115 zł za paczkę fajek: Australia stała się krajem z najdroższymi papierosami na świecie

papierosy w paczce, palenie a niezdrowe jedzenieJako tendencja od 2013 roku, Australia podwyższa podatki i akcyzy na papierosy w celu zwiększenia przychodów do budżetu oraz zmniejszenia liczby palaczy. 

W 2020 roku to zdarzyło się dwukrotnie, i po kolejnym wzroście akcyz o 12,5% Australia stała się krajem o najdroższych papierosach na świecie, gdzie paczka kosztuje około 35-42 dolarów australijskich, czyli około 100-120 złotych.

Kto pali codziennie, wydaje około 12500 AUD (ponad 36 tysięcy złotych) rocznie, czarny rynek wyrobów tytoniowych Australii jest warty $600 mln rocznie (~1,730 mld zł).

Jak to się zdarzyło i czy takiego podwyższenia ceny papierosów można się spodziewać w Polsce? O tym opowiemy za chwilę!

Cena typowej paczki z 20 papierosami wzrosła do około 40 dolarów australijskich pod koniec 2020 r. z powodu zwiększenia akcyzy na wyroby tytoniowe o 12,5 procent po raz drugi w tym roku.

Oznacza to, że ci, którzy palą paczkę dziennie, będą wydawać około 12 500 dolarów rocznie za swój nawyk — więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

Ceny najpopularniejszych papierosów w Australii:

  • Roth: $34 
  • Bond Street: $34 
  • Windfield Gold: $40 
  • Windfield Blue: $40 
  • Peter Jackson: $40 
  • Benson and Hedges: $42

Zakazy i nielegalny handel papierosami

Jako jedna z możliwych alternatyw, vaping jest bardziej zalecany, ale zgodnie z australijskimi przepisami, posiadanie i używanie nikotyny do wapowania jest zabronione.

Mimo to vaporizery i e-papierosy mogą być sprzedawane przez sprzedawców bez płynnej nikotyny.

Osoba może wówczas legalnie uzyskać receptę na płynną nikotynę lub uzyskać zezwolenie od Therapeutical Goods Administration na przywóz papierosów na użytek własny, jednak większość pozyskuje tę substancję nielegalnie.

Rząd australijski pobiera rocznie około 17 miliardów dolarów podatku od wyrobów tytoniowych.

Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu handlu tytoniem na czarnym rynku. Zorganizowane grupy przestępcze zaczęli zalewać australijski rynek tanimi papierosami.

Według Australian Border Force nielegalny handel tytoniem jest wart około 600 milionów dolarów rocznie.

Chociaż istnieją dowody naukowe potwierdzające pogląd, że vaping jest bezpieczniejszy niż tradycyjne wyroby tytoniowe, inne badania na całym świecie wykazały, że e-papierosy mogą nadal powodować poważne szkody.

Dlaczego papierosy w Australii są tak drogie?

Od 2013 roku palacze byli ograniczeni pięcioma kolejnymi podwyżkami akcyzy na tytoń o 12,5%.

Ostatni rząd Partii Pracy jako pierwszy wprowadził ogromne podwyżki podatków. Polityka została dopasowana przez Liberalnego skarbnika Scotta Morrisona w 2016 roku.

W dokumentach budżetowych rząd Morrisona stwierdził, że „jednym z najskuteczniejszych sposobów zniechęcenia do palenia jest podniesienie ceny papierosów.

„Podwyżka akcyzy na tytoń w ciągu ostatnich dwóch dekad przyczyniła się do znacznego spadku liczby osób palących codziennie”.

Jednak spożycie papierosów wzrosło po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat w ostatnim kwartale 2017 r., Odbiegając od długoterminowego trendu.

Czy w Polsce papierosy też będą droższe? 

Statystyka ceny papierosów i piwa w Polsce historyczne dane, statystyka

Nie tylko w Australii papierosy stają się coraz droższe. Prawie wszystkie kraje zachodnie zwiększają akcyzy na papierosy co parę lat.

W 2023 roku akcyza na papierosy w Polsce wzrosła o 10%, w kolejnych latach jest przewidywane kolejne podwyżki.

Jednak warto zauważyć, że koszt paczek papierosów rośnie znacznie szybciej, niż koszt tytoniu do skręcania papierosów własnych. 

Przez to, coraz więcej osób przechodzi zaczyna skręcać własne papierosy z tańszego tytoniu kupionego hurtowo.

Więc jeżeli nie możesz lub nie chcesz rzucać palenia, warto przejść na tę tańszą i zdrowszą opcję palenia

Niezależnie od wybranej opcji, trzeba być umiarkowanym, chociaż oczywiście najtańsza i najzdrowsza opcja to rzucenie nawyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *