Właściwości tytoniu i ciekawostki o roślinie

Uprawa tytoniu w pole, rodzaje i właściwości

Tytoń nie jest tak prostą rośliną, jak się wydaje.

Istnieje wiele rodzajów tytoni, które też różnią się według mocy (jak w naszym sklepie).

W tym artykule dowiesz się o istniejących rodzajach tytoniu oraz właściwościach tej rośliny.

Co musisz wiedzieć o tytoniu

Tytoń to roślina z rodzaju psiankowatych. Uprawia się ją głównie w Ameryce Północnej i Południowej, a także w Australii.

Gatunki takie jak tytoń szlachetny oraz tytoń bakun należą do najpopularniejszych odmian, jako że mają szerokie zastosowanie w przemyśle tytoniowym.

Istnieją jednak również gatunki ozdobne, takie jak tytoń oskrzydlony, który jest rośliną jednoroczną. Sława tytoniu sięga wielu tysięcy lat wstecz. Już starożytne ludy ceniły tę roślinę za jej właściwości uspokajające, a nawet lecznicze.

Przysłowiowa już dziś — fajka pokoju — to rytuał stosowany przez wieki przez Indian, którzy w tym zielu dostrzegali moc zacieśniania relacji międzyludzkich, ale również leczenia ciała i duszy. A jakie jeszcze funkcje przypisywano tytoniowi? Jak było kiedyś, a jak to wygląda dziś? Właściwości tytoniu — w czym pomaga, co zwalcza?

Tytoń — roślina bogów

Swoją nazwę, ta słynna roślina, wzięła od nazwiska jej propagatora na europejskim gruncie — Jeana Nicota — francuskiego ambasadora w Portugalii, który zapoczątkował zwyczaj palenia tytoniu w swojej ojczyźnie. Sam tytoń był znany jednak znacznie wcześniej. Był obecny niemal we wszystkich pradawnych kulturach, uznawany był bowiem jako roślina lecznicza, o licznych niezwykłych właściwościach.

Właściwości tytoniu

Dawne ludy, które garściami czerpały z natury, by zachować zdrowie i leczyć dopadające je dolegliwości, sięgały po tytoń jako lekarstwo na rany i problemy skórne.

Liście tytoniu ucierano w moździerzu, by przyłożyć je bezpośrednio na ranę, żeby goiła się szybciej i mniej boleśnie. Stosowano je także w formie naparu lub mikstury, które miały mieć działania kojące i wyciszające organizm.

Dowiedz się więcej o medycznym zastosowaniu tytoniu

Niekiedy wierzono również, że roślina ta wykazuje pozytywne skutki na funkcjonowanie mózgu. Według niektórych kultur tytoń miał poprawiać koncentrację i zwiększać percepcję. Czasem także przypisywano mu boską moc.

Niektóre starożytne ludy (głównie te zamieszkujące Amerykę Środkową) wierzyły, że tytoń jest symbolem płodności i urodzaju. Palenie ściśle związywali z rytuałami i obrzędami przywołującymi deszcz i wypraszającymi u bogów urodzaj i obfite plony.

Tytoń w różnych zakątkach świata

U Azteków tytoń był również związany z okolicznościami rodzinnymi. Szczególnie z kobietami ciężarnymi, dla których organizowano uroczystości z modłami błagalnymi do bogini Cihuacoatl, która wspierała okres ciąży oraz świeżo narodzone dzieci.

Z kolei, gdy nowy członek społeczności zawitał już na świat, obkładano matkę liśćmi tytoniowymi, by zjednać sobie przychylność Cihuacoatl, a dziecku zapewnić zdrowie i wszelką pomyślność.

Z kolei u Indian, palenie tytoniu było bardzo silnie związane z wszelkimi rytuałami oraz spotkaniami wspólnoty plemiennej. Wierzono, że poprzez obrzęd palenia fajki, człowiek łączy się z duchem opiekuńczym i z tym, co nieziemskie. Przez lata rytuał palenia obrósł w legendy i zaczęto wierzyć, że w jakiś sposób związany jest z diabłem.

Stał się więc zajęciem tylko dla odważnych. Wówczas popularność zyskała tabaka, uznawana za mniej „inwazyjną”, ale za to działającą równie korzystnie na ludzki organizm. Przypisywano jej właściwości uspokajające i wyciszające. Pod strzechy, do zwykłych ludzi trafił tytoń, wraz z siostrą tabaką, gdy został zaaprobowany przez papieża.

Tym sposobem, tytoniowa rewolucja była już nie do powstrzymania. Wraz z otwarciem pierwszej plantacji pod koniec XVI wieku, tytoń zaczął być hodowany na coraz szerszą, niemal przemysłową, skalę.

Z czasem tytoń utracił swoje, niemal boskie, właściwości, ale za to stał się nieodłącznym towarzyszem wszelkich spotkań towarzyskich. W pewien sposób zachował nawet swój rytualny charakter, ponieważ nadal ma działanie budujące więzi międzyludzkie.

Do dziś wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie imprezy, podczas której nie palono by papierosów. Tytoń od zawsze miał właściwości prospołeczne i stwarzające grunt dla rozmów oraz nawiązywania bliższych relacji.

Tytoń rodzaje, roślina w pole uprawa tytoniu

Tytoń jest wszędzie

Tytoń jest rośliną znaną i używaną od wieków. Nie sposób zanegować jego wpływu na kulturę oraz budowanie tożsamości społeczeństw na całym świecie.

Uprawiany od lat, posiada właściwości wykorzystywane nie tylko w przemyśle tytoniowym, ale również jako rośliny ozdobne, a nawet lecznicze.

Znajdź odpowiedni tytoń dla siebie w naszym sklepie internetowym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *