Jak rzucić palenie – jak nie stracić samozaparcia

Wiele osób, którzy są w szponach nałogu nikotynowego, zadaje sobie pytanie, jak rzucić palenie? Bez wątpienia samodzielne rzucanie palenia wymaga od osoby ogromnego samozaparcia. Jednak, żeby do tego doszło, to samozaparcie musi być mocno zbudowane na wyznaczonych wartościach. Dzięki nim możliwe jest pozbycie się uzależnienia od papierosów. Jak nie stracić samozaparcia i wytrwać w postanowieniach w pozbyciu się uciążliwego nałogu?

Samodzielne rzucanie palenia – jak rzucić palenie

Nie ma tutaj żadnych skomplikowanych wniosków ani perfekcyjnie skrojonych metod. Jeśli chcesz wygrać z nałogiem, musisz tego chcieć i posiadać pod tym względem duże samozaparcie. Powinno zadać sobie pytanie, od którego wszystko się zaczęło. Po co i jak to się stało, że kiedyś po raz pierwszy sięgnąłem po papierosa? Nie ważne, czy było to spowodowane sytuacją stresową, a może znajomi namówili i człowiek nie chciał wyjść na „gorszego”. Ważne, żeby teraz powiedzieć sobie, że to jest przeszłość, a w przyszłości nie ma miejsca, na jakiekolwiek nałogi, które wyniszczają życie.

Samodzielne rzucanie palenia to bardzo odpowiedzialna i dojrzała decyzja. Odpowiedzialność to ona właśnie powinna być motywem przewodnim, każdej osoby zmagającej się z problemem tytoniowym. Dlaczego? Definicja odpowiedzialności jest dosyć złożona, każdy może sobie interpretować ją na własny sposób. Jednak coś jest w niej trwałego, a mianowicie dbanie o siebie lub kogoś, jak i branie odpowiedzialności za własne lub czyjeś czyny. A jaką odpowiedzialnością wykazuje się człowiek, który truje siebie i innych szkodliwymi substancjami? Żadną. Mówienie, że palenie to kwestia indywidualna, jest tutaj nad wyraz przesadzonym stwierdzeniem. Palenie czynne czy bierne, oba przypadki szkodzą zdrowiu, różnica polega na tym, że jedni tego chcą, drudzy nie.

jak nie stracić samozaparcia

Samozaparcie – budowanie motywacji

Bez wątpienia to nie będzie łatwa walka w krótkim czasie. To może okazać się prawdziwą wojną na przestrzeni nawet kilku miesięcy. Oczywiście istnieją ludzie, którzy rzucili palenie z dnia na dzień. Z pewnością było to spowodowane silnymi aspektami, nie mniej jednak nadal warte podziwu. Jeśli nie posiadamy tak silnej woli to, co wtedy? Posiłkować się można codziennym życiem i wartościami, które są ważne dla nas.

Pierwszym takim czynnikiem może być zdrowie. Palenie papierosów zwiększa wystąpienie różnych chorób, takich jak nowotwór płuc, zawały serca oraz zmniejsza odporność dróg oddechowych. Oprócz tego sam stan skóry, włosów czy ogólnie kondycja organizmu będzie delikatnie mówiąc naruszona. Jeśli zależy nam na poprawieniu własnego samopoczucia, to odstawienie papierów się do tego przyczyni. Oczywiście wydaje się, że to papierosy działają odprężająco, ale to jedynie złudzenie wynikające z nałogu. Potrzeba cały czas pracy nad samym sobą, by nie stać się ofiarą własnego uzależnienia. Zastąpienie papierosów czymś innym będzie kluczem do sukcesu. Uprawianie sportu lub inne aktywne spędzanie wolnego czasu pozwoli na budowaniu motywacji i samodyscyplinie, redukując tym samym poziom stresu. Przełoży się to na lepszym kontrolowaniu własnego życia.

Nie tylko aspekty zdrowotne

Jeśli to do nas nie przemawia, to jak ma się kwestia finansów? Drugie przeciw tytoniowi i kolejne za aby samodzielne rzucanie palenie wdrożyć bez zastanowienia. Trudno zliczyć wszystkie pieniądze, które zostały wydane na paczki papierosów, a jak dodamy do tego, że one szkodzą, to już w ogóle mało w tym sensownego działania. Za te wszystkie wydane pieniądze, można kupić coś naprawdę wartościowego. Sprawić sobie przyjemność albo rodzinie.

jak nie stracić samozaparcia

Będąc przy rodzinie, nie sposób zapomnieć o trzecim aspekcie. Nie obchodzi nas własne zdrowie, mamy środki na papierosy, ale co z osobami, które są dla nas najbliższe? Jeśli nam na kimś zależy, nie chcemy mu szkodzić, działać źle dla niego, a wręcz przeciwnie. Będąc rodzicem należy dawać dobry przykład swoim dzieciom, bo w przyszłości mogą nas naśladować. Poza tym dym papierosowy truje je od najmłodszych lat. Kochamy swoje dzieci, żonę, męża, brata, siostrę, mamę czy tatę. Dlaczego samowolnie decydujemy o tym, aby nasz zły nawyk mógł spowodować, że krócej będziemy gościć w ich życiu, lub oni w naszym. Warto wyznaczyć sobie wartości istotne dla nas i zobaczyć czy palenie sprzyja ich wzrastaniu, a może gwałtownie skutkuje w ich spadku.

Samodzielne rzucanie palenia – jak nie stracić samozaparcia – podsumowanie

Jak nie stracić samozaparcia w trakcie rzucania palenia? Samozaparcie buduje się z czasem, może być ono od razu silne, albo wzrastać z każdym dniem. Należy wytrwać w postanowieniach, aby udowodnić przede wszystkim sobie, że nie ma żadnych ograniczeń. Jak rzucić palenie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od nas samych, jedynie chęć zerwania z nałogiem musi być silna, nie poddając się tym samym przeszkodom, które będą czyhać po drodze. Czy warto? Jak najbardziej! Nie tylko poprawi to nasze zdrowie, ale również zbuduje pewność siebie. Pokaże, że jeśli czegoś bardzo chcemy to nic nam nie przeszkodzi. To pierwszy krok do samodoskonalenia oraz podejmowania słusznych decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *