Liquid bez nikotyny – czy to możliwe?

liquid bez nikotyny
liquid bez nikotyny

E – papierosy cieszą się coraz większą popularnością. Głównie dlatego, że można wybrać liquid bez nikotyny.

To w teorii, a czy w praktyce naprawdę nie zawiera ani grama nikotyny?

Decydując się na palenie e – papierosa lub wybierając go zamiast tradycyjnego papierosa, powinno się poznać kilka informacji na jego temat.

Liquid bez nikotyny – czy to możliwe?

Czym właściwie jest Liquid?

Jest to specjalny płyn, który stosuje się w elektronicznych papierosach. W skład takiego płynu wchodzą gliceryna roślinna, glikol propylenowy oraz substancje odpowiedzialne za walory smakowe. Dodatkowo może zawierać nikotynę, która w najwyższym stężeniu ma moc 36 mg/ml. Mimo tego, że ustawa tytoniowa jasno mówi, że stężenie nie powinno przekraczać 20 mg/ml. Liquid niezawierający nikotyny teoretycznie nie uzależnia, jednak rzeczywistość bardzo często ukazuje inny obraz.

Jak zatem działa liquid bez nikotyny? Dzięki elektronicznemu papierosowi, który działa w postaci inhalatora. Liquid jest w pojemniku, który mocuje się do e-papierosa, a ten za pomocą grzałki, podgrzewa płyn, z którego powstaje tzw. mgiełka. Trafia ona przez palącego najpierw do ust, a następnie do płuc. Badania pokazują, że elektroniczny papieros jest zdrowszy od tradycyjnego papierosa, ale to nie oznacza, że jest całkowicie bezpieczny i że nie uzależnia.

Czytaj o szkodliwości e-papierosów na podstawie badań

Liquid niezawierający nikotyny – dla kogo jest przeznaczony?

Głównie do waperów, a kim są oni? Słowo waper oznacza osobę, która jest użytkownikiem e – papierosa. Odnosi się to do procesu, który zachodzi w urządzeniu, czyli zamienianiu cieczy w parę. Wszyscy, którzy nie mają wielkiego problemu i nie są uzależnieni od nikotyny, śmiało mogą korzystać z takiego rozwiązania. Niestety, dla palaczy, którzy zmagają się z nałogiem nikotynowym, liquid niezawierający nikotyny nic nie zmieni. Dlatego zamiana zwykłego papierosa na elektronicznego jest możliwe jedyne wtedy, gdy liquid posiada w sobie stężoną ilość nikotyny.

Można uzyskać wiele informacji, że e – papierosy pozwalają pozbyć się uzależnienia od nikotyny. Stopniowe zmniejszanie stężenia nikotyny w urządzeniu ma służyć całkowitemu wyzwoleniu się z nałogu. Wyniki są różne, jednym pomagają, drugim nie. Nie da się jednoznacznie określić poziomu skuteczności takiej metody.

Faktem, jest jednak to, że osoba paląca, nie poradzi sobie, gdy z dnia na dzień przerzuci się na e – papieros, gdzie liquid nie zawiera nikotyny. Uzależnienie od tego środka jest zbyt mocne. Moment, w którym osoba będzie się zaciągała mgiełką i nie otrzymywała żadnej ilości nikotyny, nie spowoduje ulgi, a jedynie może rozdrażnić. Spowoduje to powrót do liquidu z zawartością nikotyny lub zwykłego papierosa.

liquid bez nikotyny

Niebezpieczna moda?

Społeczeństwo bardzo często przejmuje inicjatywę i w momencie jakiegoś trendu nikt nie chce odstawać. Dlatego coraz częściej widok wapera nie wzbudza już żadnej reakcji. Mało tego, wapowanie stało się bardzo modne, a grono osób, którzy decydują się na to wzrasta. W tym miejscu można sobie zadać pytanie, dlaczego ktoś, kto nie jest uzależniony od nikotyny, decyduje się w ogóle na swoją przygodę z e – papierosem?

Na pierwszy rzut oka wydaje się to bezsensu, ponieważ liquid bez nikotyny nic nie wnosi do życia danej osoby. Nie musi ona zmagać się z nałogiem, nie zamienia go dlatego, że chce ograniczyć ilości nikotyny. Po bliższym przyjrzeniu się całej sytuacji można rozbić go na dwa czynniki.

Pierwszy z nich odnosi się do walorów smakowych. Na rynku dostępnych jest wiele liquidów o różnych smakach, które zachęcają szczególnie młode osoby, do ich przetestowania. Zachęcane są dodatkowo informacjami, które mówią, że jest to znacznie zdrowszy sposób palenia od tradycyjnego. Tak to się zaczyna, a z czasem może doprowadzić do spróbowania liquidu z zawartością nikotyny.

Drugi czynnik opiera się na wpływie pochodzącego z otoczenia. Jeśli powstaje subkultura waperska to coś jest na rzeczy. Dla jednych moda, dla drugich styl życia – takie otarte slogany można usłyszeć.

Młodzi ludzie bardzo często padają ofiarą manipulacji i łatwiej nimi kierować. Nikt nie chce odstawać od grupy, w której przebywa, dlatego, jeśli znajomi używają elektronicznych papierosów, to czemu ja też nie mogę? Niestety, moda nie zawsze zmierza w dobrym kierunku, a czasami nawet ma ogromny wpływ na „ograniczaniu” własnego zdania.

Co łatwiej rzucić – e-papierosa czy zwykły tytoń

Liquid bez nikotyny jest możliwy, ale…

… jeśli nie działa na osoby uzależnione od nikotyny, to po co z tego korzystać? Niech każdy sam odpowie sobie na to bardzo ważne pytanie. Obecny świat proponuje wiele możliwości, niektóre są dobre, niektóre nie mają żadnego pozytywnego wpływu na nasze życie. Do której kategorii umieści się elektroniczne papierosy to już wybór każdego z osobna.

Należy zauważyć tylko, że warto posiadać własne spojrzenie na świat, bo to bardzo często pozwoli uchronić człowieka od nieprawidłowych wyborów. Podążanie za tłumem ludzi nie zawsze sprawi, że podejmuje się słuszne decyzje. Każdy jest inny i każdy posiada własny rozum. Rozum, jak wiadomo, powinien odgrywać główną rolę w chwili, gdy decyduje się sprawach wpływających na życie.