Dlaczego palenie skręcanych papierosów jest lepsze od pakowanych?

zwijnie papierosa ręcznie przez osobę z tytoniemWielu palaczy uważa, że ​​skręcanie własnych papierosów jest sposobem na ograniczenie palenia i/lub uniknięcie szkodliwych chemikaliów, które są obecne w zwykłych papierosach pakowanych. 

Ale nie ma czegoś takiego jak zdrowa opcja palenia, a ręcznie skręcane papierosy nie są wyjątkiem.

Jednak badania wskazują, że w papierosach zwijanych samodzielnie występuje znacznie mniejsza ilość różnych rodzajów substancji chemicznych.

O tym dalej bardziej szczegółowo.

Fakty o papierosach skręcanych

Ręcznie papierosy można zrobić na kilka sposobów, w tym za pomocą bibułek i tytoniu lub przy użyciu maszyn do skręcania papierosów, aby uzyskać jednolity i szczelniej zapakowany papieros. Dowiedz się o szczegółach technologii skręcania w naszym przewodniku.

Dostępne są również preformowane gilzy papierosowe, które można napełniać tytoniem luzem i palić — zarówno z filtrem, jak i bez niego.

Niektóre typowe powody, dlaczego palacze preferują papierosy skręcane, to przede wszystkim:

  • Koszt: opakowanie tytoniu, bibułka i filtr to znacznie tańsza opcja niż kupowanie markowych papierosów pakowanych.
  • Zdrowie: Wielu palaczy zakłada, że ​​skręcane papierosy są „zdrowsze”, ponieważ są bardziej „naturalne”. Obecne dowody wskazują, że skręcane papierosy nie są całkowicie bezpieczne, zawierają niektóre ze składników szkodliwych papierosów pakowanych, ale zawierają znacznie mniej szkodliwych składników chemicznych, związanych z procesem tworzenia papierosów i papieru do nich.

Składniki papierosów

Papieros skręcany z tytoniu

Chociaż prawdą jest, że własnoręcznie skręcane papierosy nie zawierają wielu tysięcy związków chemicznych, które zawierają zwykłe papierosy, nadal zawierają dodatki i niebezpieczne chemikalia.

Palacze skręconych papierosów wdychają wystarczającą ilość toksyn, aby się martwić, takich jak:

  • Tlenek węgla: Tlenek węgla (CO) jest toksycznym produktem ubocznym niepełnego spalania paliw zawierających węgiel. Wdychany CO zakłóca zdolność organizmu do przenoszenia tlenu. Dym papierosowy z każdego rodzaju papierosa może zawierać duże ilości CO.
  • Nikotyna: nikotyna jest substancją uzależniającą papierosów i jest obecna w luźnym tytoniu. Jest to również silna trucizna, która była używana w pestycydach od dziesięcioleci.
  • Smoła: Smoła to lepka, brązowa pozostałość, która plami koniec filtra papierosowego i inne powierzchnie, z którymi się styka. Smoła osadza się również na delikatnych tkankach płuc i oskrzeli palaczy.
  • Nitrozoaminy specyficzne dla tytoniu (TSNA): są to jedne z najsilniejszych czynników rakotwórczych w tytoniu i dymie tytoniowym. TSNA są obecne w zielonym tytoniu (nieprzetworzone liście roślin tytoniu) w niewielkich ilościach, ale to przetwarzanie i suszenie tytoniu powoduje wysokie poziomy. Pozostają one w luźnym tytoniu.

Palacze mają tendencję do wdychania większej ilości substancji smolistych podczas palenia papierosów skręcanych, częściowo ze względu na brak filtra, a także potrzebę mocniejszego ssania podczas wdychania dymu.

Naukowcy zbadali TSNA i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w moczu zarówno palaczy papierosów tradycyjnych, jak i palaczy papierosów skręcanych. Te dwie grupy chemikaliów są wysoce rakotwórczymi produktami ubocznymi palenia papierosów i wydają się występować w praktycznie takich samych ilościach, niezależnie od rodzaju palonego papierosa.

Jak zmniejszyć szkodliwość papierosa skręcanego?

W przypadku palenia papierosów pakowanych ograniczenie mocy i liczby spalanych papierosów jest jedynym sposobem na zmniejszenie kosztu i dbaniu o zdrowiu.

Jeżeli jednak palisz papierosy skręcane, za pomocą następujących porad przynajmniej trochę zmniejszysz ich szkodliwość:

  • Wybór tytoniu dobrej jakości.
  • Wybór lekkiego tytoniu (niskiej mocy).
  • Używanie dobrego filtru, zamiast zwykłej pustej gilzy albo skręcanego kartonu. Filtr pozwala na oczyszczanie wdychanego dymu.

Jeśli nadal palisz jakikolwiek papieros, rozważ raczej rzucenie palenia wcześniej niż później. Istnieje wiele narzędzi i zasobów, które mogą pomóc Ci pozbyć się nałogu, w tym grupy wsparcia, środki pomagające rzucić palenie i porady.

Jeżeli jednak nie możesz pozbyć się tego nawyku, przełączenie na papierosy skręcane z tytoniu zaoszczędzi ci pieniądze, pozwoli Ci dopasować smak i moc, oraz trochę mniej szkodzić zdrowiu.