Rzucenie palenia nie jest proste. Wie o tym każdy, kto wpadł w sidła nałogu i próbował się z nich uwolnić. Na szczęście nie jest to również niemożliwe. Każdego dnia tysiące osób na zawsze żegna się z papierosami. Niestety, szkodliwych substancji wdychanych latami nie tak łatwo się pozbyć. By proces ten przyspieszyć, oczyścić z nikotyny organizm i przywrócić go na właściwe tory, wielu szuka sposobów na regenerację.
Okazuje się przy tym, że oczyszczenie organizmu z nikotyny nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Rady dotyczące takiego postępowania dotyczą bowiem przede wszystkim aktywności fizycznej i diety. Mówi się, że po upływie dwóch tygodni od wypalenia ostatniego papierosa normalizuje się praca płuc. Po roku o połowę zmniejsza się również ryzyko chorób serca. Z kolei po upływie mniej więcej pięciu lat minimalizuje się ewentualność wystąpienia schorzeń górnych dróg oddechowych. Ryzyko zachorowania na raka płuc maleje o połowę dopiero po upływie 10 lat. Jeśli jednak procesy te można w jakiś sposób przyspieszyć, to dlaczego nie spróbować?
Jak oczyścić z nikotyny organizm za pomocą sportu i diety?
Jeśli rzuciliśmy palenie i chcemy wspomóc nasz organizm w walce szkodliwymi substancjami w nim nagromadzonymi, zacznijmy od dużych ilości wody. Bo choć ta jest oczywiście niezbędna do prawidłowego funkcjonowania na co dzień, bardzo skuteczna okazuje się również podczas rzucania palenia. Dzięki niej możemy pozbyć się toksyn i odpowiednio dotlenić organizm. Sama dieta w takiej sytuacji powinna być z kolei bogata w antyoksydanty. Dzięki nim nabiera bowiem oczyszczającego charakteru. Spożywając produkty z przeciwutleniaczami, hamujemy powstawanie wolnych rodników. Zalecane jest też, by rzucający nałóg przyjmowali witaminy C, E i A.
Stając w obliczu wyzwania, jakim jest rzucanie palenia, kwestia aktywności fizycznej nie powinna dziwić. W końcu sport to zdrowie. A wiadome jest, że u palaczy pojemność płuc staje się ograniczona. By przywrócić wszystko do pierwotnego stanu, pół godziny sportu dziennie wydaje się absolutnym minimum. Dzięki odpowiednio dobranej aktywności podnosimy odporność na infekcje, ćwiczymy mięśnie, podnosimy poziom endorfin, no i oczywiście zwiększamy pojemność naszych płuc. By je oczyścić z nikotyny po latach palenia, tylko to możemy zrobić.
Rzucanie palenia, a towarzystwo palaczy
Podczas próby rzucenia palenia warto też ograniczyć kontakty towarzyskie. Chodzi w szczególności o palących znajomych. Oczywiście nie musimy od razu zrywać przyjaźni, ale lepiej przez jakiś czas nie zjawiać się w ich domach. Już sam fakt porzucenia nałogu jest przecież ciężki, a skutki odstawienia papierosów uciążliwe. Każdy kolejny dzień staje się wyzwaniem. Dlatego właśnie przebywanie wśród palaczy, to niepotrzebna pokusa. Której w pierwszych dniach lub tygodniach po wypaleniu ostatniego papierosa z bardzo dużym prawdopodobieństwem ulegniemy.
Uzależnienie od papierosów jest silne i czasami odbiera racjonalne myślenie. Jeśli podjąłeś decyzję o rzuceniu palenia, wspomagasz się dietą i rozpocząłeś regularne treningi, po co to niszczyć? Ograniczenie kontaktów towarzyskich na kilka tygodni nie sprawi przecież, że stracisz znajomych. Każdy rozsądnie myślący człowiek zrozumie Twoją decyzję i będzie wspierał Cię w walce z nałogiem. Walce, która może być wygrana. Wszystko zależy bowiem od chęci, samodyscypliny i silnej woli. Gdy tej ostatniej Ci brakuje, wspomóż się odpowiednimi gumami lub plastrami. Wszystko, byleby osiągnąć zamierzony cel!