Pozytywny wpływ nikotyny: Wady i Zalety palenia papierosów

Wady i zalety palenia papierosów

W życiu jest tak, że to, co jednym przynosi szkody, innym może dawać wiele radości. Taka tendencja jest zauważalna w przypadku różnych nałogów, a w szczególności palenia papierosów.

Osoby znajdujące się w sidłach uzależnienia dostrzegają wiele zalet związanych z pójściem na przysłowiowego papieroska.

Muszą zauważać dobre strony nałogu, gdyż jest to część ich życia. Człowiek zawsze stara się znaleźć wytłumaczenie dla swoich czynów.

I tak też jest w tym przypadku.

Czy palenie papierosów może mieć jakieś zalety? A jeżeli tak to, jak prezentują się one w porównaniu z wadami?

Zalety palenia papierosów

Podstawową zaletą palenia wskazywaną przez palaczy jest fakt, że określone uzależnienie daje bardzo dużo radości i jest niezwykle przyjemne. Odpowiedzialność za to ponosi nikotyna, która doprowadza do krótkotrwałego wyrzutu dopaminy będącej hormonem szczęścia.

Wraz z zapaleniem papierosa nikotyna rozchodzi się po organizmie i w konsekwencji sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwy, pełen energii. Dzięki temu ma poczucie, że jest w stanie poradzić sobie z każdym problemem i wyzwaniem, które postawi przed nim życie.

rastaman pali mocny tytoń papierosowy

 

Częstym argumentem jest to, że palenie pozwala na pobycie sam na sam ze swoimi myślami. W przypadku, gdy człowiek robi coś ważnego, pisze albo pracuje, może zrobić sobie przerwę i wyjść na papierosa. Wówczas może spokojnie spędzić czas wyłącznie w towarzystwie swoich myśli. W takich właśnie chwilach niejednokrotnie pojawiają się nowe pomysły, ciekawe inicjatywy, które pomogą realizować przerwane zajęcie z większą energią i zapałem.

Palenie papierosów wpływa na rytm, który jest bardzo ważnym czynnikiem. Najczęściej bywa tak, że po papierosa sięga się w określonych godzinach. Człowiek wykonuje jakąś pracę i po jakimś czasie zdaje sobie sprawę, że przyszedł czas na zasłużoną chwilę wytchnienia w połączeniu z papieroskiem. Wówczas można wyjść na świeże powietrze i popatrzeć na otaczający świat, a następnie wrócić do pracy.

Osoby, które palą papierosy, mają więcej okazji do poznania innych ludzi i nawiązania ciekawych kontaktów towarzyskich. Wychodząc na papierosa w pracy, spotyka się osoby z różnych firm. Przy papierosie łatwo rozpocząć rozmowę, a ona bardzo często daje początek interesującym znajomościom. Tak też jest w innych miejscach, na przykład na uczelni. Studenci z całego uniwersytetu spotykają się w jednym miejscu na papierosie i tak zaczynają się nowe przyjaźnie, które czasami potrafią przetrwać całe życie.

Wady palenia papierosów

Wady palenia papierosów to przede wszystkim negatywne skutki zdrowotne, które wywoływane są przez ten nałóg. W tym przypadku zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory, na przykład płuc, przełyku, krtani, czy języka. Podkreślić należy fakt, że substancje toksyczne zawarte w nikotynie przyczyniają się do zaburzenia równowagi w błonie śluzowej żołądka. To sprawia, że wzrasta niebezpieczeństwo przewlekłego owrzodzenia, a tym samym raka żołądka.

Palenie papierosów ponosi odpowiedzialność za powstanie schorzeń układu oddechowego. Wymienia się tutaj najczęściej wrzody żołądka, dwunastnicy, czy przepuklinę jelitową. Co więcej, dym pochodzący z papierosa może powodować tworzenie się guzów jelita grubego.

Problemy z układem pokarmowych spowodowane paleniem papierosów

Istotną wadą jest to, że wskazane uzależnienie ma duży udział w powstawaniu chorób związanych z układem rozrodczym. Zwiększa się ryzyko nowotworów szyjki macicy oraz jajników. U mężczyzn natomiast wywołuje problemy z erekcją i prowadzi do impotencji. Co więcej, negatywnie wpływa na jakość spermy oraz ilość plemników. W związku z tym może pojawić się problem z płodnością.

Na zakończenie warto wskazać, że palenie papierosów powoduje choroby skóry i przyspiesza proces starzenia się organizmu, szczególnie jeżeli chodzi o twarz. Dym, który dostaje się do organizmu wraz z kolejnym wypalanym papierosem sprawia, że aktywowany jest gen MMP-1, który ponosi odpowiedzialność za zmiany skórne. W związku z tym palenie sprawia, że skóra szybciej traci elastyczność i pojawiają się zmarszczki. Co więcej, cera palaczy wygląda niezdrowo i nieatrakcyjnie, pozbawiona jest blasku.

Niektórzy ludzie przechodzą na nowoczesną opcję – e-papierosy. Wbrew pozorom, ten rodzaj palenia możliwie jest jeszcze bardziej szkodliwy. Najlepszą radą może być ograniczenie korzystania z używek, jedzenia niezdrowej żywności i innych niezdrowych nawyków.

To tylko niektóre wady, gdyż jest ich dużo więcej. Jak prezentują się one w połączeniu z zaletami?

Każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie indywidualnie.

Zmniejsza negatywny efekt od palenia skręcanie własnych papierosów (czytaj więcej o porównaniu tych rodzajów palenia tu).

Możesz wybrać słabsze gatunki tytoniu i oszczędzać na paleniu z mniejszą szkodliwością dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Pozytywny wpływ nikotyny: Wady i Zalety palenia papierosów”