Z roku na rok coraz więcej osób sięga po e-papierosy. Ta stosunkowo młoda metoda palenia ma wielu zwolenników, jak i przeciwników.
Wzrost popularności naturalnie wiąże się ze wzrostem zainteresowania, dlatego w tym artykule przedstawiamy kompletny przewodnik po elektronicznych papierosach, kompendium wiedzy w pigułce dla każdego początkującego.
Jaki wpływ ma palenie e-papierosów na zdrowie palącego? Czy e-papierosy pomagają rzucić palenie? Czy od e-papierosów można się uzależnić? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście, rozwiewając wszelkie wątpliwości!
Z czego właściwie składa się e-papieros?
W przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów, podstawą jest tzw. liquid (a nie tytoń).
Liquid to inaczej roztwór inhalacyjny, który składa się zazwyczaj z glikolu propylenowego (pełni rolę rozczynnika nikotyny, w trakcie palenia zostaje rozpylony w formie mgiełki, co imituje klasyczny dym papierosowy; nie jest szkodliwy), gliceryny (zagęszcza mgiełkę i dodaje jej naturalnie słodkiego smaku; nie jest szkodliwa), aromatów (nadają konkretnego smaku) oraz nikotyny (substancja uzależniająca; posiada udowodniony naukowo, szkodliwy wpływ na organizm człowieka).
Wśród występujących na rynku liqidów można znaleźć takie o różnych stężeniach nikotyny, a także te beznikotynowe.
Jak działa e-papieros?
Jak w każdym urządzeniu elektronicznym, podstawą działania e-papierosa jest akumulator (zwykle niewymienny) lub bateria. Większość modeli oferowanych na rynku posiada kabel USB, który służy do ładowania urządzenia.
Baterie mogą różnić się pojemnością oraz czasem ładowania. Wewnątrz baterii umieszczony jest mikroprocesor, który umożliwia podgrzewanie liquidu. Kolejny ważny element, to tzw. clearomizer, czyli część, do której wlewa się roztwór.
Podgrzewa i zamienia liquid w parę, którą inhaluje się palący.
Jak palić e-papierosa?
Chociaż modele dostępne na rynku mogą się od siebie różnić i zachęcamy do przeczytania dołączonej instrukcji, podstawy palenia są zazwyczaj takie same.
Urządzenie napełnione wybranym liquidem należy włączyć poprzez pięć, następujących po sobie, szybkich kliknięć, poczekać na zaświecenie się diody, po czym przystąpić do inhalacji.
W przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów, w tym przypadku zaleca się powolne, spokojne zaciągnięcia, by płyn zdążył zostać odpowiednio podgrzany. Wśród palaczy e-papierosów szczególnie popularne są dwie metody palenia:
- MTL, czyli „mouth throat lungs” – metoda polegająca na zaciąganiu pary do ust, a następnie (przy kolejnym wdechu) wtłaczaniu jej do płuc. Przypomina metodę palenia tradycyjnych papierosów
- DL, czyli „deep longs” – metoda polegająca na wtłaczaniu pary bezpośrednio do płuc, przypomina bardziej oddychanie, niż klasyczne palenie
Zobacz nasz przewodnik, jak palić zwykłego papierosa
Jaki jest efekt od parowania? Jak czuje się człowiek po e-papierosie?
W swoim relaksującym działaniu na organizm człowieka, e-papierosy nie różnią się znacznie od swoich analogowych braci. Podczas palenia, do mózgu uwalniane zostają serotonina i dopamina, które uspokajają i zmniejszają napięcie.
Należy jednak pamiętać o uzależniającym aspekcie nikotyny, sięganie po e-papierosy, po pewnym czasie staje się koniecznością tak jak w przypadku tradycyjnych papierosów.
Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku osób poniżej 25 roku życia, których organizmy są wyjątkowo podatne na substancje uzależniające. W takim wypadku doradzamy rezygnację z palenia lub wybór liquidów beznikotynowych.
Dowiedz się jak działają liquidy bez nikotyny
Czy vape-peny smakują i pachną lepiej niż papierosy?
Przewagą e-papierosów nad klasycznymi jest zdecydowanie możliwość wyboru smaku liquidu według własnych upodobań. Vape-peny (inaczej e-papierosy) nie mają klasycznego odoru palonego tytoniu, który wiele osób uważa za duszący.
W zależności od wybranego liquidu, e-papieros może pachnieć (i smakować) jak dowolny owoc, kwiat czy słodkości, a osoby preferujące coś cięższego z pewnością odnajdą się w aromatach drzewnych, przypraw czy popularnych trunków.
Czy e-papierosy pomagają rzucić palenie?
Chociaż e-papierosy nie są jedyną metodą rzucania palenia, na pewno mogą w tym pomóc. Dla nałogowych palaczy sam akt wyciągania, odpalania i zaciągania się dymem papierosowym jest niezwykle ważnym (wręcz koniecznym) elementem dnia. Chociaż e-papierosy nie są najzdrowszą alternatywą (bo większość z nich wciąż zawiera nikotynę), są zdecydowanym krokiem naprzód w stronę całkowitego rzucenia palenia.
Zapewniają ten sam rytuał zaciągania się, bez szkodliwych substancji smolistych i rakotwórczych, które możemy znaleźć w klasycznych papierosach. W badaniu Medycznej Szkoły Wyższej w Teksasie wykazano, że osoby, które zamieniły analogowe papierosy na elektroniczne, mają większe szanse na rzucenie palenia, niż osoby, które tego nie zrobiły.
Vaping a zdrowie – czy jest mniej szkodliwy od palenia?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, bo e-papierosy to wynalazek 21. wieku, więc na rzetelne wyniki badań w temacie ich szkodliwości i długofalowych skutków będziemy musieli jeszcze poczekać. Na chwilę obecną warto kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.
Czy e-papierosy to dobra opcja? Nie wiemy, ale prawdopodobnie lepsza od klasycznego palenia. Mechanizm uzależnienia to silny przeciwnik, dlatego należy się dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu jakiegokolwiek palenia.
Zobacz więcej na https://tytonpapierosowy.pl/szkodliwosc-e-papierosow/
Czy możliwe jest uzależnienie od e-papierosów?
Większość liquidów zawiera nikotynę, która jest psychoaktywną substancją uzależniającą. WHO (World Health Organisation – Światowa Organizacja Zdrowia) nadała jej status narkotyku, dlatego uzależnienie od e-papierosów jest jak najbardziej możliwe.
Należy pamiętać, że każde uzależnienie to choroba, a początkowe, dobre samopoczucie może mieć długofalowe, negatywne skutki, dlatego doradzamy podchodzenie do tematu z ostrożnością i rozwagą.
Poznaj objawy uzależnienia nikotyną
Czy parowanie jest tańsze od palenia?
Szacunkowo, koszt wypalania jednej paczki papierosów dziennie, to w miesiącu około 360 złotych. W paczce znajduje się 20 papierosów, a dobrej jakości liquid to koszt od 20 do 50 złotych. Przeciętnie, jeden liquid o pojemności ok. 10/15 mililitrów starcza na miesiąc lub nieco mniej.
Należy pamiętać również o tym, że w zależności od stopnia uzależnienia, stażu w paleniu czy preferencji, dane te mogą się znacząco różnić, ale w większości przypadków, vaping wychodzi jednak taniej niż klasyczne palenie. Jedynym większym wydatkiem na początek jest zdecydowanie sam vape-pen, ale jest to jednorazowe, a dobre modele można kupić już nawet za około 100 złotych.
Zobacz więcej na https://tytonpapierosowy.pl/skrecane-papierosy-zdrowsze-pakowanych
E-papierosy a prawo — czy są legalne, od jakiego wieku możliwy zakup i używanie?
Chociaż palenie e-papierosów jest w Polsce legalne, zgodnie z ustawą z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, e-papierosy podlegają wielu obostrzeniom prawnym.
Ich zakup możliwy jest wyłącznie przez osoby, które ukończyły 18 lat. Zabronione jest reklamowanie e-papierosów w przestrzeni publicznej, a ich używanie jest zakazane w miejscach, w których zakazane jest również analogowe palenie.