Papierosy a Alkohol: Co jest 'zdrowsze’ i jak zmniejszyć szkodliwość?

Piwo Rauchbier w niemieckim barze

Jak wiadomo papierosy i alkohol zaliczane są do najbardziej popularnych używek w Polsce. Pewnie, każdy ma świadomość, że skutki ich regularnego i nadmiernego zażywania mogą być tragiczne.

Jednak nie każda osoba może pozbyć się takiego nawyku i musi wybierać pomiędzy dostępnymi używkami biorąc pod uwagę mniejszą szkodliwość oraz koszt.

Czym dokładnie może grozić bardzo częste nadużywanie papierosów i alkoholu?

Co jest tak naprawdę bardziej niebezpieczne: palenie papierosów czy picie alkoholu?

Dlaczego nie warto je mieszać i jak zmniejszyć szkodliwość alkoholu i tytoniu nie rzucając ich?

O tym i innym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Szkodliwość alkoholu

Shoty whiskey alkohol szkodliwość

Trzeba zdawać sobie sprawę, że alkohol jest pewnego rodzaju trucizną.

Ponadto skutkami regularnego spożywania może być anemia, jak i choroby nowotworowe. Należy mieć także świadomość, że nadmierne picie alkoholu może przyczynić się do różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Należy do nich zaliczyć psychozę alkoholową.

Koniecznie trzeba również wiedzieć, że etanol nie będzie szkodził tylko i wyłącznie osobom pijącym. Kobiety ciężarne, które spożywają omawiany alkohol mogą narazić swoje dziecko na długotrwałe konsekwencje.

Godny uwagi jest jednak fakt, że część skutków regularnego picia alkoholu może ustąpić po zaprzestaniu picia, z kolei inne będą nieodwracalne

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że alkohol etylowy może wywierać bardzo niekorzystne oddziaływanie praktycznie na każdy narząd organizmu.

Warto wiedzieć, że według najnowszych statystyk w Polsce od alkoholu uzależnionych jest 800 tysięcy ludzi. Dodatkowo należy zaznaczyć, że ponad 2 miliony osób nadużywają alkoholu. 

Szkodliwość papierosów

Stos skręconych papierosów z tytoniu

Papierosy zaliczane są do najbardziej destrukcyjnych nałogów. Wspomniany produkt przyczynia się nie tylko i wyłącznie do nadwyrężania domowego budżetu, ale również nieświeżego oddechu czy problemów z cerą.

Warto jednak zaznaczyć, że są to zdecydowanie najłagodniejsze skutki palenia papierosów. Należy również mieć świadomość, że lista chorób, do których może doprowadzić palenie papierosów jest bardzo długa. 

Zdecydowana większość konsumentów, która na co dzień sięga po papierosy słyszała tylko o możliwości zachorowania na raka płuc. Skutki palenia tytoniu są jednak znacznie bardziej rozległe.

Godny uwagi jest fakt, że rocznie na raka płuc wywołanego paleniem papierosów umiera ponad 20 tysięcy ludzi.

Następstwem uzależnienia od tytoniu mogą być także rak przełyku, wargi, trzustki, nerek czy języka

Łączenie alkoholu z papierosami

Piwo w połączeniu z papierosami, niezdrowe używki i szkodliwość picia

Warto wiedzieć, że połączenie alkoholu i palenia papierosów jest zdecydowanie najgorszym możliwym połączeniem dla organizmu. Dwie omawiane używki już osobno doprowadzają do bardzo istotnych zmian degeneracyjnych w komórkach. W połączeniu są jeszcze bardziej niebezpieczne.

Według Michała Sutkowskiego – prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, jednoczesne picie alkoholu i palenie papierosów sprawia, że ich bardzo szkodliwe działanie na organizm staje się synergistyczne. Jedna używka będzie bowiem wzmacniała działanie drugiej. 

Jak zmniejszyć negatywny wpływ palenia?

Zdrowe jedzenie w diecie zmniejszającej szkodliwość alkoholu i tytoniu

Oczywiście możliwe jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania palenia na organizm. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie spróbowanie rzucenia tego nałogu, jednak jak wiadomo nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Warto zatem stosować się do bardzo prostych wskazówek. Nie jest przede wszystkim rekomendowane łączenie papierosów z alkoholem

Konieczne jest także regularne kontrolowanie ciśnienia. Należy wiedzieć, że tlenek węgla znajdujący się w dymie tytoniowym może utrudnić przenoszenie tlenu przez krew. Ponadto zaledwie po jednej minucie od momentu zapalenia papierosa, naczynia krwionośne będą zawężały się w reakcji obronnej. 

Warto również mieć świadomość, że w wyniku regularnego palenia papierosów będzie obniżała się ilość „dobrego” cholesterolu, a podwyższała „złego” cholesterolu.

  • Zalecane jest zatem unikanie produktów spożywczych, które są bardzo bogate we wspomniany cholesterol.
  • Wystarczy postawić na ryby morskie i białe mięso zamiast czerwonego.
  • Ponadto zalecane jest smażenie tylko i wyłącznie nie oleju.
  • Dobrym rozwiązaniem będzie także ograniczenie masła i żółtych serów

Ponadto, większość składników szkodliwych w papierosach nie są powiązane z tytoniem. Dlatego można uniknąć palenia dodatkowych chemikaliów poprzez własnoręczne skręcanie papierosów ręcznie albo za pomocą specjalnej zwijarki z tytoniu kupionego w sklepie jak naszym.

Skręcone papierosy ze zwijarką, jak skręcić papierosa
Źródło: WikiHow

Jak zmniejszyć negatywne skutki alkoholu?

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest w dniu imprezy lub bezpośrednio przed nią spożyć posiłek, który będzie zawierał tłuszcz. Doskonałym przykładem może być rosół, jajka z awokado czy sałatka dressingiem. Warto również wiedzieć, że wspomniany tłuszcz nie tylko będzie spowalniał wchłanianie się alkoholu, ale również zabezpieczy żołądek danej osoby przed jego bardzo szkodliwym oddziaływaniem.

Rekomendowane jest także unikanie picia kawy w dniu spożywania alkoholu, a także dzień później. Wypłukuje ona bowiem magnez z organizmu, którego człowiek i tak bardzo dużo traci przy piciu alkoholu. 

Oczywiście, picie dużej ilości wody przed, w trakcie i po piciu alkoholu zabezpieczy organizm od zatrucia.

Podsumowanie

Omówione używki spożywane w dużych ilościach są bardzo niebezpieczne dla organizmu. Bardzo często ludzie zastanawiają się, co jest bardziej niebezpieczne papierosy a alkohol.

Oczywiście możliwe jest zmniejszenie negatywnych skutków picia alkoholu i palenia papierosów. Nie jest w tym celu konieczne rzucanie z dnia na dzień wspomnianych nałogów.

Wystarczy stosować się do istotnych zasad, które pomogą zdecydowanie zmniejszyć szkodliwy wpływ papierosów i alkoholu na organizm.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście maksymalne możliwe ograniczenie spożywania używek.

A 'zdrowsze’ papierosy skręcisz z naszego tytoniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Papierosy a Alkohol: Co jest 'zdrowsze’ i jak zmniejszyć szkodliwość?”