Kolejna podwyżka akcyzy: Ceny papierosów i alkoholu 2023

Drogie papierosy 50 złotych, koszt paczki w Polsce

Ceny papierosów z roku na rok są coraz wyższe. 

Palacze muszą być przygotowani do kolejnej podwyżki akcyzy w 2023 roku. Doprowadzi do proporcyjnego zwiększenia cen wyrobów tytoniowych i alkoholu.

Zobacz ile wynosi podwyżka akcyzy w 2023 roku oraz jakie są szacowane ceny papierosów, tytoniu i alkoholu w tym roku.

Podwyżka akcyzy na papierosy i alkohol 2023

Po północy 1 stycznia 2023 wraz ze strzelającymi korkami od szampanów, po raz kolejny do góry podskoczyła wysokość akcyzy na wyroby tytoniowe oraz alkohol. Akcyza ma bezpośredni wpływ na końcową cenę produktów, więc ulegnie ona podwyżce w porównaniu do 2022 roku. 

Na wyroby tytoniowe akcyza wzrośnie o 10%, a na alkohol o 5%. 

Szacowana cena paczki papierosów (20 sztuk) wzrośnie średnio o 42 grosze. Natomiast tytoń do papierosów zmieni cenę o dodatkowe 4,15 zł za paczkę. Niestety, najprawdopodobniej można się spodziewać jeszcze większych podwyżek podyktowanych gwałtownym pogorszeniem się wskaźnika inflacji.

Porównanie cen papierosów w Polsce 2023

Podwyżki cen papierosów są zgodne z polityką Unii Europejskiej, która dąży do ograniczenia negatywnych skutków używania wyrobów tytoniowych. Niepokojący jest także wzrost palaczy wśród młodych ludzi, a nawet nastolatków.

Ile kosztują papierosy w Polsce w 2023 roku? Ceny papierosów w Polsce, pomimo tego, że obecnie są niższe niż w krajach Europy Zachodniej, najprawdopodobniej niedługo będą takie same.

Najtańsze papierosy w Polsce

Ceny papierosów są stałe w całym kraju, dlatego też bez obaw, udając się nawet do droższego sklepu, zapłaci się tyle samo.

Różne paczki papierosów Marlboro, ceny w 2023

Najtańsze papierosy dostępne w polskich sklepach i kioskach kosztują około 13 złotych i są to papierosy marki Rothmans oraz Parliament.

Warto mieć na uwadze, że tanie papierosy są gorszej jakości. Dotyczy to tytoniu, ich składu chemicznego, oraz filtrów.

Najdroższe papierosy w Polsce

W opozycji do wyżej wspomnianych papierosów tanich, stoją wyroby marki Marlboro, które obecnie są najdroższe na polskim rynku. Cena zarówno wersji GOLD, jak i RED jest równa i wynosi 18 złotych za twardą paczkę standardowej długości.

Rośnie również cena papierosów marki CAMEL, która też uważana jest za bardzo dobrą. Takie papierosy obecnie kosztują około 16,50 zł

Jest to stosunkowo wysoka cena, ponieważ jeszcze dwa lata temu, tyle samo kosztowały papierosy marki Marlboro. Papierosami, których cena również znaczącą urosła przez lata są wyroby marki Davidoff.

Ile kosztuje tytoń w 2023 roku?

Cena tytoniu pakowanego po 100 gramów to obecnie koszt co najmniej 45 złotych za produkt ze średniej półki, czyli od 450 zł/kg.

Każdy, kto chce zaoszczędzić, może skorzystać z oferty naszego sklepu. Sprzedajemy tytoń w większych ilościach dużo taniej. 

Zamów tytoń L&M, LD, Chesterfield oraz Viceroy kosztuje jedynie 80 zł za kilogram!

Ceny alkoholu w Polsce 2023

Wszystko wskazuje na to, że podwyżka cen alkoholu 2023 jest nieuchronna. Oczywiście głównymi przyczynami wzrostu cen jest rosnąca akcyza i szalejąca w Polsce inflacja. W bieżącym roku akcyza wzrośnie o kolejne 5%. Przypomnijmy, że w roku 2022 akcyza wzrosła o 10%.

Według wstępnych szacunków cena butelki wódki 0,5 l wzrośnie średnio z 23,50 zł do 24,40 zł, a butelki wina 0,75 l z 20,16 zł do 20,25 zł.

Niestety podwyżce ulegnie także coraz chętniej spożywane przez Polaków piwo i w porównaniu z rokiem 2022 za butelkę ulubionego piwa 0,5 l, które obecnie kosztuje 2,86 zł trzeba będzie zapłacić 2,9 zł.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że ceny wyrobów tytoniowych oraz wielu innych produktów, zwłaszcza tych objętych akcyzami będą rosły nie tylko w 2023 roku, ale także w kolejnych latach. 

Dlatego warto rozsądnie i świadomie sięgać po tytoń wysokiej jakości. Zapoznaj się z artykułem o zminimalizowaniu skutków palenia, w którym znajdziesz praktyczne porady na ten temat.

Zamawiaj dobry tytoń bez chemikaliów u nas i skręcaj własne papierosy o pożądanej mocy i smaku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze “Kolejna podwyżka akcyzy: Ceny papierosów i alkoholu 2023”