Palenie papierosów polega nie tylko na wdychaniu substancji zawartej w mieszance tytoniowej. Szkodliwe składniki znajdują się również w dymie papierosowym, który jest o tyle gorszy, że oddziałuje również na osoby postronne, które, jedynie przebywając w pobliżu, stają się tak zwanymi biernymi palaczami. Co tak naprawdę zawiera dym z papierosa?
Dawno już udowodniono, że dym z papierosa jest nie mniej szkodliwy niż sam tytoń, który wciągamy do organizmu w procesie palenia. Naukowcy dowiedli, że znajduje się w nim ponad 4 000 różnych substancji, z których aż 40 może mieć działanie rakotwórcze. Dlatego, decydując się na sięgnięcie po „dymka”, warto wiedzieć, co zawiera dym z papierosa i dlaczego jest tak szkodliwy dla naszego organizmu.
Co to jest dym?
Dym powstaje w wyniku niepełnego spalania tytoniu. Może pochodzić z różnych źródeł (stąd, stosowane często zamiennie, nazwy dym tytoniowy i papierosowy), to jest z papierosów, cygar, cygaretek czy z mieszanek tytoniowych do fajki. Mówimy jednak o tym samym „produkcie”, który zawsze ma jednakowo zgubny wpływ na ludzki organizm.
W czasie powstawania dymu wyróżnia się dwie fazy – gazową i cząsteczkową. W wyniku wzrostu temperatury i wydzielania ciepła, w dymie zachodzą różne przemiany chemiczne zawartych substancji, które tworzą nowe związki, wzmagające toksyczne działanie. Warto wiedzieć, że temperatura żarzenia tytoniu to aż 900 stopni!
Nie wystarczy unikać palenia – czyli o nałogu mimo woli
Naukowcy bezsprzecznie dowiedli, że bierne palenie jest równie szkodliwe, co „tradycyjna” czynność. Dlaczego tak jest? Wynika to z faktu, że dym papierosowy zawiera niemal tyle samo szkodliwych dla zdrowia substancji. Jego obecność w organizmie może mieć równie szkodliwe skutki. Co więcej, takie bierne palenie także może uzależniać albo, w przypadku dzieci dorastających w domu palaczy, sprzyjać rozpoczęciu palenia nałogowego w przyszłości.
Dym tytoniowy jest aerozolem, który dzieli się na dwa strumienie. Pierwszy z nich to strumień główny, drugi z kolei nazywamy bocznym. Różnią się one od siebie składem, ale i stopniem toksyczności. Co oczywiste, główny strumień naraża palacza na dużo silniejszą ekspozycję na substancje zawarte w papierosie. Jednak to strumień boczny jest bardziej toksyczny. Odkryto, że to w nim znajduje się większe stężenie substancji chemicznych, takich jak cyjanowodór czy amoniak.
Główne składniki dymu tytoniowego to tlen, dwutlenek węgla oraz azot. Stanowią one minimum 85% jego masy. Reszta elementów to, w przeważającej większości, substancje silnie drażniące i negatywnie wpływające na zdrowie człowieka. Należą do nich między innymi:
Dym papierosowy – skład
- Nikotyna – znany wszystkim alkaloid, który działa uzależniająco na organizm.
- Tlenek węgla, cyjanowodór – substancja prowadząca do niedotlenienia komórkowego, która, tworząc karboksyhemoglobinę, blokuje proces transportu tlenu do komórek.
- Substancje takie jak tlenek siarki, amoniak, formaldehyd i akroleina – mają działanie silnie drażniące, wywołują kaszel, podrażnienie śluzówki dróg oddechowych.
- Substancje smoliste – działają bardzo toksycznie na ludzki organizm.
- Ołów i polon – mają działanie promieniotwórcze.
- Kadm – metal ciężki o działaniu rakotwórczym.
- Metanol – alkohol, który może powodować ślepotę.
- Naftalina – środek stosowany w walce z molami.
- DDT – silny środek owadobójczy.
- Butan – łatwopalny gaz.
To tylko niektóre z substancji zawartych w dymie papierosowym, ponieważ nie sposób wymienić wszystkich składników. Jeden wypalony papieros powoduje, że do naszego organizmu, oraz do organizmów osób znajdujących się obok nas, dostaje się kilka tysięcy szkodliwych substancji chemicznych!
Unikaj zadymionych miejsc!
Badania naukowe potwierdzają, że nie tylko czynni palacze szkodzą swojemu zdrowiu. Osoby przebywające w otoczeniu palących, również (niestety!) mogą odczuwać skutki działania dymu papierosowego. Mimowolne wdychanie go może powodować podrażnienie śluzówki nosa i gardła, kaszel czy łzawienie oczu, a nawet stan zapalny spojówek. Co więcej, dym tytoniowy jest szczególnie „uporczywy”, ponieważ jego obecność pozostaje na długo na naszej skórze i ubraniach. Zawarte w nim substancje są bardzo szkodliwe nie tylko dla palaczy, ale również dla całego otoczenia.