Podgrzewacze IQOS i Lil Solid 2.0: Opinie, Wady i Zalety

Podgrzewzc tytoniu IQOS ze wkładem Heets

Z czasem pojawia się coraz więcej alternatyw do tradycyjnego palenia papierosów, wśród nich e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu.

E-papierosy działają poprzez odparowanie e-liquidu, natomiast podgrzewacze tytoniu to niewielkie elektroniczne urządzenia, podgrzewające prawdziwy tytoń lub specjalne wkłady z tytoniem.

W poniższym artykule opisujemy, czym wyróżniają się podgrzewacze tytoniu IQOS oraz Lil Solid 2.0 na tle innych produktów nikotynowych pod względem wygody, ceny, szkodliwości i innych czynników.

IQOS to skrót od I Quit Ordinary Smoking, co dosłownie oznacza Rzuciłem tradycyjne palenie.

To urządzenie elektroniczne nieprodukujące szkodliwego dymu, które umożliwia uzyskanie doznań, porównywalnych z paleniem papierosów, jednak smak i zapach podgrzewanych papierosów znacznie się różni od tych podpalanych.

Zatem jak działa IQOS?

Jak działają podgrzewacze IQOS?

Działanie podgrzewacza do tytoniu IQOS lil solid 2.0 w środku schematycznie

Podgrzewacz tytoniu IQOS działa na podstawie technologii indukcyjnej.

Równomiernie podgrzewa wkłady z prawdziwym tytoniem, nie doprowadzając do jego spalenia, dzięki czemu wytwarza się mgiełka.

Heat-not-Burn to innowacyjna metoda, dostarczająca użytkownikowi wrażeń smakowych, a jednocześnie ograniczająca do minimum ilość produkowanego dymu i popiołu.

Zalety IQOS

Najważniejszą zaletą IQOS jest kontrolowany proces podgrzewania tytoniu (do temperatury maksymalnie 350℃), dzięki czemu nie dochodzi do jego spalenia i produkcji toksycznego popiołu oraz dymu.

Aerozol z IQOS charakteryzuje się mniejszą genotoksycznością i cytotoksycznością względem komórek organizmu niż dym z papierosa.

Wkłady do podgrzewaczy tytoniu IQOS zawierają prawdziwy tytoń, dzięki czemu może to stanowić alternatywę dla tych, kto nie chce porzuca ten smak (jest jednak nieco inny, niż przy spalaniu). Efekt od nikotyny jest porównywalny do palenia tradycyjnych papierosów.

Ponadto IQOS wytwarza znacznie mniej drażniącego zapachu. Niektóre warianty wkładów charakteryzują się dość nieprzyjemnym zapachem, ale szybko rozrzedza się on w powietrzu i nie osiada na włosach ani ubraniach jak smolisty zapach tradycyjnych papierosów. 

Samo urządzenie wygląda estetycznie i jest poręczne, szybko się ładuje, a bateria starcza na podgrzanie ok. 20 wkładów. Wkłady można zakupić praktycznie w każdym sklepie, również w tych osiedlowych, dzięki czemu nie ma problemu z dostępnością. Na dodatek producent oferuje różne smaki, np. sienna, amber, yellow.

Wady IQOS

Wśród wad podgrzewaczy IQOS należy wymienić ich wysoki koszt. Cena IQOS przewyższa cenę paczki tradycyjnych papierosów prawie dziesięciokrotnie, natomiast pojedyncza paczka wkładów Heets kosztuje tyle, co tanie papierosy.

Obecnie model IQOS 3 Duo kosztuje 99 złotych, Lil Solid 2.0 59 zł. Jednak działa to podobnie do dzbanków do filtrowania wody, ekspresów do kawy i konsoli do gier — podstawę kupujesz za minimalną cenę, jednak się stajesz stałym użytkownikiem produktów firmy, podobnie do modelu subskrypcji.

Zarówno Heetsy, jak i części zamienne i liczne akcesoria do przechowywania i czyszczenia urządzenia są unikalne i produkowane tylko przez IQOS, czyli firma jest monopolistą, który sam decyduje, ile zapłacisz za każdy produkt.

Akcesoria do przechowywania i czyszczenia podgrzewaczy tytoniu IQOS 3
Akcesoria IQOS

Warto pamiętać, że po podgrzaniu każdego wkładu, trzeba go „wypalić” do końca lub wyrzucić, nie można zostawić podgrzanego wkładu na później.

Niektórzy użytkownicy skarżą się na cierpki smak spalenizny, który może być skutkiem niedokładnego czyszczenia urządzenia, jak również uczucie drapania w gardle porównywalne z tym po paleniu papierosów.

Heetsy potrafią zaklinować się wewnątrz podgrzewacza, a filtry często ulegają zniszczeniu.

Co więcej, produkowany przez IQOSa aerozol często uwalnia się w nierównomiernej ilości — raz jest go więcej, raz mniej, przez co zaciągnięcia są niejednakowe.

Nie można również zapomnieć o ogólnej szkodliwości wyrobów tytoniowych. Wkłady zawierają nikotynę, która jest substancją silnie uzależniającą. Badania wykazują, że podgrzanie tytoniu zamiast jego spalenia nieznacznie ogranicza szkodliwość od dymu papierosowego, jednak nie zmniejsza szkodliwości od nikotyny.

Niemniej jednak, w generowanej przez IQOS mgiełce wciąż wykrywane są różne substancje szkodliwe, mogące przyczynić się do pojawienia się chorób płuc, tj. astma czy POChP.

IQOS a Lil Solid 2.0

Rodzaje podgrzewaczy IQOS Lil Solid 2.0

Lil Solid 2.0 to w zamyśle tańsza wersja IQOS. Jego działanie opiera się na bardzo podobnej technologii, która umożliwia równomierne podgrzewanie wkładów tytoniowych bez ich spalania. Pełne naładowanie akumulatora pozwala na podgrzanie trzech wkładów jeden po drugim, a łącznie do 25 wkładów.

Lil Solid 2.0 jest urządzeniem jednoczęściowym, które po zakończeniu palenia wyłącza się automatycznie, jednak przed wyciągnięciem wkładu wymaga jego trzykrotnego obrócenia. W przeciwieństwie do IQOS tańszy odpowiednik nie potrzebuje aż tak starannego czyszczenia, wystarczy zgrubnie oczyścić igłę grzewczą za pomocą załączonego czyścidełka.

Z kolei IQOS ma znacznie wydajniejszy akumulator, który krócej się ładuje. Dodatkowo wygląda nieco estetyczniej, posiada wiele odmian kolorystycznych oraz różne warianty smakowe wkładów. Warto zaznaczyć, że wkłady do IQOS są kompatybilne z Lil Solid 2.0.

Oba podgrzewacze charakteryzują się wysoką jakością, spełniają oczekiwania użytkownika i są lepszą alternatywą względem tradycyjnych papierosów.

Opinie użytkowników IQOS

Na Amazon.co.uk IQOS zdobył ocenę 4.1/5. Wymieniane przez użytkowników wady to: problem z ładowaniem po kilku miesiącach użytkowania, nieprzyjemny zapach przy wymianie wkładów na nowe, posmak spalenizny.

Wśród zalet wymieniane są: wyrazisty smak tytoniu, przypominający smak tradycyjnych papierosów, brak dymu i smolistego zapachu, osiadającego na włosach i ubraniach. Ponadto pochlebne opinie dotyczą efektywnego akumulatora, który starcza na wiele godzin użytkowania.

Na stronie producenta pl.iqos.com ocena użytkowników wynosi 4.3/5. Najczęściej wymieniane wady to złe działanie urządzenia w wysokich lub niskich temperaturach, konieczność regularnego czyszczenia, awaryjność, wysoka cena.

Recenzja na stronie heatnotburn.co.uk zachwala krótki czas ładowania oraz długą żywotność baterii IQOS-a, jednakże wskazuje na relatywnie długi czas oczekiwania pomiędzy wymianą wkładów (kilka minut) oraz fakt, że pojedynczy wkład starcza jedynie na 14 lub mniej zaciągnięć.

Opinie o Lil Solid 2.0

Na Amazon.de Lil Solid 2.0 uzyskał ocenę 4.6/5. Wśród zalet podgrzewacza wymieniane są głównie jego przystępna cena, prostota obsługi, łatwość zmiany wkładów na nowe, brak konieczności oczekiwania kilku minut na skorzystanie z kolejnego wkładu.

Dodatkowo użytkownicy zachwalają podświetlane diody, które informują o stopniu naładowania baterii. Główną wadą natomiast jest możliwość zaciągnięcia się maksymalnie 15 razy lub mniej.

Strona heatnotburn.co.uk jako niewątpliwą zaletę wskazuje kompatybilność Lil Solid 2.0 z wkładami Heets z IQOS, co poszerza gamę dostępnych smaków, z kolei jako wadę — krótką żywotność baterii, która może nie być wystarczająca dla nałogowych użytkowników.

Inne alternatywy palenia papierosów

Oprócz podgrzewaczy tytoniu popularne są również e-papierosy oraz papierosy skręcane. Działanie e-papierosów opiera się na odparowaniu e-liquidu zawierającego nikotynę i produkcji mgiełki.

Z kolei papierosy skręcane są wykonywane ręcznie przez użytkownika. Pomimo swojej szkodliwości, pozwalają na kontrolowanie jakości, smaku i składu papierosa, jak również na znaczne oszczędności w stosunku do kupna firmowych papierosów pakowanych.

Wnioski

Niestety wciąż nie istnieje idealna i zdrowa forma palenia. Każdy wyrób nikotynowy niesie za sobą pewne ryzyko, jednakże dzięki rozwijającej się technologii, możliwe jest ograniczenie negatywnego wpływu palenia na nasze zdrowie. 

Podgrzewacze tytoniu są dobrą alternatywą dla osób, które chcą zmniejszyć negatywne skutki dymu tytoniowego, gdyż odpowiada im inny, może mniej przyjemny smak podgrzewanych Heetsów.

Każdy ma własne upodobania. Jeżeli wolisz palenie zwykłego tytoniu, możesz kupić dobry tytoń w naszym sklepie tanio i skręcić papierosy, jakie chcesz, kontrolując skład i oszczędzając tysiące złotych rocznie!

Obrazy ze strony oficjalnej iqos.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *