzeba dodatkowo rozdrobnić, wówczas jest gotowy, aby wytwarzać z niego papierosy.

Innym sposobem jest stosowanie zapachów do tytoniu, posiadających  formę karty aromatyzującej, nasączonego określonym zapachem. Jest to metoda dużo słabsza, jednak wymaga mniej pracy. Kartę należy włożyć do paczki z papierosami i pozostawić na czas od kilku minut do kilku godzin.

Jak zrobić mentolowe papierosy domowym sposobem?

Jest wiele sposobów, które umożliwią stworzenie własnych mentoli. Jednym z nich jest dodanie do tytoniu aromatu tytoniowego o smaku mentolu. Można dawkować ilość preparatu w zależności od wymagań. Aromatyzowanie tytoniu nie powinno trwać jednak zbyt długo.

Innym wyjściem jest dodanie do filtra gotowych papierosów, kulek o smaku mentolowym. Jest to jednak doraźne zastosowanie, na dłuższą metę dość nieopłacalne.

Można również użyć kart do aromatyzacji, umieszcza się je w paczce papierosów. Moc aromatyzacji zależy od czasu przebywania karty w paczce z papierosami.

Jak zmienić smak papierosów?

Istnieje prosty i niedrogi sposób na zrobienie smakowych papierosów. Wiele papierosów dostępnych na rynku, posiada filtry puste w środku, pozwala to na umieszczenie w nich kulki, wypełnionej aromatycznym płynem. Wystarczy zgnieść kulkę przed paleniem i gotowe.

Innym sposobem jest kupienie tytoniu smakowego do papierosów, który już fabrycznie posiada określony smak i nie wymaga dodatkowej obróbki. Również tytoń zapachowy to dobry sposób na uzyskanie konkretnego aromatu i stworzenie własnych papierosów, bez konieczności dodawania kulek smakowych.

Sprawdź pełną ofertę naszych tytoni na stronie głównej!

Co robić ze zbyt mocnym tytoniem? 

Stos skręconych papierosów z tytoniu

W przypadku nadmiernie mocnego tytoniu, warto zmieszać go z tytoniem o słabszej mocy. Pozwoli to na optymalizację i stworzenie własnej mieszanki, której siła będzie najbardziej odpowiednia dla danego użytkownika.

Aby zmniejszyć moc, warto spróbować zmieszać go z dodatkami smakowymi, pozwoli to na lekkie obniżenie siły i nadanie tytoniowi konkretnego smaku.

Jeżeli jednak tytoń jest wyjątkowo za mocny, wówczas warto przepłukać tytoń i na nowo go wysuszyć. W tym sposobie trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest dokładne i długotrwałe jego osuszenie. Procedurę można powtarzać do uzyskania odpowiedniego efektu.

Za słaby tytoń — co zrobić?

Może się zdarzyć, że zakupiony tytoń okażę się za słaby. Najprostszym, a zarazem najczęściej polecanym sposobem na poradzenie sobie z  tym problemem jest wymieszanie go z mocniejszym

Ten sposób jest o tyle dobry, że pozwala nam na praktycznie nieograniczone możliwości dopasowywania proporcji. Zwiększanie mocy tytoniu, możemy uzyskać również poprzez dodanie olejków nikotynowych, w większości są one naturalne, jednak ze względów ekonomicznych — nie jest to najpopularniejsza opcja.

Olejki i mieszanki smakowe 

Olejki do tytoniu silnie skoncentrowane, nie poleca się ich osobom początkującym. Należy rozcieńczyć je, uzyskując płyn do aromatyzowania tytoniu

Ze względu na skoncentrowanie aromatu, olejki są bardzo wydajne — już niewielka ilość dodana do tytoniu jest mocno wyczuwalna. Z tego powodu, warto na początku zainwestować w gotowe mieszanki smakowe, pozwoli to na porównanie mocy i łatwiejsze dawkowanie olejków w taki sposób, żeby optymalnie aromatyzować tytoń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Jak zmienić smak i aromat tytoniu? Kilka cennych porad”