Jakie marki papierosów paliliśmy w PRL-u? Podróż w czasie

Papierosy, jakie paliliśmy w PRLu
Źródło: Facebook

Te czasy dawno minęły i już nie chcemy do nich wracać. Są jednak elementy, których nam brakuje lub o których przyjemnie wspominamy.

Wśród nich są papierosy z czasów PRLu wyprodukowane w Polsce.

W tym artykule przypomnimy Ci te chwile i opowiemy o popularnych markach papierosów z czasów PRL-u.

Kiedyś to było…

We wspomnieniach wszystko wydaje nam się zupełnie inne…

Nawet ciężkie czasy wspominamy po latach z pewnym rozrzewnieniem. Bo tak jak czas leczy rany, tak samo my idealizujemy przeszłość. I jest to zjawisko w pełni normalne.

Tym pokoleniom, którym przyszło żyć i dorastać w okresie PRL-u wiele spraw i aspektów życia kojarzy się dziś miło i ciepło, choć gdy byli ich częścią, przeżywali różne bolączki i kłopoty.

Nawet jeśli dotyczyło to bardzo zwyczajnych i prozaicznych przedmiotów czy aktywności. Wiele osób, mimo wszystko, z uśmiechem wspomina niekończące się kolejki do pustych półek, trudne momenty polityczne i zamknięcie na resztę świata.

Gdy jednak przychodzi czas na wspominanie, na twarzach wielu osób pojawia się uśmiech. Ten schemat dotyczy wszystkiego, również kwestii palenia.

Przypominając sobie dziś, jakie marki papierosów były w PRL-u najpopularniejsze, do głowy wracają dawne wydarzenia i wizje minionych chwil. Jakie papierosy paliliśmy w PRL-u?

Palenie jako styl życia — czyli o kulturotwórczej roli papierosów w PRL-u

W dawnych niejednokrotnie trudnych czasach, sprawy, nad którymi dziś przechodzimy do porządku dziennego, wówczas spędzały ludziom sen z powiek i były prawdziwym wyzwaniem. Obecnie palacze, gdy chcą zapalić papierosa, po prostu idą do sklepu i wybierają markę, na którą mają ochotę. Tymczasem w okresie PRL-u wyroby tytoniowe były prawdziwym luksusem, często naprawdę trudno dostępnym.

Mimo licznych trudności, w czasach PRL-u palenie było tak powszechne, jak dziś kawa na wynos. Być może właśnie dlatego, że był to towar tak luksusowy, raczono się nim, jak czymś naprawdę wyjątkowym. Papierosy były związane również z pewnym prestiżem. Były obecne na salonach, w środowisku polityków, artystów, a nawet lekarzy. Choć już wtedy wiedziano, że są niezdrowe i mogą poważnie zaszkodzić, nikt się tym faktem specjalnie nie przejmował.

papierosy jakie paliliśmy w PRLu

Dziś papierosy to produkt, jakich wiele. Możemy co prawda wybrać mentolowe, slimy, lighty czy zwykłe, ale nie ma już mowy o takim bogactwie rodzajów jak w okresie PRL-u. O wielu markach krążyły legendy, które zachęcały lub odrzucały ludzi od danego rodzaju. A jakie papierosy palono najchętniej w tamtych latach?

Jakie papierosy paliliśmy w PRL-u?  Papierosy minionych czasów

Okazuje się, że mimo ciężkich czasów, gdy niemal większość dóbr była bardzo trudno dostępna, wybór najróżniejszych marek papierosów był ogromny. Być może właśnie dlatego, była to taka popularna czynność, bo z braku innych rozrywek korzystano z tego, co akurat znajdowało się w ofercie.

Oczywiście rzadko kiedy wszystkie rodzaje były dostępne w jednym czasie i w jednym miejscu. Nie zmienia to jednak faktu, że liczba różnych mieszanek i gatunków znacznie przewyższała dzisiejszą ofertę. Tym sposobem każdy palacz znalazł taki tytoń, jaki mu najbardziej odpowiadał.

Lista znanych i palonych w czasach PRL-u papierosów jest naprawdę długa i nie sposób wymienić ich wszystkich. Dlatego też wspominamy tylko o niektórych, które najbardziej zapadły w pamięć dawnym palaczom. A jakie marki były na szczycie listy?

Partagas

Tę nazwę słyszał chyba każdy w tamtych czasach. Jako jedyne pakowane były filtrem do dołu (co było prawdopodobnie przemyślanym zabiegiem i pozwalało chwytać za tę część, która nie trafi później do ust). Miały ogromną moc i paliło się je na spółkę z drugą osobą, żeby nie zwaliły palacza z nóg.

476

Są to papierosy wietnamskie, o których krążyły legendy, jakoby były robione z włosów Wietnamczyków. Popularnie zwane napalmami.

8 i pół

Niechętnie palone przez „zwykłych” ludzi, ponieważ mówiono o nich, że palą je milicjanci. Ich nazwa miała wziąć się z modelu edukacyjnego dla milicjantów – 8 lat podstawówki plus pół roku kursu w szkole milicyjnej.

Arberie

Papierosy albańskie, bardzo niechętnie palone, niejako z przymusu, gdy nie było alternatywy. Bardzo duszące i bez mocy.

Carmen

Bardzo eleganckie. Wyraźnie dłuższe niż inne. Omijane szerokim łukiem przez klasę robotniczą z uwagi na swoją wysoką i obecny filtr, który był przez nich uznawany za zbędny dodatek. Krążyły pogłoski, że były to papierosy opiumowane.

Caro

Jedne z najpopularniejszych marek papierosów. Bardzo lubiane, ale jednocześnie trudno dostępne.

Zobacz ofertę naszego sklepu tytoniowego i znajdź gatunek, który przypomni ci o czasach PRLu.

Papierosy z PRLu, ludzie palą czarno białe

Jakie papierosy paliliśmy w PRL-u? – papierosy damskie

Wyróżniał je tekturowy ustnik. Na opakowaniu znajdowała się głowa kobiety na burym tle.

Extra Mocne

Zwane też „schabowymi”. Występowały w wersji z filtrem lub bez (” schabowy” z kością lub bez). Tylko dla doświadczonych palaczy. Żółtodziobów zwalały z nóg. Wyróżniał je dobry stosunek mocy do ceny.

Giewonty

Podobno śmierdziały jeszcze przed zapaleniem. Nie cieszyły się szczególnym uznaniem.

Junak

Bardzo mocne papierosy. Pluło się po nich drobinkami tytoniu.

Klubowe

Przeżywały swój renesans w okresie stanu wojennego i czasu „kartek”. Do kupienia także na sztuki.

Łódzkie

Bardzo lekkie. Uważa się je za prekursorów dzisiejszych lightów.

Marlboro

Bardzo elitarne, jedyne produkowane w Polsce na zachodniej licencji. Mówiło się o nich, że świetnie sprawdzały się jako łapówka w trudnych czasach. Bardzo drogie.

Mocne

Cechowała je moc zgodna z nazwą. Jedyna marka słabej klasy, która doczekała się reklamy prasowej.

Popularne

Bez filtra, uznawane były za ulubioną markę żołnierzy Wojska Polskiego, w służbie zasadniczej.

Radomskie

Tylko dla desperatów. Śmierdzące, po wypaleniu zostawała z nich charakterystyczna „miotełka”.

Sporty

Najtańsze i najbardziej popularne. Podobno wydawały swąd kładzionego asfaltu.

Wiarusy

Jako pierwsze dostępne w twardych i w miękkich opakowaniach. Z domieszką bułgarskiego tytoniu.

Yugo

Palone chętnie w szkolnych toaletach przez młodzież. Należały do szczególnie śmierdzących, dlatego nikt się nie bał, że ktokolwiek będzie je podbierał.

Zefiry

Jedyne mentolowe papierosy. Palone chętnie przez kobiety.

Czy trudne czasy dają więcej możliwości?

Choć w czasach PRL-u większość dóbr była trudno dostępna, zawsze można było kupić jakieś papierosy.

Obfitość różnych rodzajów i gatunków sprawiała, że każdy znalazł coś dla siebie. Być może nie zawsze akurat te, które najbardziej lubił, jednak zgodnie ze sztandarową zasadą tego okresu, nie można było nadmiernie narzekać, tylko należało brać to, co było akurat dostępne.

Gdzie można kupić stare papierosy z czasów PRL-u?

Dzisiaj, większość z tych marek tytoniu z PRLu już nie jest produkowana. Jednak nadal są miejsca, gdzie są one sprzedawane, oraz dość dużo ludzi, którzy mają kolekcje z „retro” papierosów PRL-owskich.

To są strony, gdzie nadal kupisz stare tytonie z PRLu:

  1. Allegro
  2. Olx
  3. Grupy na Facebooku jak Polskie Papierosy PRL, Papierosy PRL-u, Stare Papierosy PRL RWPG PEWEX i inne.
  4. Niektóre strony internetowe, jednak nie znaleźliśmy żadnej, wartej zaufania.

Dzisiaj mamy znacznie więcej dostępnych rodzajów tytoni i papierosów. Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu z tytoniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 komentarzy “Jakie marki papierosów paliliśmy w PRL-u? Podróż w czasie”