Zdrowy styl życia a papierosy

Z pewnością wielu palaczy zadaje sobie pytanie, czy mogą żyć zdrowo, nie rezygnując z papierosów. Odpowiedź, choć wydaje się oczywista, w rzeczywistości nie jest wcale taka prosta. Wynika to z faktu, że nałogi na każdego człowieka działają inaczej. Bywa, że ktoś po wypaleniu jednego papierosa nie może się obyć bez następnego. Jednak niektórym udaje się rzucić zgubny nałóg po wielu latach. Niemal z dnia na dzień. Może się również zdarzyć, że osoby zdeterminowane, by przestać palić, męczą się bezskutecznie całymi latami, wpędzając się tym w ogromną frustrację. I choć chcą prowadzić zdrowy tryb życia, walka z nałogiem skutecznie im w tym przeszkadza, a skutki są odwrotne od zamierzonych. Jaki wpływ na zdrowy styl życia mają papierosy?

Ktoś może powiedzieć i trudno odmówić temu stwierdzeniu racji, że najlepiej w ogóle nie zaczynać palić. Wówczas nie będzie problemów i dylematów. Rzeczywistość rzadko jednak bywa czarno-biała. Czasem jedna, z pozoru nieistotna, decyzja może doprowadzić do olbrzymich życiowych komplikacji, których nie sposób zawczasu przewidzieć.

Zdrowy styl życia a palenie papierosów

Przyjmuje się, ze zdrowy styl życia to połączenie czterech składników:

  1. zbilansowanej i bogatej diety
  2. regularnej aktywności fizycznej min 2×30 min tygodniowo
  3. braku używek (nikotyny, alkoholu, narkotyków i substancji odurzających, ale tez nadmiernych ilości kawy)
  4. braku stresu długotrwałego.

Wraz z wiekiem i doświadczeniem życiowym ze stresem radzimy sobie coraz lepiej, przy odpowiedniej zmianie nawyków jesteśmy w stanie zdrowo się odżywiać i regularnie ruszać. Jednak łatwiej jest wyrobić w sobie pozytywne zwyczaje niż porzucić te szkodliwe, związane z używkami.

Złe skutki nikotyny i palenia papierosów są niepodważalne i nie da się z nimi racjonalnie dyskutować. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy porzucić zgubne nawyki, a radykalne pożegnanie nałogu okazuje się niemożliwe?

Co w takiej sytuacji zrobić? Czy lepiej od razu porzucić wszelkie marzenia o zdrowym trybie życia? Czy może starać się mimo wszystko, by chociaż w niektórych aspektach wprowadzać zmiany i żyć, dbając bardziej o swój organizm?

Rozważając te dylematy, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że organizm każdego z nas jest inny i może zupełnie inaczej reagować na substancje zawarte w papierosie. Nie oznacza to oczywiście, że nagle okaże się, że na kogoś nikotyna ma dobre działanie. Jednak może zdarzyć się, że nie oddziałuje równie szkodliwie, co na większość ludzi. Jeśli chcemy żyć zdrowo, ale naprawdę trudno nam pożegnać się z paleniem papierosów, wówczas może najlepszym rozwiązaniem będzie złoty środek?

Utrzymać nałóg w ryzach

Stara prawda mówi, że umiar i rozsądek to duet doskonały, dzięki któremu możemy uniknąć wielu problemów w życiu. Jest w tym wiele racji. Nie powinno się wprowadzać w swoim życiu, tylko radykalnych zmian. Takie, które często prowadzą nas do katastrofy. Zdecydowanie lepiej podchodzić do tematu małymi kroczkami. Na zdrowy styl życia składa się bardzo wiele aspektów. Zamiast więc jednym ruchem odwracać dotychczasowe przyzwyczajenia do góry nogami, może lepiej stopniowo, ale systematycznie, przestawiać się na nowe?

Gdy mowa o paleniu i zdrowym trybie życia, z punktu widzenia większości lekarzy i naukowców, taka postawa może wydać się absurdalna i bezsensowna. Tak naprawdę nie da się żyć zdrowo i jednocześnie palić. Warto jednak zwrócić uwagę, że tylko my sami znamy nasze ciało i organizm. I to na tyle dobrze, że jesteśmy w stanie ustalić taki rytm zmian i postępowania. Taki który będzie dla nas skuteczny i efektywny. Jeśli właściwym dla nas schematem będzie, na przykład, stopniowe ograniczanie ilości wypalanych papierosów albo palenie tzw. „od czasu do czasu”, wówczas nie zaszkodzi spróbować takiej metody, zamiast z poczuciem porażki i rosnącej frustracji czekać na dzień, gdy nie będzie nam się chciało palić.

zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia — czy palacze muszą z niego zrezygnować?

Mówi się obecnie bardzo szeroko o wszechobecnym zanieczyszczeniu środowiska naturalnego, a także o przetworzonej i skażonej żywności. Większość teorii na temat okazuje się niestety prawdziwa i duża część społeczeństwa z rezygnacją macha ręką, stwierdzając, że w takim razie nie warto zadawać sobie trudu, by prowadzić zdrowy styl życia. Przecież i tak jemy chemiczną żywność i oddychamy zanieczyszczonym powietrzem.

Cóż, oczywiście można na takim podejściu poprzestać. Każdy z nas ma prawo wyboru tego, jak chce żyć. Gdyby jednak posłuchać specjalistów, usłyszymy raczej zgodną opinię, że lepiej jeść owoce i warzywa, hodowane z użyciem środków chemicznych, niż nie jeść ich wcale.

Wydaje się, że sytuacja podobnie wygląda z palaczami. Ci, którym zdrowy styl życia jest obojętny, nadal będą palić i niczym się nie przejmować. Jednak dla tych, którzy, mimo nałogu chcieliby prowadzić bardziej świadomy tryb życia, nie pozostaje nic innego, jak zacząć wprowadzać zmiany w swoim codziennym funkcjonowaniu. Już samo ograniczenie palenia papierosów może się znacząco przyczynić do lepszego samopoczucia i kondycji naszego organizmu.

Nigdy się nie poddawaj!

Myślisz, że paląc, Twoja droga do zdrowego stylu życia jest już na zawsze zamknięta? Nie rezygnuj! Żyjemy w świecie wielu pokus. Niejednokrotnie trudno nam się w tym wszystkim rozeznać i odnaleźć własną drogę. Zdrowy styl życia wart jest zachodu. Można do niego dojść różnymi drogami. Dlatego wybierz tę najlepszą dla siebie i wytrwale nią podążaj, ponieważ tylko taka postawa gwarantuje sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *