Popalanie papierosów – jedno z najpowszechniejszych uzależnień

Człowiek popada w różnego rodzaju uzależnienia. Jest to spowodowane pragnieniem ucieczki od wszechogarniających problemów i trudności. Nałogi pozwalają, choć na chwilę zapomnieć o przeszkodach, jakie stawia przed nami los. Uzależnienia są różne, na przykład od spożywania alkoholu, narkotyków, kofeiny, gier komputerowych, pracy i wiele innych. Najpowszechniejszym rodzajem uzależnienia jest popalanie papierosów.

Popalanie papierosów – dlaczego ludzie palą papierosy?

Przyczyny prowadzące do palenia papierosów są różne. Po pierwszego papierosa sięgamy najczęściej za namową znajomych. Często wydaje nam się, że nie wpadniemy w sieci nałogu, że to tylko jeden papieros, że spróbujemy, jak smakuje i na tym wystarczy. Jednakże często jesteśmy w błędzie. Za wszystko odpowiedzialność ponoszą właściwości chemiczne. W dymie papierosowym zawarta jest między innymi nikotyna, która charakteryzuje się potencjałem uzależniającym. W tym przypadku mechanizm działania podobny jest do kofeiny, czy też amfetaminy. Podkreślić należy również fakt, ze wskazana substancja wykazuje się kilkakrotnie silniejszą aktywnością na układ nerwowy człowieka niż alkohol, czy narkotyki. Dlatego nie ma się czemu dziwić, że na jednym papierosie się nie kończy.

Jaki mechanizm fizjologiczny odpowiada za wytworzenie się uzależnienia od nikotyny?

Popularne uzależnienie powstaje na skutek aktywowania neuronowego obszaru przyjemności. Dochodzi do tego w rezultacie zwiększenia wytwarzania dopaminy. Zauważyć należy, że związane jest to z funkcjami psychicznymi. Przez ludzki umysł interpretowane to jest jako zasłużona nagroda. Z drugiej strony, brak nikotyny wywołuje negatywne symptom abstynencyjne. Wówczas człowiek zaczyna odczuwać niepokój, trudności ze spokojnym snem, rozdrażnienie, nerwowość. Co więcej, pojawiają się również trudności związane ze skupieniem uwagi i koncentracją.

popalanie papierosów

Popalanie papierosów – wpływ czynników społecznych na uzależnienie od popalania papierosów

Palenie papierosów jest jednym z najpowszechniejszych uzależnień, gdyż w tym przypadku zauważa się silny wpływ czynników społecznych. Przykładem mogą być na przykład palący rodzice. Takie zachowanie kształtuje postawy dzieci, które w paleniu papierosów nie widzą nic złego, skoro mama i tata tak robią. Oczywiście duże znaczenie mają znajomi i przyjaciele oraz środowisko, w jakim się obracamy. Warto podkreślić, że w tym przypadku duże znaczenie ma wiek palacza. Im wcześniej rozpoczyna się przygodę z nałogiem, tym silniejsze uzależnienie, a w rezultacie dłuższe popalanie papierosów. Trudniej jest także porzucić określony proceder. Nie należy także zapominać o cechach osobowościowych. Ludzie wykazujący się mniejszą odpornością na stres, frustracje, impulsywni, agresywni i niedojrzali emocjonalnie łatwiej wpadają w sidła nałogu.

Każde uzależnienie sprawia, że człowiek zniekształca swoją rzeczywistość

W przypadku palenia papierosów i każdego innego rodzaju uzależnienia dochodzi do zniekształcania rzeczywistości przez osobę ogarnięta przez niszczący nałóg. Człowiek próbuje znaleźć wytłumaczenie dla swojego zachowania i zobrazować daną sytuację łagodniej niż jest naprawdę. Przykładem jest minimalizowanie liczby wypalanych papierosów. Ponadto, palacze bardzo często racjonalizują swoje zachowanie, twierdząc, że nikotyna pozytywnie wpływa na wydajność ich pracy i poprawia koncentrację. Jeszcze inni twierdzą, że palenie papierosów sprawia, że czują się bardziej spokojni, lepiej radzą sobie ze stresem, z większą radością podchodzą do życia.

W jaki sposób rzucić palenie?

Palenie papierosów jest trudnym uzależnieniem. Nie jest łatwo porzucić nałóg nawet wtedy, gdy zdamy sobie sprawę z niekorzystnego działania na nasz organizm. W tym przypadku potrzebna jest silna motywacja. Przydaje się także wsparcie bliskich osób. Palacze bardzo często wracają do uzależnienia. Dlatego też pomoc osób trzecich jest niezwykle ważna. Leczenie powinno przebiegać kompleksowo, a więc łączyć w sobie różne metody. Zasadniczą częścią jest psychoterapia, która pozwala na naukę nowych zachowań. Ważną częścią są także środki farmakologiczne. Stosuje się między innymi nikotynową terapię zastępczą, która polega na przyjmowaniu środków dostarczających do organizmu niewielkie dawki nikotyny. Dzięki temu palacze łatwiej radzą sobie z głodem nikotynowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *