Na skutek podpisania przez państwa członkowskie UE dyrektywy tytoniowej 19 maja 2014 r., wraz z dniem 20 maja 2020 roku, sprzedaż papierosów mentolowych w Polsce stała się nielegalna.
Z półek oficjalnie zniknęły ostatnie dostępne smakowe papierosy, ponieważ już 4 lata wcześniej, wycofano z rynku unijnego produkty zawierające aromatyzowany tytoń papierosowy.
Rozporządzenie, choć zapowiadane od lat, zaskoczyło wielu nałogowych palaczy. Dlatego nie trzeba było długo czekać na pojawienie się alternatyw i sposobów, w jaki sposób uzyskać różne smaki i aromaty tytoniu.
Co zrobić z tytoniem, aby nie śmierdział?
W przypadku zakupu paczki tytoniu, przeznaczonej do wyrobienia własnych papierosów, może się zdarzyć, że zapach tytoniu będzie pozostawiał wiele do życzenia. Trzeba wtedy skorzystać z jednego z wielu możliwych opcji polepszenia jego zapachu.
W takim razie, co dodać do tytoniu, żeby nie śmierdział? Oczywiście da się to zrobić po kosztach, dlatego skupimy się na polepszaniu smaku tytoniu domowymi sposobami.
Jednym z najbardziej popularnych produktów są różnego rodzaju zioła czy przyprawy. Dodając do tytoniu suszonej lub świeżej mięty, wanilii lub bazylii, można łatwo zneutralizować zapach tytoniu i nadać mu delikatnego, naturalnego aromatu. Zapachy do tytoniu mogą zostać zrobione z wielu produktów, jednak nie mogą one być zbyt wilgotne.
Innym sposobem jest dodanie sosu do tytoniu, pozwoli on na pozbycie się zapachu, oraz ulepszy tytoń — ze względu na usuwanie substancji smolistych. Sam sos jest koncentratem, dlatego należy go rozrobić. Domowy sos do tytoniu powinno się rozcieńczyć alkoholem w proporcji 1:1.
Domowe sposoby, jak dodać smak i aromat do tytoniu?
Aromatyzowanie tytoniu domowym sposobem nie jest trudne. Wymaga jedynie przestrzegania kilku zasad, dzięki którym nie zniszczymy tytoniu, uzyskując przy tym pełnie aromatu i smaku.
Tytoń należy wypłukać i dobrze odsączyć, następnie jeszcze wilgotny dodać do płynu nadającego smak i aromat. Wielu producentów zaleca odczekanie 2-3, aby nasączanie tytoniu było równomierne. Po upływie tego czasu, wyciągnąć go z pojemnika i wysuszyć. Taki tytoń trzeba dodatkowo rozdrobnić, wówczas jest gotowy, aby wytwarzać z niego papierosy.
Innym sposobem jest stosowanie zapachów do tytoniu, posiadających formę karty aromatyzującej, nasączonego określonym zapachem. Jest to metoda dużo słabsza, jednak wymaga mniej pracy. Kartę należy włożyć do paczki z papierosami i pozostawić na czas od kilku minut do kilku godzin.
Jak zrobić mentolowe papierosy domowym sposobem?
Jest wiele sposobów, które umożliwią stworzenie własnych mentoli. Jednym z nich jest dodanie do tytoniu aromatu tytoniowego o smaku mentolu. Można dawkować ilość preparatu w zależności od wymagań. Aromatyzowanie tytoniu nie powinno trwać jednak zbyt długo.
Innym wyjściem jest dodanie do filtra gotowych papierosów, kulek o smaku mentolowym. Jest to jednak doraźne zastosowanie, na dłuższą metę dość nieopłacalne.
Można również użyć kart do aromatyzacji, umieszcza się je w paczce papierosów. Moc aromatyzacji zależy od czasu przebywania karty w paczce z papierosami.
Jak zmienić smak papierosów?
Istnieje prosty i niedrogi sposób na zrobienie smakowych papierosów. Wiele papierosów dostępnych na rynku, posiada filtry puste w środku, pozwala to na umieszczenie w nich kulki, wypełnionej aromatycznym płynem. Wystarczy zgnieść kulkę przed paleniem i gotowe.
Innym sposobem jest kupienie tytoniu smakowego do papierosów, który już fabrycznie posiada określony smak i nie wymaga dodatkowej obróbki. Również tytoń zapachowy to dobry sposób na uzyskanie konkretnego aromatu i stworzenie własnych papierosów, bez konieczności dodawania kulek smakowych.
Sprawdź pełną ofertę naszych tytoni na stronie głównej!
Co robić ze zbyt mocnym tytoniem?
W przypadku nadmiernie mocnego tytoniu, warto zmieszać go z tytoniem o słabszej mocy. Pozwoli to na optymalizację i stworzenie własnej mieszanki, której siła będzie najbardziej odpowiednia dla danego użytkownika.
Aby zmniejszyć moc, warto spróbować zmieszać go z dodatkami smakowymi, pozwoli to na lekkie obniżenie siły i nadanie tytoniowi konkretnego smaku.
Jeżeli jednak tytoń jest wyjątkowo za mocny, wówczas warto przepłukać tytoń i na nowo go wysuszyć. W tym sposobie trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest dokładne i długotrwałe jego osuszenie. Procedurę można powtarzać do uzyskania odpowiedniego efektu.
Za słaby tytoń — co zrobić?
Może się zdarzyć, że zakupiony tytoń okażę się za słaby. Najprostszym, a zarazem najczęściej polecanym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest wymieszanie go z mocniejszym.
Ten sposób jest o tyle dobry, że pozwala nam na praktycznie nieograniczone możliwości dopasowywania proporcji. Zwiększanie mocy tytoniu, możemy uzyskać również poprzez dodanie olejków nikotynowych, w większości są one naturalne, jednak ze względów ekonomicznych — nie jest to najpopularniejsza opcja.
Olejki i mieszanki smakowe
Olejki do tytoniu silnie skoncentrowane, nie poleca się ich osobom początkującym. Należy rozcieńczyć je, uzyskując płyn do aromatyzowania tytoniu.
Ze względu na skoncentrowanie aromatu, olejki są bardzo wydajne — już niewielka ilość dodana do tytoniu jest mocno wyczuwalna. Z tego powodu, warto na początku zainwestować w gotowe mieszanki smakowe, pozwoli to na porównanie mocy i łatwiejsze dawkowanie olejków w taki sposób, żeby optymalnie aromatyzować tytoń.
Komentarz do “Jak zmienić smak i aromat tytoniu? Kilka cennych porad”