Wszyscy palacze zdają sobie sprawę z konsekwencji palenia. Mimo to codziennie sięgają po kolejną paczkę i wypalają następne papierosy. Wszelkiego rodzaju kampanie reklamowe czy wzbudzające lęk nadruki na opakowaniach zdają się nie robić na nich żadnego wrażenia. Gdy osoba paląca papierosy ma problemy z trawieniem, też nie łączy ze sobą tych faktów. Nie podejrzewa nawet, że palenie i układ pokarmowy mogą na siebie wpływać. W świadomości większości z nas palenie przyczynia się bowiem do wyniszczającego raka płuc, raka krtani czy nawet języka. Powoduje też nadciśnienie tętnicze i miażdżycę. Wiemy również, że palacze o wiele bardziej narażeni są na zawały czy udary mózgu. O wpływie papierosów na układ pokarmowy człowieka mówi się jednak najmniej. A tak naprawdę i ten jest spory. Jakie są problemy z układem pokarmowym spowodowane
Problemy z układem pokarmowym a palenie papierosów
Podnosząc kwestię dotycząca palenia papierosów i problemów z układem pokarmowym rozważania należy rozpocząć od długoletniego nałogu. Pojedynczo wypalone papierosy nie są bowiem w stanie sprawić, że rozreguluje się nasz system trawienny. Warto jednak pamiętać, że nikotyna jest silnie uzależniająca. Bardzo rzadko zdarza się więc, by papierosy wypalane wyłącznie w trakcie towarzyskich spotkań czy innego rodzaju wydarzeń, nie spowodowały w końcu uzależnienia.
Powracając jednak do tematu… Długoletnie palenie, a układ pokarmowy, to przede wszystkim wizja wrzodów żołądka, no i oczywiście jego nowotworu. Nie oznacza to jednak, że pod wpływem tytoniowego dymu nie uaktywniają się też inne metaboliczne konsekwencje. Wielu palaczy na co dzień zmaga się więc ze zgagą, niestrawnością, refluksem, biegunkami, wzdęciami, zespołem jelita drażliwego i ogólnymi bólami brzucha.
Dolegliwości układu pokarmowego, które wywołują papierosy, jest zatem całe mnóstwo. I choć schorzenia te nie są tak niebezpieczne, jak nowotwory to jednak bywają bardzo przykre w swym przebiegu. Nieustanna zgaga, dręczące bóle brzucha czy częste wizyty w toalecie mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Zdrowa, zbilansowana dieta, to nie wszystko
Palacze uważają, że w obliczu takich dolegliwości pomoże im dieta. Stawiają więc na produkty zdrowe, lekkie i nieprzetworzone. Na nic zdadzą się jednak te starania, gdy przyczyną ich problemów są papierosy. Bogata w warzywa, owoce dieta jest oczywiście zdrowa, ale niestety w takim przypadku po prostu niewystarczająca. By różnego rodzaju schorzenia ustąpiły, trzeba porzucić nałóg. Nie ma innego sposobu.
I choć dużo ludzi, trzyma się nałogu z zupełnie absurdalnego powodu, a więc szybszej przemiany materii- nie ma to żadnego sensu. Procesy trawienne, czyli praca układu pokarmowego może i przyspiesza u palaczy, ale powód jest zgoła inny, niż sam fakt sięgania po używki. Chodzi tu przecież o wpływ stricte szkodliwych substancji. Organizm reaguje na ich obecność i stara się jak najszybciej pozbyć trucizny. Nie ma więc tu żadnych powodów do radości. Palenie i układ pokarmowy nigdy nie będą współpracować ze sobą tak, jakbyśmy sobie tego rzeczywiście życzyli.
Zatem pamiętajmy! Jeśli jesteśmy nałogowymi palaczami i cierpimy z powodu różnego rodzaju dolegliwości trawiennych, żołądkowych, krótko mówiąc dotyczących układu pokarmowego – przyczyną najprawdopodobniej są wypalane przez nas papierosy. Żadna, nawet najlepiej zbilansowana dieta nie będzie w stanie nam pomóc. Dolegliwości nie miną, póki nie zrezygnujemy z nałogu, a tym samym wyniszczającej nikotyny i niebezpiecznych substancji smolistych.