Skutki palenia w ciąży

Teoretycznie każdy palacz wie, jak bardzo szkodzi sobie i swojemu otoczeniu. Niestety, najczęściej nie jest to wystarczający powód, by rzucić. Zazwyczaj musi się zdarzyć coś, co skutecznie wstrząśnie światem nałogowca. Dla kobiet jest to na ogół ciąża. Większość palących kobiet rzuca natychmiast, gdy tylko dowiaduje się o ciąży. Niestety, wciąż ogromna część nie rozstaje się z nałogiem przez cały okres noszenia dziecka w brzuchu. Ma to poważne konsekwencje nie tylko dla niej samej, ale również dla rozwijającego się w jej łonie płodu. Jakie są skutki palenia w ciąży?

Palisz w ciąży? Odpowie za to Twoje dziecko!

Smutna prawda jest taka, że palenie w ciąży odbija się przede wszystkim na zdrowiu dziecka rozwijającego się w kobiecym łonie. Jakichkolwiek byśmy wymówek szukali, należy dobitnie uświadomić sobie ten fakt i jak najszybciej wyeliminować papierosy ze swojego życia, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych chorób oraz wad rozwojowych płodu.

Co więcej, należy zrobić to jak najszybciej, najlepiej zaraz gdy dowiemy się o ciąży, ponieważ dalsza zwłoka może spowodować poważne szkody u rozwijającego się dziecka. Lekarze podkreślają, że kluczowe są pierwsze trzy miesiące, bo „im dalej w las”, tym trudniej zrezygnować z papierosów, a lista szkód rośnie!

Jak palenie wpływa na ciążę?

Lista konsekwencji palenia w ciąży jest bardzo długa i przerażająca, a zasięg skutków znacznie szerszy niż mogłoby się z pozoru wydawać. Kobieta, która kontynuuje nałóg, szkodzi podwójnie, nie tylko sobie, ale przede wszystkim swojemu nienarodzonemu dziecku.

Palenie w ciąży – skutki w życiu płodowym

Dziecko rozwijające się w brzuchu matki jest z nią ściśle połączone. Wszystko to, co robi kobieta, to jak się odżywia i jak żyje, jest odbierane przez płód, tyle że ze zwielokrotnioną mocą, ponieważ dziecko jest zbyt słabe, by bronić się przed tym, co mu szkodzi. A palenie wyklucza prawidłowy rozwój!

Na samym początku należy sobie uświadomić, że kobieta, wciągając do płuc dym z papierosa, sprawia, że u dziecka wzrasta tętno, a wszelkie skoki ciśnienia są u płodu bardzo niebezpieczne. Co więcej, dym zaburza rytm serca. Przedłużający się stan narażenia na niego może prowadzić nawet do niedotlenienia rozwijającej się w brzuchu istoty, ponieważ substancje z papierosów utrudniają dostęp do krwi składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dziecko jest również wystawione bezpośrednio na działanie substancji rakotwórczych zawartych w wyrobach tytoniowych.

Na tym lista się nie kończy. Skutki palenia w ciąży są znacznie poważniejsze, ponieważ kobieta naraża się na przedwczesny poród, a nawet poronienie! U dziecka mogą wystąpić najróżniejsze wady rozwojowe, takie jak niewykształcenie kończyn albo narządów wewnętrznych. Palenie w ciąży może doprowadzić do odklejenia się łożyska, a nawet do pęknięcia błon płodowych, co również skutkuje śmiercią dziecka!

Palenie w ciąży – trudny start po urodzeniu

Konsekwencje dla dziecka palącej mamy nie kończą się z chwilą narodzin. Choć przestaje ono być z nią bezpośrednio połączone, zgubny wpływ papierosów działa nadal!

Nie bez kozery można powiedzieć, że dziecko palaczki ma znacznie utrudniony start w przyszłość. Jeśli wcześniej nie pojawiły się żadne wady rozwojowe, kłopoty mogą wystąpić, gdy maluch zacznie dorastać.

Na ogół, dzieci kobiet palących w ciąży, mają niższą wagę urodzeniową i gorzej rosną. Odnotowano również zwiększone ryzyko wystąpienia Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej.

Najczęstsze schorzenia dziecka, którego mamy, lub oboje rodzice, palą, związane są z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym. Badania wykazały, że zwiększa się wówczas ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową oraz inne choroby dróg oddechowych. Maluchy są narażone na cukrzycę, nadciśnienie, a także problemy z sercem.

A gdyby tego było jeszcze mało, w przyszłości mogą mieć również kłopoty z przemianą materii. Mogą u nich wystąpić problemy z koncentracją i trudniej będzie im uczyć się i osiągać dobre wyniki. Będą też bardziej narażeni na wszelkiego rodzaju alergie.

Ostatnie badania pokazują, że skutki palenia w ciąży są jeszcze poważniejsze i idą dalej. U dorastających w brzuchu dziewczynek, dym papierosowy oddziałuje na ich gamety, co może w przyszłości wpływać na ich rozrodczość.

Dbając o siebie, dbasz również o dziecko

Warto dwa razy zastanowić się więc, zanim sięgniemy w ciąży po papierosa! Konsekwencje są poważne i długofalowe, a z wielu z nich nie zdajemy sobie nawet sprawy, ponieważ naukowcy wciąż donoszą o nowych skutkach.

Rozważając kwestie szkodliwości palenia w ciąży warto również wziąć pod uwagę, że dziecko zaraz po urodzeniu jest całkowicie bezbronne i zależne od nas. Paląc, narażamy wszystkich bliskich nam ludzi. Jeśli nie będziemy o siebie odpowiednio dbać (a nałóg nie mieści się w ramach zdrowego trybu życia!), wystawiamy się na poważne ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia.

Jeśli zachorujemy, kto będzie zajmował się naszym dzieckiem? Przez stworzenie odpowiednich warunków rozwoju dla naszej pociechy, rozumiemy przecież także obecność kochających i zdrowych rodziców!

Pamiętaj, nie jesteś sama!

Rzucenie nałogu jest bardzo trudne nawet w normalnych warunkach. Dla kobiety w ciąży może to być znacznie cięższe, z uwagi na rozgrywające się w jej ciele burze hormonów. Czasem silna wola i świadomość, że robimy to dla dobra dziecka, wystarczą, by rzucić. Niestety bywa, że moc papierosów jest silniejsza. Co wtedy?

Warto uświadomić sobie, że w takich chwilach nie jesteśmy same! W każdym momencie możemy zwrócić się po pomoc do specjalisty, psychologa lub lekarza, który pomaga wyjść z nałogu. Zdrowie nasze i dziecka jest ważniejsze niż cokolwiek innego. Pocieszająca jest również wiadomość, że istnieje wiele sposobów, by pomóc ciężarnym zerwać z papierosami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *