Śmiertelna dawka nikotyny – objawy zatrucia, symptomy przedawkowania i jak tego uniknąć

jak oczyścić organizm z nikotynyZdajemy sobie sprawę z tego, że nikotyna to bardzo niebezpieczna substancja. Jej przyjmowanie przynosi bardzo negatywne skutki dla zdrowia.

Co więcej, istnieje ryzyko zatrucia nikotyną. Wystarczy bowiem wypalić od dwóch do trzech papierosów jeden od drugiego. Mało tego może także dojść do śmiertelnego przedawkowania wskazanej substancji.

Ta tragiczna sytuacja może mieć miejsce, gdy skonsumujemy paczkę papierosów w bardzo krótkim czasie. Dlatego też nie można bagatelizować tej kwestii. Może nam się wydawać, że to jest trudne do wykonania, bo kto wypala paczkę papierosów naraz?

Jednakże w życiu bywają różne sytuacje, które mogą doprowadzić do okoliczności, które niegdyś wydawały nam się nierealne. W związku z tym warto zdawać sobie sprawę z zagrożeń!

Jakie są objawy przedawkowania opisywanej substancji? Jaka jest śmiertelna dawka nikotyny? Jak to się zdarza i jak uratować osobę, która przedawkowała nikotynę?

O wszystkim po kolei w tym artykule.

Kiedy dochodzi do zatrucia nikotyną?

Nie trudno jest przewidzieć, że na niebezpieczeństwo zatrucia nikotyną narażone są przede wszystkim osoby, które palą papierosy. Oczywiście nie pomijamy tutaj także ludzi, którzy uzależnieni są od rozwiązania, jakim są e-papierosy. Niebezpieczna jest także nikotynowa terapia zastępcza. Jest to bowiem działanie, które wykorzystuje preparaty zawierające nikotynę, które mają pomóc rzucić palenie.

Jednakże są także inne miejsca i sytuacje, które wcale nie są związane z nałogiem, a rodzą duże ryzyko przedawkowania. Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących w rolnictwie, gdyż niektóre środki ochrony roślin mają w swoim składzie wskazaną substancję.

Tak jak to zostało powiedziane na początku, możliwe jest także śmiertelne przedawkowanie nikotyny. Zdajemy sobie sprawę z tego, że taka okoliczność pojawia się niezwykle rzadko i raczej trudno spowodować taką sytuację wyłącznie przez palenie papierosów.

Jaka ilość wypalonych papierosów może doprowadzić do przedawkowania nikotyny?

śmiertelna dawka nikotyny

Niebezpieczne stężenie nikotyny, które może doprowadzić do poważnego w skutkach zatrucia to według naukowców od 4 do 8 mg substancji. Jeden papieros zawiera od 10 do 20 mg nikotyny. Jednakże w praktyce nie dojdzie do zatrucia związkiem po wypaleniu jednego papierosa.

Wynika to z faktu, że podczas wskazanego procederu do organizmu dostaje się tylko niewielka część, która kształtuje się na poziomie około 1-2 mg nikotyny.

Gdy wypalimy następny papieros po upływie godziny bądź dłuższego czasu nie musimy obawiać się kumulacji, gdyż związek ten bardzo szybko opuszcza układ człowieka. Natomiast, gdybyśmy jakimś cudem pokusili się na spożycie, od dwóch do trzech papierosów naraz wówczas możemy przyczynić się do przedawkowania substancji.

Jak może dojść do zatrucia nikotyną podczas nikotynowej terapii zastępczej?

Wymienialiśmy także, że przedawkowanie możliwe jest także podczas przyjmowania środków zawierających nikotynę będących częścią terapii zastępczej stosowanej w czasie procederu rzucania palenia. Zauważyć należy, że plastry nikotynowe, które są bardzo powszechne w tej metodzie, zawierają od 7 do 25 mg nikotyny. Jednakże substancja uwalnia się bardzo powoli. Odbywa się to przez około 16 do 24 godzin. Dlatego też łatwo przewidzieć, że takie działanie nie powoduje osiągnięcia stężenia niebezpiecznego dla organizmu ludzkiego.

Jednakże zawsze jest druga strona medalu! Wyobraźmy sobie, że podczas kuracji łamiemy jej zasadę i sięgamy po papierosa. Niestety takie połączenie nie daje już gwarancji uniknięcia niebezpiecznej sytuacji. Mało tego, raczej się od niej nie uchronimy, gdy w taki sposób podejdziemy do sprawy. Co więcej, na ryzyko narazimy się także wtedy, gdy plasterki będziemy przyklejać niezgodnie ze wskazaniem producenta, a więc częściej niż jest to zalecane.

Dowiedz się, co trzeba robić w przypadku przedawkowania nikotyną

Śmiertelna dawka nikotyny

papierosy w paczce, palenie a niezdrowe jedzenie

Zatrucie substancją to niejedyne zagrożenie. Wysokie stężenie nikotyny może doprowadzić do zgonu człowieka. Taka sytuacja może powstać, gdy do ludzkiego układu przedostanie się od 40 do 60 mg tego związku. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że w realnym świecie trudno jest osiągnąć wskazany poziom. Pamiętajmy jednak o tym, że to, co jest możliwe teoretycznie prędzej czy później spotka się z praktyką.

Pomysły niektórych osób nie mają granic. Gdy nie zdajemy sobie sprawy z grożących nam konsekwencji, łatwo możemy przyczynić się do tragedii. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Wyobraźmy sobie, że wypalamy całą paczkę papierosów, trzymając wszystkie w ustach bądź odpalamy jeden od drugiego. Taki niekonwencjonalny pomysł może przynieść skutek w postaci śmierci.

Podkreślić należy także fakt, że łatwiej przedawkować nikotynę, gdy łączymy różne preparaty zawierające ten związek w swoim składzie. Bardzo niewskazanym działaniem jest połączenie środków stosowanych podczas zastępczej kuracji z paleniem e-papierosów.

Podsumowując powyższe, warto wskazać, że największe ryzyko przedawkowania obecne jest w przypadku osób, które działają w rolnictwie i mają łączność ze środkami ochrony roślin zawierającymi nikotynę. Wynika to z tego, że w preparatach tych wykorzystuje się bardzo wysokie stężenia opisywanej substancji. Dlatego też należy zachować dużą ostrożności i nie bagatelizować określonej kwestii.

Obecność, jakich symptomów świadczy o zatruciu nikotyną?

Jak zachowuje się człowiek, u którego doszło do zatrucia nikotyną? Jakie objawy wówczas można zaobserwować? Musimy powiedzieć, że nie są one typowe. Nie pozwalają nam bez wątpienia stwierdzić, że taka sytuacja u nas wystąpiła. Jednakże dobra obserwacja swojego organizmu może nam pomóc rozpoznać problem.

Do pierwszych elementów, które możemy wówczas zaobserwować, należą nudności, wymioty, bardzo uporczywe zawroty głowy, a ponadto bóle brzucha. Po upływie pewnego czasu dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego. Zwiększeniu ulega również akcja serca. Mogą wystąpić także takie symptomy jak drgawki, krótkotrwały brak oddechu, sinienie skóry, poważne zaburzenia pracy serca, a w konsekwencji utrata przytomności.

Wskazane sytuacje oczywiście są bardzo niekonwencjonalne. Wiemy już, że trudno jest doprowadzić do zatrucia, a w rezultacie śmiertelnego przedawkowania nikotyny. Z drugiej strony zdajemy sobie również sprawę z tego, że nie jest to proceder niemożliwy.

A to, co nie jest nierealne, prędzej czy później przydarzy się w rzeczywistości. Dlatego też warto mieć to na uwadze. Nie chcemy bowiem należeć do osób, wymienianych w gronie „szczęśliwców”!

Pal umiarkowanie, a kontrolować składniki w twoich papierosach jednocześnie oszczędzając możesz robiąc własnoręczne skręcane papierosy z tytoniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *