Głód nikotynowy – objawy, ile trwa, jak się go pozbyć?

Papierosy przedawkowanie nikotyną, głód nikotynowyPalenie papierosów i tytoniu może mieć różne skutki. Jednym ze skutków, związanych z zależnością i detoksem nikotynowym jest głód nikotynowy.

Czym on jest, jak długo może trwać, jak się objawia i jak się pozbyć głodu nikotynowego dowiesz się w tym artykule! 

Głód nikotynowy – co to jest?

Głód nikotynowy jest to silna potrzeba zapalenia papierosa. Kiedy palacz zdecyduje się porzucić nałóg, wówczas występuje u niego tzw. abstynencja nikotynowa.

Głód pojawia się u palacza, gdy nie dostarczy on kolejnej dawki nikotyny do swojego organizmu. Wiele czynników ma wpływ na rozwój i pojawienie się tej dolegliwości, np. to na co nie mamy wpływu, czyli lot samolotem i zakaz palenia na pokładzie lub po prostu chęć rzucenia palenia.

Jak rozpoznać głód nikotynowy?

Wśród widocznych wskaźników głodu nikotynowego u palacza zauważamy wówczas: rozdrażnienie, niepokój, zmęczenie, brak koncentracji, zwiększony apetyt, pogorszony nastrój.

To właśnie głód nikotynowy powoduje najczęściej trudności w pozbyciu się papierosów z życia palącego. Uczucia, jakie towarzyszą takiej osobie, mogą być bardzo trudne do wytrzymania, jeśli ktoś nie posiada silnej woli.

Jak długo trwa głód nikotynowy?

sposoby na rzucenie palenia

Najtrudniej jest przez pierwsze 2 tygodnie rzucania palenia, gdyż wtedy głód nikotynowy jest najsilniejszy. Jednakże, gdy uda nam się przetrwać ten czas będzie coraz łatwiej pozbyć się tego ciężkiego nałogu. Niestety nie od razu zlikwidujemy głód, gdyż będzie się on ciągnął za nami ze zmniejszoną mocą.

Osoby, które paliły przez długi czas, będą musiały zmagać się nawet latami z głodem nikotynowym, gdyż wyrobiły sobie nawyk palenia, z którym nie jest aż tak łatwo wygrać.

Wiadomo, że czas w wielu przypadkach gra znaczącą rolę. Jeśli człowiek pali krótko, będzie mu łatwiej odciąć się od papierosów, jednakże wieloletni palacze doświadczą większych problemów w tej kwestii.

Jak złagodzić objawy głodu nikotynowego?

Kiedy już pojawi się w naszym życiu głód nikotynowy, dobrze by było, pomóż sobie w jakiś sposób i załagodzić jego objawy. Jak tego możemy dokonać?

Obecnie na rynku jest wiele produktów, które mogą nas wspomóc w walce z głodem nikotynowym. Ważne jest to, by, zamiast sięgnąć po papierosa, wybrać coś, co zawiera nikotynę, ale nie dostarcza nam innych trujących substancji do organizmu.

Istnieje takie coś jak Nikotynowa Terapia Zastępcza. Dzięki wykorzystaniu np. plastrów z nikotyną nikotynowych gum do żucia, pastylek do ssania czy inhalatorów możemy w zdrowszy sposób dostarczyć do organizmu brakującej nikotyny i nadal rzucać palenie.

Takie środki są niezwykle pomocne przy tym, jak załagodzić objawy głodu nikotynowego oraz można je kupić bez recepty. Istnieją także substancje tj. bupropion i wareniklina dostępne tylko za pośrednictwem wypisanej recepty od lekarza. Oddziałują one na układ nerwowy i również pomagają nam zmniejszyć objawy abstynencji nikotynowej.

Głód nikotynowy — jak się go pozbyć?

Jeśli nie chcemy wspomagać się dodatkowymi substancjami zawierającymi nikotynę w zwalczaniu głodu, możemy wykorzystać inne metody, by sobie pomóc.

Jak pozbyć się głodu nikotynowego? Istotne jest rozpoczęcie od zmiany myślenia. Jeśli oszukamy nasz mózg i zamiast sięgnąć po papierosa, zajmiemy się czymś innym, uda nam się rozproszyć nasze myśli i nie będziemy palić.

Najlepsze co możemy zrobić, aby skoncentrować się na czymś innym niż papieros, jest, zajęcie czymś swoich rąk lub ciała.

Oto inne pomysły pozbycia się głodu nikotynowego:

  • Rozwiązywać krzyżówki, rysować.
  • Zająć się śpiewem, tańcem.  
  • Pójść na spacer z psem, ze znajomymi lub samemu. głód nikotynowy
  • Pić dużo wody, gdyż nasz organizm potrzebuje w ciągu dnia nawodnienia. Gdy go brakuje, oprócz niekorzystnych zmian w organizmie wzmagamy także głód nikotynowy.
  • Zamiast sięgać po papierosa, warto wybrać w zamian przekąskę, najlepiej by była ona zdrowa i np. łatwa do zrobienia, kupienia.

Głód nikotynowy jest jednym z cięższych konsekwencji wśród rzucania nałogów. Jednakże satysfakcja z wyrzucenia z życia czegoś niepotrzebnego i szkodliwego będzie wielką nagrodą za naszą sumienność i wytrwałość.

Jeżeli ciężko Ci się pozbyć nawyku palenia, kontroluj jakość i oszczędzaj za pomocą papierosów skręcanych z tytoniu zakupionego w naszym sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Głód nikotynowy – objawy, ile trwa, jak się go pozbyć?”