Jak rzucić palenie – terapia grupowa

Rzucanie palenia papierosów, nie należy do łatwych rzeczy. Jeśli sami mamy problem z samokontrolą i samozaparciem, terapia grupowa może okazać się dobrym rozwiązaniem. Nie bez powodu potocznie mówi się, że w grupie siła. Regularne spotkania z osobami, które mają podobne rozterki, przeżywają takie same trudności, nie tylko wzmacniają postanowienie zerwania z nałogiem, ale tez mogą podsunąć sposoby na małe sukcesy.

Terapia grupowa – rzucanie palenia

Rzucanie palenia w grupie, może okazać się dużo łatwiejsze dla osoby, która walczy z nałogiem od lat. Spotkania wzmacniają motywację i podbudowują do walki z uzależnieniem. Poza tym są bardzo pomocne w przypadku, gdy osoba odstawiająca palenie uczy się dostrzec czynniki, które wywołują chęć sięgnięcia po papierosa. Terapia grupowa prowadzona jest przeważnie przez jednego lub dwóch terapeutów i obejmuje kilka sesji. Ilość i długość spotkań jest już uwarunkowana w zależności od poszczególnych zajęć i określonego planu. Jednak cel pozostaje zawsze ten sam – rzucanie palenia na zawsze. Oczywiście osoby, które chcą mniej palić, także mogą zapisać się na terapię grupową. Ważne, by kierowała nami myśl o pozbyciu się nałogu nikotynowego, w większym albo w mniejszym stopniu.

Charakter spotkań można ogólnie przedstawić w następujący sposób: (zaznaczający przy tym, że jest to tylko przykład i w zależności od osób prowadzących lub planu, może ulec zmianie)

  •  na początku odbywa się diagnoza oraz analiza celów terapii, zapoznanie się z mechanizmami, które odpowiadają za potrzebę palenia papierosów,
  • aspekty edukacyjne, które pozwalają na zrozumienie, dlaczego sięgamy po palenie papierosów, z ustaleniami, które mają powstrzymać lub zmniejszyć takie działanie,
  • nabywanie nowych umiejętności, pozwalających na radzenie sobie z rzucaniem palenia i zmniejszaniem ochoty na zapalenie papierosa,
  • wzmacnianie motywacji odpowiadającej za osiągnięcie wymarzone celu,
  • kształtowanie w sobie silnej woli i radzenia w sytuacjach powodujących chęć palenia papierosów,
  • korzystne zmiany, wynikających z pozbycia się nałogu, umiejętnie przekładane zostają na zdrowszy codzienny styl życia.

jak rzucić palenie terapia grupowa 2

Korzyści płynące z terapii grupowej

Jak rzucić palenie dzięki wsparciu grupy? Czy to naprawdę pomaga? Takie pytania może postawić sobie każda osoba, która chce pozbyć się uciążliwego nałogu, ale nie do końca sama sobie z tym radzi. Badania i praktyka, na powyższe pytania odpowiada – tak. Uczestnicy terapii grupowej wzajemnie się wspierają, ponieważ wszystkim przyświeca ten sam cel. Poza tym będąc w grupie terapeutycznej, przebywamy z osobami, które tak samo, jak my, zmagają się z nałogiem i chcą go przezwyciężyć. Dzięki temu człowiek uczestniczący w terapii buduje swoje relacje z innymi, sukcesy jednostek często postrzegane są jako sukces całej grupy, a sukces kogoś innego zwiększa motywacje. To grupa jest dla nas środowiskiem naturalnym, gdzie przeważnie człowiek ponosi porażki, ale także odnosi sukcesy.

Terapia grupowa może także skłonić do pozytywnych aspektów życia. Po pierwsze uświadamia o czymś takim jak psychoedukacja, czyli wiedzy o psychice i jej mechanizmom. Przekłada się to na lepsze rozumienie własnych zachowań oraz radzeniu sobie z trudnościami, tym samym lepiej się człowiek czuje. Po drugie, jeśli nie mamy w sobie nadziei, to możemy ją zyskać dzięki terapii. Obserwujemy innych, ich postępy i upadki, doświadczamy wsparcia, a także my stajemy się wsparciem dla innych. Dzięki temu wzrasta altruizm w danej osobie i poczucie własne wartości, bo jesteśmy dla kogoś pomocni. Trzecim elementem to rozwijanie umiejętności społecznych. W grupie terapeutycznej uczymy się wyrażać własne emocje, słuchamy, mówimy, rozwiązujemy problemy.

Lepsze relacje przekładają się na lepsze życie. Nabywanie nowych doświadczeń, może okazać się kluczowe w walce z nałogiem. Dzielenie się z innymi przemyśleniami, problemami wymaga odwagi, ale także zrozumienia innych osób, a to z pewnością będzie obecne w gronie osób, które mają wspólny cel i wspólny problem.

Terapia grupowa, jak rzucić palenie – podsumowanie

Każda osoba zmagająca się problemem nikotynowym, jeśli tylko chce, może wybrać terapię grupową jako pomoc w walce z uzależnieniem. Chociaż może spróbować, jeśli samemu nie odnajduje w sobie wystarczająco motywacji do podjęcia odpowiednich działań. Ważne by decydując się na taką formę pomocy w rzucaniu palenia papierosów, być do tego pozytywnie nastawionym i mieć chęci do zmiany na lepsze. Może to być proces długotrwały, może krótszy. Tak samo, jak może przynieść lepsze, jak i gorsze rezultaty. Jednak to cenne doświadczenie, jakie nabywamy w życiu i może być fundamentem do zmian w przyszłości.

To nie wstyd prosić o pomoc. Głupotą jest tego nie robić.

Zobacz także: Jak rzucić palenie — leczenie farmakologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *