Prawdziwa szkodliwość e-papierosów: Ostatnie badania

facet pali cienki e-papieros, szkodliwość vapingu

Zwykłe, klasyczne papierosy ciągle są w sprzedaży i bez problemu można je kupić.

Pojawiła się jednak nowość, która budzi sporo kontrowersji. E-papierosy, tak zwane papierosy elektroniczne.

Zdania co do nich są podzielone.

Niektórzy uważają, że to świetna alternatywa dla klasycznych „fajek”, a przy tym w ogóle nie szkodzą one zdrowiu. Czy aby na pewno?

Niezbadana szkodliwość

Warto zwrócić uwagę na fakt, że papierosy elektroniczne są w sprzedaży stosunkowo niedawno. Ich wpływ na ludzkie zdrowie nie jest do końca zbadany, ponieważ takie badania muszą trwać wiele lat, a długofalowe skutki trzeba dokładnie przeanalizować przed wydaniem opinii.

Trzeba pamiętać, że jeszcze niedawno palenie zwykłych papierosów wcale nie było uznawane za coś szkodliwego. Palili praktycznie wszyscy i wszędzie. Palono w miejscach pracy, w domach, przy małych dzieciach.

Dowiedz się o najpopularniejszych papierosach z czasów PRL

Znaczna część społeczeństwa, wbrew swojej woli, stała się biernymi palaczami. Dziś doskonale wiadomo, jak negatywny wpływ ma palenie papierosów na zdrowie człowieka. Nie chodzi tylko o zdrowie płuc, ale o cały organizm, zwiększone ryzyko wielu nowotworów, negatywny wpływ na płodność i przedwczesne starzenie się. To jest cena za palenie papierosów.

Kto wie, jaka prawda o e-papierosach zostanie odkryta za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat? Dopóki prawda o papierosach elektronicznych nie jest do końca znana, warto podchodzić do nich z dużą dozą ostrożności. Zdrowy rozsądek jest tutaj bardzo wskazany.

Dlaczego e-papierosy są niebezpieczne?

Płyny do e-papierosów zawierające nikotynę

Doniesienia o tym, że papierosy elektroniczne mogą być szkodliwe dla zdrowia, pojawiają się co jakiś czas w mediach. Różni ludzie bardzo chcą widzieć w e-papierosach zupełnie bezpieczną alternatywę dla normalnych papierosów, jednak niestety, nie jest to prawda.

Światło dzienne ujrzały już pierwsze badania pokazujące związek, jaki zachodzi pomiędzy paleniem e-papierosów a groźnymi chorobami. Badania, których wyniki opublikowano w Proceedings of National Academy of Sciences jasno pokazują, że poddane obserwacji myszy, wdychające opary z e-papierosów zawierające nikotynę, nie odczuły tego doświadczenia jako obojętnego dla zdrowia.

Część myszy zapadła na raka płuc, u części nadmiernie rozrósł się pęcherz moczowy oraz pojawiły się komórki posiadające charakter przedrakowy. Na razie trudno o bezpośrednie przełożenie tych badań na zdrowie ludzi. Jasno jednak widać, że na zwierzęta e-papierosy wpływają raczej destrukcyjnie.

Pierwsze badania na ludziach również nie pozostawiają wątpliwości i każą porzucić złudzenie, że e-papierosy są zdrową alternatywą dla klasycznych papierosów. Szkodliwość e papierosów na podstawie badań została dowiedziona, a tych badań będzie z pewnością coraz więcej.

Już dziś wielu palaczy porzuciło klasyczne papierosy na rzecz papierosów elektronicznych, łudząc się, że robią dla swojego zdrowia coś dobrego. Nic bardziej mylnego.

Pierwsze badania pokazują, że istnieje wyraźny związek łączący palenie z tworzeniem się skrzepów krwi. Badanie przeprowadzono na ludziach, a nie na zwierzętach. Ściślej rzecz określając, badano po prostu palaczy, wśród których znalazła się próba ponad sześćdziesięciu procent palaczy papierosów elektronicznych.

Badania wskazały także na znacznie zwiększone ryzyko chorób serca u amatorów palenia, także palenia papierosów elektronicznych. Zatem szkodliwość e papierosów została dowiedziona naukowo. E-papierosy szkodliwość dla zdrowia jest jasna, ale jej zakres nie jest do końca poznany.

Lekarze o e-papierosach

Lekarze mówią o paleniu e-papierosów

Wielu lekarzy każdego dnia w swoich gabinetach toczy batalię ze swoimi pacjentami, prosząc o zaprzestanie palenia. Dziś dostępnych jest wiele różnych możliwości, pozwalających pozbyć się nałogu. Nic jednak nie zastąpi motywacji i silnej woli. Od tego trzeba zacząć, bo cały proces zaczyna się w głowie. Tak samo jest na przykład u alkoholika czy u osoby otyłej, która pragnie zrzucić zbędne kilogramy.

Mechanizm uzależnienia jest niezwykle silny, niezależnie od tego czego dotyczy. Tutaj wchodzą w grę jeszcze czynniki typowo fizyczne, trzeba zmierzyć się z prawdziwym głodem nikotynowym, a to dla wielu jest przeszkoda nie do pokonania. Lekarze zwracają uwagę szczególnie na szkodliwość palenia papierosów elektronicznych u młodzieży. Organizm młodego człowieka jest szczególnie podatny na uzależnienia.

Opinie lekarzy w sprawie e-papierosa są podzielone. Można powiedzieć, na podstawie lektury rozmaitych artykułów, że lekarze wydają się stać po dwóch stronach barykady. Jedni uważają nawet, że e-papierosy mogą być alternatywą dla kobiet ciężarnych, które nie potrafią rzucić palenia.

Nie od dziś bowiem wiadomo, że palenie to nie tylko chęć przyjęcia do organizmu nikotyny, ale też pewien rytuał psychologiczny. Lekarze podkreślają, że informowanie młodych ludzi o e-papierosach i przedstawianie ich jako znakomitej alternatywy, wyrządza młodzieży krzywdę, sugerując, że papierosy elektroniczne są zupełnie niegroźne, podczas gdy ich skutki uboczne nie są do końca zbadane, ale już można mówić o negatywnym wpływie na zdrowie.

Niektórzy lekarze twierdzą, że paląc papierosy elektroniczne nie ma możliwości, aby palacz przyjmował substancje smoliste i rakotwórcze wraz z dymem, który wdycha. Zapewne za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat cała prawda o wpływie palenia e papierosów na zdrowie wyjdzie na jaw, lecz wtedy będzie już za późno na profilaktykę.

E-papierosy a zgony

różne rodzaje e-papierosów

O ile długofalowe skutki palenia niekoniecznie przerażają, część społeczeństwa powtarza maksymę, że na coś trzeba umrzeć, o tyle nagłe zgony, które łączy się z paleniem e papierosów, budzą grozę. Takie przypadki zdarzyły się w Stanach Zjednoczonych i wcale nie były to sytuacje jednostkowe.

Oprócz nagłych śmierci ludzie zgłaszali się do szpitali, a diagnozą postawioną przez lekarzy było ciężkie uszkodzenie płuc. Uszkodzenia w płucach spowodowane paleniem e papierosów porównuje się do oparzeń chemicznych. Można sobie tylko wyobrazić ogrom zniszczeń w organizmie.

Zmiany nie następują powoli, ale pojawiają się natychmiast. To może i powinno przerażać.

Skład papierosów elektronicznych nie jest do końca zbadany, a tym bardziej nie są zbadane skutki takiego palenia. Niektóre miasta w Stanach Zjednoczonych już zakazały sprzedaży papierosów elektronicznych, a ile przymierzają się do takiej decyzji. Czasem trzeba decyzji i działań odgórnych, aby strzec zdrowia obywateli.

Wady i zalety palenia e-papierosów

Facet paruje e-papieros, szkodliwość vapingu

Czy palenie ma jakieś zalety? Rozsądnie myślący człowiek odpowie, że absolutnie nie.

Wystarczy jednak na chwilę wejść w buty osoby młodej, nastolatka albo nawet osoby dorosłej, która obraca się w towarzystwie osób palących. Wspólne wychodzenie „na fajkę” w pracy integruje, jednoczy zespół, daje okazję do rozmów na tematy służbowe i prywatne, które w innej sytuacji nie zostałyby poruszone.

Przerwa „na dymka” daje wyjątkową chwilę na oderwanie się od obowiązków. Ktoś, kto nie pali, może czuć się wykluczony. Podobny mechanizm występuje w grupie młodzieżowej. Młody człowiek bardzo pragnie akceptacji grupy rówieśniczej i wspólne palenie, a nawet już sama przynależność do grupy palaczy, może pozwolić być cool i trendy.

Poza tym palenie wydaje się nie mieć żadnych zalet. Sięgnięcie po papierosa uspokaja, ale to pozorny spokój. Chwila relaksu i odprężenia za cenę zniszczenia sobie zdrowia. Wiele osób pali w chwilach, kiedy są bardzo zdenerwowali, po kłótni z szefem, po ostrej wymianie zdań z partnerem, albo po prostu, kiedy życie wydaje się zbyt trudne.

Zdarza się, że to, co ma pomagać, w rzeczywistości nie pomaga, a co więcej, szkodzi. Wydaje się, że podobny mechanizm dotyczy e papierosów. To, co miało być znakomitym, zdrowym zastępcą dla szkodliwych klasycznych papierosów, okazuje się nie być takie doskonałe. Ciągle na jaw wychodzą nowe fakty na temat szkodliwości e papierosów.

Wydaje się jednak, że całkowita naga prawda zostanie dopiero odkryta. Później, po latach. Dlatego też, jak zawsze w stosunku do nowości, zalecana jest ostrożność i posiadanie oczu i uszu szeroko otwartych, gotowych wychwycić pierwsze niepokojące sygnały.

Jedyna w pełni zbadana używka to prosta roślina tytoń, jaką w różnych rodzajach możesz nabyć w naszym sklepie tytoniowym! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Prawdziwa szkodliwość e-papierosów: Ostatnie badania”