Fakty i mity dotyczące rzucania palenia

Każde uzależnienie jest złe, gdyż zabiera człowiekowi wolność i daje złudne poczucie szczęścia. Najbardziej popularnym nałogiem jest palenie papierosów. Wyzwolenie się z jego sideł nie jest łatwe, jednakże jak najbardziej możliwe. Istnieje wiele sposobów na rezygnacje ze sposobu życia, w którym dymek odgrywa istotną rolę. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że tyle jest możliwości, ilu jest palaczy. Każdy człowiek jest inny, wymaga indywidualnego podejścia, a tak więc inne czynniki mogą spowodować porzucenie przez niego niszczącego uzależnienia. Niewątpliwie ważnym elementem jest motywacja oraz edukacja. Istotną sprawą jest świadomość tego, co dzieje się w organizmie podczas palenia, gdzie dociera dym i do jakich konsekwencji się przyczynia? Które poglądy dotyczące rzucenia palenia są prawdziwe, a które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości? Fakty i mity dotyczące rzucania palenia.

Mity o rzucaniu palenia

Podczas zrywania z nałogiem nie masz wsparcia otoczenia

Wiele osób jest przekonanych, że palenie papierosów to kwestia indywidualna. Takie przeświadczenie nie jest prawdziwe. Nałóg odbija się na najbliższych, którzy nie dosyć, że są narażeni na konsekwencje zdrowotne wynikające z biernego palenia, to także ubolewają z powodu samego faktu obecności uzależnienia u ukochanej osoby. Dlatego też warto powiedzieć rodzinie i przyjaciołom o decyzji rezygnacji z niszczącego nałogu. Możemy być pewni, że ucieszą się z takiego obrotu sprawy i zapewne będą służyć wsparciem podczas tego procesu. Zauważyć należy fakt, że otoczenie odgrywa bardzo znaczącą rolę w czasie zrywania z papierosami. Niejednokrotnie jest to jedyna rzecz, która pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile.

Możesz rzucić palenie z paczką papierosów w torebce

Opinia pozwalająca sądzić, że papierosy można rzucić nawet wówczas, gdy mamy je przy sobie, nie zawsze się sprawdza. Możliwość łatwego sięgnięcia po źródło uzależnienia nie ułatwia sprawy. Bardzo często ludzie w takiej sytuacji sobie nie radzą. Trzeba powiedzieć jasno, że palenie to odruch. Dlatego dla zwiększenia prawdopodobieństwa sukcesu w zwalczaniu nałogu warto pozbyć się wszystkich rzeczy związanych z tym mechanizmem, a więc papierosów, cygar, tytoniu, popielniczek i innych elementów.

Rzucenie palenia przyczyni się do nadwagi

Nie należy obawiać się, że rzucenie wyrobów tytoniowych spowoduje przybranie na wadze. Rezygnacja z palenia przyczynia się do tego, że organizm jest w szoku i zaczyna odczuwać głód nikotynowy. Nie trzeba go zaspokajać przez sięganie o niezdrowe przekąski oraz słodycze. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę na niskokaloryczne produkty, takie jak warzywa i owoce. Takie działanie nie spowoduje negatywnych konsekwencji w postaci zwiększenia wagi.

Palenie nie ogranicza siły oraz tężyzny fizycznej

Niestety palenie papierosów ma negatywny wpływ na wydolność organizmu. Uzależnienie trwające kilka lat spowoduje, że określona osoba nie będzie mogła pochwalić się takimi możliwościami treningowymi, co ludzie wolni od wskazanego nałogu. Nałóg palenia przyczynia się do tego, że organizm szybciej i gorzej się starzeje oraz nie ma takich możliwości regeneracyjnych, jak w przypadku osób niepalących.

Silna wola wystarczy

Zauważyć trzeba fakt, że silna wola nie w każdej sytuacji rozwiąże problem. Jeżeli człowiek nie ma dobrej motywacji określona metoda może nie przynieść pożądanych rezultatów. W przypadku niektórych palaczy potrzebna jest pomoc farmakologiczna w postaci nikotynowej terapii zastępczej.

rzucania palenia

Fakty o rzuceniu palenia

Ustal datę rzucenia palenia

Jedną z najbardziej skutecznych metod rzucenia palenia bez wsparcia farmakologicznego jest wskazanie dnia, w którym ma to nastąpić i postąpienie zgodnie z założonym planem. Badania oraz doświadczenia ludzi wskazują, że jest to najbardziej efektywny sposób rezygnacji z nałogu. Gdy nie ma wystarczającej siły, można stopniowo ograniczać ilość wypalanych papierosów. Ważne jest to, żeby mieć plan i konsekwentnie wdrożyć go w życie.

Człowiek musi wiedzieć, po co rzuca palenie

Osoba, która jest uzależniona od nałogu palenia, musi starać się zrozumieć, dlaczego pali. Gdy uda się dostrzec, że określone postępowanie jest bezcelowe, to jest to najlepsza droga do rzucenia niszczącego nałogu.

Dieta pomoże zregenerować organizm

Podczas procesu rzucania palenia trzeba sięgnąć po witaminy, które pomogą w lepszym funkcjonowaniu, a także uzupełnią niedobory minerałów i innych składników. Należy wprowadzić zdrową dietę obfitującą w warzywa oraz owoce. Istotne jest także właściwe nawodnienie organizmu, które skutecznie zregeneruje organizm i pozwoli na pozbycie się toksyn.

Faktów i mitów dotyczących rzucania palenia jest bardzo dużo. Pamiętać należy jednak o tym, że podczas tego działania bardzo duże znaczenie ma aspekt dotyczący sfery psychicznej. Gdy człowiek jest pozytywnie nastawiony i ma bardzo dobrą motywację, to ma solidny fundament pozwalający podjąć skuteczną walkę z głodem nikotynowym. Dzięki temu przetrwa się najtrudniejszy czas i wejdzie w okres, w którym dopominanie się organizmu o nikotynę będzie coraz słabsze. Warto podjąć taką walkę, gdyż triumf nad uzależnieniem zapewni ogromną satysfakcję i sprawi, że będziemy czuć się szczęśliwi i zdrowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *