Sposoby na rzucenie palenia

Rzucanie palenie to jedna z najcięższych rzeczy, jakie może spotkać osobę chcącą zerwać z nałogiem. Jednocześnie to najbardziej odpowiedzialna i dojrzała decyzja w życiu człowieka. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak skutecznie rzucić palenie? Jednoznacznej odpowiedzi zapewne nie da się na to znaleźć, ale są metody, które mogą przybliżyć do tego celu. Warto poznać sposoby na rzucenie palenia.

Decyzja musi należeć do palacza

Podstawową kwestią w walce z nałogiem, jest fakt, że to osoba paląca musi chcieć pozbyć się go ze swojego życia. Narzucone rzucanie palenie przez osoby trzecie nie będzie skuteczną metodą. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli palacz zgodzi się z tym, że palenie papierosów jest szkodliwe, że powinien to zrobić, to jego wewnętrzne ja nie będzie na to gotowe. Bardzo ważnym elementem jest wewnętrzna motywacja, przekonanie, że przyszedł czas na rozstanie z tytoniowym nałogiem. Żeby zbadać, czy ktoś naprawdę chce rzucić palenie, można spytać go o kilka rzeczy. Po pierwsze, kiedy chce to zrobić. Po drugie, dlaczego chce to zrobić. I po trzecie czy jest gotowa zrobić to od razu. Jeśli ktoś będzie się wahał, szukał wymówek i mówił, że zacznie od jutra bądź przyszłego tygodnia, to daje to jasny sygnał, że nie jest na to gotowy.

Jak skutecznie rzucić palenie – sposób informacyjno – poznawczy

Dobrze zapoznać się z pewnymi szczegółami dotyczącymi palenia. Pierwszym z nich, jest dostarczenie do swojej świadomości informacji na temat szkód, ile może wyrządzić dla organizmu człowieka. Wszystkie choroby z tym związane mogą wpłynąć na decyzję, aby rzucanie palenia miało większy sens. Tak samo przekonanie, że oprócz samych siebie, osoba paląca truje wszystkich wokół.

Drugim czynnikiem zrozumienie, że nikotyna wcale nie uspokaja. To mit, w który większość palących osób wierzy. Prawda jest taka, że nikotyna silnie pobudza, powodując ogólne ożywienie organizmu. Oprócz tego wpływ dopaminy ma ogromne znaczenie, a chwilowa ulga w momencie sięgnięcia po papierosa to złudne wrażenie. Tak naprawdę palenie powoduje stres i podnosi napięcie, ponieważ spada poziom nikotyny.

Trzecim aspektem jest zrozumienie po co tak naprawdę sięga się po papierosa. Jeśli w sytuacjach stresowych, warto zastanowić się nad czymś co spowoduje, że wyładuje się emocje w inny sposób. Sport jest doskonałym zamiennikiem i przykładem jak skutecznie rzucić palenie. Podczas uprawiania sportu wyrzuca się negatywne emocje z siebie, a dodatkowo pozytywnie nakręcamy się na działanie. Oprócz sportu można spróbować ze słuchaniem muzyki albo z czymś, co sprawia przyjemność. Z kolei w przypadku, gdy pali się dla zasady, (bo ktoś pali, do kawy, do gazety, w czasie spotkań ze znajomymi) dobrym rozwiązaniem będzie przekierowanie uwagi na coś innego. Znaleźć zajęcie, które zabije nudę w inny sposób.

sposoby na rzucenie palenia

Rzucanie palenia w większej grupie

Zawsze można zapisać się na terapię grupową, gdzie pod okiem doświadczonego opiekuna rozpocznie się walka z nałogiem. Spotykając ludzi o podobnych problemach, może dojść do wzajemnego wsparcia, tym samym zwiększa się motywacja. Dlatego tego typu terapie to dobry sposób, dla wszystkich, którym brak zdeterminowania. Oczywiście nikt nie może być zmuszany do wzięcia udziału w takich sesjach terapeutycznych, bo to jedynie przyniesie odwrotne działanie.

Ktoś, kto mimo wszystko nie widzi siebie w takiej sytuacji, gdzie dzieli się własnymi problemami z osobami trzecimi, może zamienić je na osoby z własnego otoczenia. Jeśli ktoś ze znajomych, również chce rzucić palenie, można z tego skorzystać i wspólnie podjąć wyzwanie. Takie rzucanie palenie będzie wzajemnie motywować do działania i dojdzie do wzajemnego kontrolowania postanowień. Dodatkowo uprzedzenie rodziny i znajomych o własnym postanowieniu będzie bardzo przydatne. Oprócz tego, że będą gotowi, aby nie sprowadzać rozmowy na temat papierosów, który w okresie rzucania palenia będzie z pewnością tematem drażliwym, będą dodatkowym oparciem, motywując do wytrwania w postanowieniu.

Środki farmakologiczne mogą się przydać

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, wspomagających proces rzucania palenia. Jak rzucić palenie w 5 dni? Leki wystarczą? Oczywiście, że nie. Fundamentem jest świadomość o tym, że pozbycie się nałogu, może trochę potrwać i w tym czasie trzeba wykazać się ogromną determinacją i pokorą. Jednak leki wspomagające wyeliminowanie palenia papierosów mogą okazać się doskonałym dodatkiem. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu ze środków farmakologicznych warto skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu wybór odpowiedniego preparatu będzie jeszcze bardziej skuteczne. Biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje oraz stan własnego zdrowia.

Jak rzucić palenie, domowe sposoby pomagają?

Soda oczyszczona jako sprzymierzeniec w rzucaniu palenia? Badania ukazują, że organizm, który jest zakwaszony, jest bardziej wrażliwy na uzależnienia. Jak wiadomo, wysoka zasadowość to domena sody oczyszczonej, dlatego z teoretycznego punktu widzenia może działać korzystnie. Jednak soda spożywana w dużych ilościach nie jest już taka zdrowa.

Sposób ze skarbonką może okazać się idealna. Najlepiej na własne oczy zobaczyć, że palenie papierosów nie tylko jest szkodliwe dla zdrowia, ale również dla naszego portfela. Problemem, może okazać się fakt, gdy osoba paląca jest majętna i wtedy pobudki ekonomiczne nie zaburzają jej codziennego bytu. Chyba że oszczędzone pieniądze przeznaczy się na coś innego, co było w planach już od dawna i tym sposobem zrozumie się, że nie warto puszczać z dymem żadnych pieniędzy.

Zioła też będą przydatne w rzucaniu palenia. Imbir doskonale sprawdzi się w walce z nudnościami, które często występują po odstawieniu nikotyny. Lukrecja działa kojąco, skutecznie redukując uczucie lęku i wewnętrznego niepokoju. Z kolei dziurawiec działa jako antydepresant, który dodatkowo wspomoże rozluźnić napięcie i zniwelować narastające rozdrażnienie.

Jak rzucić palenie? Jakim sposobem? Tak naprawdę, każdy sposób jest dobry, aby to zrobić. Wszystko zależy od osoby palącej, od niego musi wyjść inicjatywa, która będzie miała cel zawalczenie ze szkodliwym nałogiem. Bez żadnych wątpliwości, każdy powód jest dobry, by rzucić palenie. Tak samo każdy sposób, który przynosi widoczne rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *