Zatrucie nikotyną – pierwsza pomoc

O szkodliwości palenia nie trzeba już w dzisiejszych czas nikogo przekonywać. I choć wydaje się, że skutki palenia występują zawsze z opóźnieniem, okazuje się, że można przedawkować nikotynę – główny składnik wyrobów tytoniowych. Co to jest zatrucie nikotyną i jak do niego nie dopuścić?

Co to jest zatrucie nikotyną?

Dobra wiadomość dla palaczy jest taka, że nie tak łatwo jest zatruć się nikotyną. Jest to bowiem stan, kiedy w naszym organizmie jednorazowa dawka nikotyny wynosi 4 – 8 mg. Z pozoru, wydaje się to łatwą do osiągnięcia dawką, zważywszy na fakt, że jeden papieros ma tej substancji około 10 – 20 mg. Nie oznacza to jednak, że od wypalenia jednej sztuki od razu się zatrujemy. Dlatego, zanim wpadniemy w panikę, musimy poznać kilka faktów.

Po pierwsze, nikotyna jest substancją, która nie utrzymuje się w organizmie zbyt długo. Zwykle uwalnia się z naszego ciała po około godzinie lub dwóch. Ważne jest również to, że faktyczna ilość substancji, która jest wdychana z dymem, wynosi około 1 – 2 mg, co stanowi jedną dziesiątą nikotyny w całym papierosie.

Kiedy możemy zatruć się nikotyną?

W jakiej więc sytuacji dochodzi do zatrucia nikotyną? Przede wszystkim wtedy, gdy rażąco zaniedbamy zachowanie koniecznych odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami nikotyny. Do przedawkowania może dojść również wtedy, gdy jednorazowo przyjmiemy dawkę przekraczającą 8 mg. Dotyczy to także, niestety, zastępczej terapii nikotynowej. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli rzucamy palenie i stosujemy terapię w postaci plastrów, gum do żucia, tabletek czy inhalatorów, musimy bezwzględnie przestrzegać zasad określonych przez producenta. Przede wszystkim należy ściśle trzymać się dawkowania podanego na opakowaniu. Dawka nikotyny zawarta w produktach terapeutycznych została odpowiednio dopasowana na potrzeby palaczy, którzy chcą rzucić nałóg.

Produkty takie jak plastry, choć zawierają od 7 do 25 mg nikotyny, są tak skonstruowane, że zawarta w nich substancja uwalnia się stopniowo przez 16 lub 24 godziny. Należy więc pamiętać, by przyklejać jednocześnie tylko jeden plaster, zgodnie z zaleceniem. Co więcej, absolutnie zakazane jest palenie papierosów w czasie kuracji. W ten sposób dostarczymy organizmowi zbyt dużą dawkę substancji, co prowadzi do zatrucia.

Ponadto, zatrucie nikotyną może nastąpić wówczas, gdy wypalimy kilka papierosów jeden po drugim. Niezachowanie odstępu pomiędzy „dymkami” sprawi, że w naszym organizmie skumuluje się szczególnie szkodliwa dawka nikotyny. Dotyczy to zarówno tradycyjnych wyrobów tytoniowych, jak i e-papierosów, które zawierają ją w większym niż papierosy stężeniu.

Należy jednak mieć świadomość, że zatrucie nikotyną grozi nie tylko palaczom. Narażone są na nią również te osoby, które pracują z tą substancją, na przykład rolnicy przebywający w kontakcie ze środkami ochrony roślin, zawierającymi nikotynę. Ponadto, na ryzyko zatrucia są również wystawieni pracownicy koncernów tytoniowych, którzy selekcjonują i suszą ziele tytoniowe.

zatrucie nikotyną

Czy jest możliwe śmiertelne zatrucie nikotyną?

Niestety istnieje również ryzyko śmiertelnego zatrucia nikotyną. W praktyce jest to trudne, ale nie niemożliwe. Dochodzi do niego, gdy dawka nikotyny przekroczy w organizmie poziom 40 – 60 mg. Paląc tylko wyroby tytoniowe, jest to niemal niewykonalne, ponieważ musielibyśmy wypalić całą paczkę na raz albo odpalając jednego od drugiego bez żadnych przerw.

Najbardziej niebezpieczne jest jednak popalanie w czasie stosowania zastępczej terapii nikotynowej lub stosowanie produktów terapeutycznych inaczej niż zalecił producent.

Jak wygląda zatrucie nikotyną?

Po czym poznać, że przedawkowaliśmy nikotynę? Jeśli przyjęliśmy dużą dawkę tej substancji, mogą pojawić się u nas nudności, wymioty lub zawroty głowy, a także ból brzucha. Na dalszym etapie możemy także skarżyć się na zwiększone ciśnienie tętnicze, przyspieszoną akcję serca, a nawet ślinotok.

Przy szczególnie silnym zatruciu mogą wystąpić drgawki, bezdech, zaburzenia pracy serca, a nawet utrata przytomności.

Jak postępować podczas zatrucia nikotyną — pierwsza pomoc

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy zatruciu nikotyną? Wiele zależy od tego, jaką dawkę przyjęliśmy i jaką drogą (czy była to droga doustna, czy nikotyna dostała się do krwiobiegu w formie plastrów). Jednak bez względu na to, w pierwszej kolejności należy odciąć organizm od źródła zatrucia. Jeśli objawy wystąpiły w trakcie palenia, należy niezwłocznie przestać palić albo usunąć z ciała wszelkie produkty zastępczej terapii nikotynowej.

Wszelkie możliwe pozostałości po plastrach należy dokładnie przemyć wodą z mydłem. Jeśli jakikolwiek produkt nikotynowy dostał się do oczu, koniecznie musimy wypłukać je pod strumieniem wody (najlepiej nieprzerwanym przez kilkanaście minut).

Przy szczególnie silnym zatruciu konieczna może okazać się pomoc lekarza, a nawet wezwanie pogotowia. W łagodniejszym przebiegu zatrucia pomogą leki przeciwwymiotne lub węgiel aktywny. Pomocne może okazać się także przyjęcie większej ilości płynów.

Jeśli już musisz palić, rób to z głową!

Zatrucie nikotyną może być szczególnie niebezpieczne. Oprócz tego, że palacze muszą mieć się na baczności, musimy zachować szczególną czujność, gdy w pobliżu znajdują się dzieci. Są one bowiem narażone w znacznie większym stopniu na działanie tej substancji. Zadbajmy, by zarówno wyroby tytoniowe, jak i produkty nikotynowej terapii zastępczej znalazły się poza zasięgiem maluchów.

Co więcej, żeby samemu uniknąć zatrucia nikotyną, musimy pamiętać, że musi minąć określony czas, potrzebny, żeby organizm mógł oczyścić się z nikotyny. Nieprzestrzeganie tego wymogu może grozić przedawkowaniem, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Warto wiedzieć, że nikotynę metabolizuje wątroba i niemal od razu usuwana przez nerki. Tym sposobem z organizmu ulatnia się około 90% tej substancji. Pozostałe 10% zostaje w ciele na dłużej (nawet do 8 godzin). Jeśli więc robimy zbyt krótkie przerwy, w organizmie kumuluje się zbyt duża ilość nikotyny, co może prowadzić do zatrucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *