Jak rzucić palenie – leczenie farmakologiczne

Rzucanie palenia to wyzwanie, które często przewyższa możliwości osoby decydującej się na taki krok. Oprócz motywacji i samozaparcia przydatne może okazać się leczenie farmakologiczne. Obecnie farmakologia ma wiele do zaoferowania, a leczenie tabletkami może być naprawdę kluczowe w walce z uzależnieniem. Jak rzucić palenie dzięki leczeniu farmakologicznym? Czy tabletki lub inne preparaty przyniosą zamierzony efekt?

Leczenie farmakologiczne a rzucanie palenia

Na rynku farmaceutycznym jest dostępnych wiele środków, mających na celu wyeliminowanie palenia papierosów. Występują one pod różnymi postaciami, gum, plastrów, tabletek, inhalatorów. Pod tym względem farmakologia naprawdę poczyniła ogromny rozwój. Czy są one tak skuteczne, jak mówią o nich reklamy? Nie ma stu procentowej gwarancji, że pomogą od razu. Jednak na pewno są dobrym dodatkiem do tego, aby razem z motywacją osiągnąć upragniony cel. Leczenie farmakologiczne może skutecznie bardzo dobrze załagodzić problemy, które występują po odrzuceniu nikotyny. Jednak to świadomość osoby chcącej zerwać z uzależnieniem od tytoniu, powinna być warunkowana przez wewnętrzną determinację.

Leczenie farmakologiczne za pomocą tabletek

Tabletki na rzucanie palenia są dostępne w aptekach. Jedne można kupić bez recepty, drugie jedynie z nią i po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Głównie w tabletkach stosuje się substancje:

  • nikotynę i cytozynę – dostępne bez recepty,
  • wareniklinę i bupropion – dostępne z receptą.

jak rzucić palenie leczenie farmakologiczne

Tabletki nikotynowe

Dostępne są z większą lub z mniejszą ilością nikotyny, dlatego można dopasować do indywidualnych potrzeb. Leczenie farmakologiczne w tym wypadku zakłada stopniowo zmniejszanie dawek nikotyny dostarczanej do organizmu. Należy jednak zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny aspekt – tabletki z nikotyną uzależniają. Dlatego powinno się je traktować tylko jako wspomagacze w walce z paleniem. Nie powinno się przez długi okres stosować tabletek, a rzucanie palenia powinno być z dnia na dzień łatwiejsze. Oprócz nikotyny pod postacią tabletek mamy również różne gumy czy plastry, które również dostarczają nikotynę organizmowi. Jednak po rzuceniu palenia mogą dopaść osobę dolegliwości takie jak: rozdrażnienie, złe samopoczucie, zgaga oraz podrażnienie i suchość w jamie ustnej.

Tabletki z cytozyną

Farmakologia poszła w krok naprzód i zaproponowała nam cytozynę. Tabletki te podobnie jak w przypadku nikotyny są dostępne bez recepty, jednak dużo łatwiej powinny ułatwić rzucanie palenia. Zmniejszają ochotę na sięgnięcie po papierosa, dodatkowo łagodząc objawy występujące podczas odstawienia nikotyny. W przeciwieństwie do preparatów z nikotyną nie uzależniają, co jeszcze mocniej przemawia za nimi. Kuracja trwa 25 dni, a podczas jej trwania należy odstawić całkowicie palenie papierosów najpóźniej do 5 dnia. Preparat występuje w postaci tabletek powlekanych lub w formie kapsułek i dobrze się wchłania. Mimo że lek jest bezpieczny i pochodzenia naturalnego, może powodować niepożądane skutki takie jak rozdrażnienie, zgagę czy złe samopoczucie. Oprócz tego nie zaleca się stosowania tabletek z cytozyną osobom po zawale serca, kobietom w ciąży, osobom z chorobami układu krwionośnego czy z chorobą wrzodową.

Wareniklina

Lek na receptę, który ma na celu osłabić głód nikotynowy. Leczenie polega na zmniejszeniu dopaminy, która odpowiada za pozytywne uczucia po wypaleniu papierosa. Kuracja warenikliną trwa 12 tygodni, a jej plan polega na stopniowym zwiększaniu dawki leku. Naukowcy jednak nie są do końca zwolennikami takiej kuracji, ponieważ wykryto dodatkowy poziom agresji u osób, które stosowały terapię. Warto zauważyć, że sam proces rzucania palenia wiąże się z negatywnymi emocjami u danej osoby, dlatego tym bardziej nie jest to korzystne. Poza tym mogą wystąpić takie efekty niepożądane jak zaburzenie snu lub wszelkie problemy z układem pokarmowym.

Bupropion

Jest organicznym środkiem chemicznym, a tabletki dostępne są na receptę. Jego mechanizm nie do końca jest oczywisty, ale praktyka pokazuję, że stosowany do 9 tygodni, dosyć skutecznie pomaga w rzuceniu palenia. Tabletki posiadają zmodyfikowane działanie i są także pomocne w leczeniu stanów depresyjnych lub lękowych. Do najczęstszych objawów niepożądanych w trakcie stosowania leku wymienia się, bezsenność, suchość w jamie ustnej, potliwość i nadciśnienie.

Jak rzucić palenie, leczenie farmakologiczne – podsumowanie

Oczywiście, farmakologia pomaga, a leczenie tabletkami może przyczynić się do całkowitego rzucenia palenia, ale nie są one elementem przodującym w tej układance. Nie należy opierać się tylko na specyfikach dostępnych w aptece. Każda nieudana próba może jeszcze bardziej zniechęcić do walki z nałogiem, ale mimo to, nikt nie powinien się poddawać. Wtedy jasno postawiony cel, czyli pozbycia się całkowitego palenia jest możliwe. Potrzeba tutaj niezwykle silnej woli oraz samozaparcia w sobie, by pokonać uzależnienie. Jedno jest tutaj pewne, że warto podjąć próbę i zawalczyć o poprawę swojego stanu zdrowia. Bo nie trzeba nikogo przekonywać, że nałóg tytoniowy jest bardzo szkodliwy, a korzystanie z takiego środka odstresowującego jest jedynie złudzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *