Palenie w Liczbach: Statystyki Dotyczące Tytoniu i Papierosów

Tytoń rodzaje, roślina w pole uprawa tytoniuBranża tytoniowa na świecie jest ogromna. Ona ciągle się zmienia, pojawiają się nowe sposoby 'zapalić’, a ilość palaczy zmienia się każdego dnia.

Jak wyglądają statystyki dotyczące branży wyrobów tytoniowych?

W tym artykule przedstawiamy wszystkie potwierdzone statystyki i dane dotyczące palenia, tytoniu i papierosów.

Rynek tytoniu i wyrobów tytoniowych

Choć od 2011 roku, według danych prezentowanych przez GIS, ilość palaczy nałogowych spadła o 10%, nadal aż 1/4 Polaków pali papierosy, z czego 21% – nałogowo, a 5% – okazjonalnie, na przykład na imprezach lub w sytuacjach stresogennych.

Według danych prezentowanych przez Forbes, na 2017 rok, pięcioma największymi rynkami tytoniowymi na świecie były kolejno:

  • Chiny,
  • Rosja,
  • USA,
  • Indonezja,
  • Japonia.

Na kolejnych miejscach plasowały się Indie, Turcja, Korea Południowa i Filipiny. Choć właściciele wielkich marek znajdujących się na rynku tytoniowym mają świadomość zmian zachodzących w społeczeństwie i tego, że sprzedaż tradycyjnych papierosów kiedyś się zakończy — nie zanosi się, aby miało to mieć miejsce w najbliższym czasie.

Według danych przedstawionych przez Forbes, tylko w Polsce w 2017 roku przychody z akcyzy tytoniowej przyniosły do budżetu państwa 18,8 mln złotych.

W Polsce znajduje się aż 6 wielkich fabryk tytoniowych, należących do ogromnych koncernów: British American Tobacco Polska, Philip Morris Polska, Japan Tobacco International Polska i Imperial Tobacco Polska.

Zobacz informacje o największych importerach i eksporterach tytoniu

Ile jest wart rynek tytoniu w Polsce?

Uprawa tytoniu w pole, rodzaje i właściwości

Wartość rynku tytoniu w Polsce nie maleje. Według danych zebranych przez Instytut Ekonomiki i Gospodarki Żywnością, w samym 2016 roku wartość eksportu tworzonych w Polsce wyrobów tytoniowych wyniosła 2 mld Euro.

Choć w stosunku do 2015 roku zanotowano spadek eksportu, branża tytoniowa nadal pozostaje kluczową w zakresie dochodów, jakie przynosi do budżetu państwa.

Wartość rynku wyrobów tytoniowych

Według danych prezentowanych przez Business Insider, branża wyrobów tytoniowych jest warta około 770 mld dolarów, a do 2025 roku może wzrosnąć nawet o dodatkowe 50%.

Palenie w liczbach: wartość branży tytoniowej w Polsce

Za Business Insider, obecnie na świecie znajduje się około miliarda palaczy, a do 2025 roku liczba palących może wzrosnąć nawet do 1,6 mld osób.

Według danych prezentowanych przez Intracen, w 2019 roku Polska była trzecim światowym eksporterem papierosów. W samym tylko 2018 roku wartość polskiego eksportu wyrobów tytoniowych wyniosła 3,4 mld Euro i stanowiła aż 8,7% wartości światowego eksportu tytoniu.

Gdzie sprzedawane są polskie papierosy?

kontenery największych producentów tytoniu na świecie

Zgodnie z opracowaniami International Trade Center, w 2018 roku największymi odbiorcami polskiego tytoniu byli Niemcy, Holandia, Włochy oraz Wielka Brytania.

Najwięksi producenci tytoniu na świecie

Do największych marek zajmujących się produkcją wyrobów tytoniowych należą British American Tobacco oraz Philip Morris.

British American Tobacco jest międzynarodowym przedsiębiorstwem tytoniowym, którego siedziba znajduje się w Londynie. Firma działa od niemalże 120 lat — powstała bowiem w 1902 roku. Swoją siedzibę w Polsce ma w Augustowie.

Philip Morris to amerykańskie przedsiębiorstwo z branży tytoniowej, które ma swoją siedzibę w Nowym Jorku. Najpopularniejszymi markami produkowanymi przez firmę Philip Morris są Marlboro oraz L&M.

Według danych giełdowych na dzień 1 kwietnia 2021 roku wartość jednej akcji tego przedsiębiorstwa wynosiła 88,74 dolarów.

PM jako pierwszy na rynku wyrobów tytoniowych, zaprezentował urządzenie typu HNB (heat-not-burn), podgrzewające tytoń, ale nie spalające go.

Palenie i palacze

rastaman pali mocny tytoń papierosowy

Według danych prezentowanych przez Business Insider, na świecie na chwilę obecną znajduje się około miliarda palaczy.

Ich dzienne pożycie papierosów wynosi około 5 miliardów sztuk, co w skali roku daje około 1,825 biliona papierosów.

Koncerny papierosowe są świadome, że sprzedaż tradycyjnych papierosów wkrótce się zakończy ze względu na bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, dlatego też prześcigają się w tworzeniu rozwiązań alternatywnych.

Są to między innymi e-papierosy czy urządzenia HNB (podgrzewacze tytoniu).

Ile osób pali w Polsce?

Statystyki dotyczące palenia prezentowane przez CBOS mówią, że w 2019 roku 21% Polaków paliło nałogowo, a 5% okazjonalnie. To oznacza, że aż 82% osób sięgających po papierosy w ogóle, to palacze nałogowi. Ilość ta nie zmieniła się znacząco w stosunku do lat poprzednich.

Czy mężczyźni palą więcej niż kobiety?

kobieta pali lekki damski tytoń

Zgodnie z danymi dotyczącymi palaczy przedstawionymi przez CBOS, występuje korelacja między popularnością palenia a płcią palacza. 31% mężczyzn w Polsce to palacze, z czego 26% – nałogowi.

Kobiety palą nieco rzadziej. Za tym samym źródłem, wśród Polek 21% pań sięga po papierosa, a 17% z nich pali nałogowo.

Najbardziej zbliżony do siebie odsetek palaczy obu płci w Polsce, zgodnie z danymi CBOS, można odnaleźć między 55 a 64 rokiem życia.

Spadek liczby palaczy w Polsce

W porównaniu z rokiem 2012 zanotowano spadek osób palących wśród Polaków.

Jak zauważa CBOS, ma to związek ze znacznym spadkiem popularności palenia wśród mężczyzn. W 2012 roku choćby okazjonalne sięganie po papierosa deklarowało 40% mężczyzn i 23% pań.

Czy młodzi ludzie palą więcej?

Zgodnie z danymi na 2019 rok, prezentowanymi przez CBOS (https://cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_104_19.PDF), nie jest tak. W grupie wiekowej między 18 a 24 rokiem życia odnotowuje się najmniej palaczy.

Najwięcej, bo aż 35% osób palących, to palacze w średnim wieku, między 45 a 54 rokiem życia. 32% palących to osoby między 55 a 64 rokiem życia.

Ile osób pali (paruje) e-papierosy?

Największą popularnością e-papierosy cieszą się wśród palaczy do 24 roku życia, zgodnie z danymi statystycznymi prezentowanymi przez CBOS.

CBOS sugeruje również, że papierosy elektroniczne nie tyle zastępują palenie tradycyjne, ile uzupełniają je, stanowiąc na przykład legalną alternatywę pozwalającą na palenie w miejscach publicznych.

Ile osób podgrzewa papierosy?

Za Business Insider, na palenie papierosów typu IQOS do połowy 2019 roku przeszło około 7 milionów osób.

Celem pierwszej firmy tworzącej papierosy HNB, Philipa Morrisa, jest, aby do 2025 roku papierosy podgrzewało mniej więcej 40 milionów osób.

 

To były wszystkie aktualne statystyki i dane badań dotyczące palenia, papierosów, tytoniu oraz liczby palących osób.

W przypadku wykorzystania niektórych z materiałów prosimy o dodawanie linka zwrotnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Palenie w Liczbach: Statystyki Dotyczące Tytoniu i Papierosów”