Olejki do e-papierosów: skład i wpływ na zdrowie

Facet pali e-paiperosa w sklepie specjalistyczny z wyborem liquidów do e-papierosów

Wielu palaczy, próbujących od lat bezskutecznie rzucić nałóg, sięgają po e-papierosy jako zdrowszą alternatywę dla tradycyjnego tytoniu.

Czy jednak faktycznie elektroniczne papierosy są bezpieczniejsze dla zdrowia?

Co zawierają olejki do e-papierosów i jaki jest ich wpływ na zdrowie człowieka?

Dowiedz się w naszym artykule!

Co zawiera olejek do e-papierosów?

Olejek zawarty w e-papierosach nazywa się potocznie liquidem. W procesie jego podgrzewania uwalnia się mgiełka, która trafia do naszego organizmu.

By zbadać skład olejków papierosowych oraz ich wpływ na ludzki organizm, należało opracować nowe metody badawcze. Udało się to Robertowi Tarranowi z uniwersytetu w Północnej Karolinie. Zaprojektował on system plastikowych płytek, z setkami wgłębień, w których umieszcza się poszczególne składniki, badając ich wpływ na ludzkie komórki.

Warto dodać, że poszczególne olejki różnią się od siebie składem, w zależności od producenta oraz „smaku”. Główne składniki wszystkich liquidów papierosowych to:

  • glikol propylenowy — bezwonna, lekko słodka substancja z grupy alkoholi,
  • gliceryna — oleista ciecz, również z grupy alkoholi.

Oba składniki same w sobie nie są szkodliwe. Oba stosuje się powszechnie w kosmetyce oraz w medycynie, najczęściej w formie do nakładania na skórę. Badania wykazały jednak, że po podgrzaniu hamują one rozwój komórek.

W niektórych liquidach znajduje się również nikotyna, której wpływ na organizm ludzki był badany i opisywany wielokrotnie. Skład olejków na tym się jednak nie kończy. Każdy z nich zawiera ponadto setki substancji aromatyzujących. Naukowcy donoszą, że im jest ich więcej w danym olejku, tym większą wykazuje on toksyczność.

Ponadto możemy znaleźć w liquidach także substancje konserwujące czy wzmacniające smak, a nawet takie, które regulują gęstość i kwasowość substancji.

Szkodliwość liquidów do e-papierosów – co na to mówią badania?

W wyniku badań dowiedziono, że najbardziej toksycznymi składnikami są wanilina i aldehyd cynamonowy. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że obie te substancje stosuje się w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Okazuje się jednak, że dopiero po podgrzaniu stają się one szkodliwe dla zdrowia.

Warto jednak mieć świadomość, że na ten moment podanie kompletnej listy składników, które wchodzą w skład olejków do e-papierosów, nie jest możliwe, ponieważ, tylko na amerykańskim rynku, znajduje się ponad 7 000 różnych liquidów (liczba ta ciągle wzrasta), a ich zawartość jest bardzo zróżnicowana. Badania wciąż trwają i być może niedługo będziemy wiedzieć na ten temat więcej.

olejki do e-papierosów

Wpływ e-papierosów na zdrowie człowieka

Mimo pierwotnej fascynacji nowością — rzekomo zdrowszą opcją dla nałogowych palaczy — dość szybko okazało się, że nie jest ona wiele lepsza niż jej tytoniowi bracia.

Wynika to nie tylko z faktu, że liquidy zawierają wiele substancji chemicznych. Takich, które w procesie palenia dostają się do naszego organizmu. Szkodliwe są również substancje aromatyzujące. A co więcej, niektóre składniki, dopiero po podgrzaniu zaczynają być naprawdę groźne dla naszego zdrowia.

W niektórych olejkach do e-papierosów znajduje się nikotyna, której wpływ na nasz organizm jest wszystkim znany. Powoduje ona uzależnienie i sprawia, że papierosy elektroniczne zaczynają działać tak samo, jak tradycyjny papieros.

Gdy palimy e-papierosa, dochodzi do reakcji pirolizy. Jej efektem jest powstawanie toksycznych związków, które mają fatalny wpływ na nasz organizm. Mogą powodować raka, a także inne groźne choroby.

Te same substancje, które po spożyciu nie szkodzą naszemu zdrowiu, w wyniku reakcji pirolizy stają się toksyczne i wysoce niebezpieczne dla naszego organizmu.

Zawsze warto czytać składy!

Okazuje się, że czytanie etykiet powinno rezerwować się nie tylko dla produktów spożywczych. Dowiedziono, że ze względu na swój bardzo zróżnicowany skład, jedne liquidy mogą być mniej szkodliwe od innych.

Dlatego zawsze warto przed zakupem przeczytać listę składników olejku do e-papierosów. Tak by móc samemu zdecydować, która opcja będzie dla nas lepsza. (jeśli oczywiście nie możemy zrezygnować w ogóle z zakupu e-papierosa).

Olejki do e-papierosów równie szkodliwe co wyroby tytoniowe?

Wszyscy zwolennicy papierosów elektronicznych mogą poczuć się rozczarowani. Gdyż coraz liczniejsze badania dowodzą niezbicie, że e-papierosy nie są wcale zdrowsze niż tradycyjny tytoń. Zawierają wiele substancji chemicznych, które stają się toksyczne w procesie podgrzewania.

Co więcej, zróżnicowanie olejków oraz ich składów, utrudnia dokładne ustalenie, jakie substancje znajdują się w środku i jaki jest ich wpływ na ludzki organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *