Palenie papierosów a treningi sportowe

Palenie papierosów a treningi sportowe

Palenie papierosów  a treningi czy można to ze sobą łączyć?  Z pozoru, takie połączenie wydaje się absolutnie niemożliwe do pogodzenia. Tymczasem okazuje się, że wielu uznanych sportowców pali, a mimo to osiąga doskonałe wyniki.

Jak to się udaje? Czy palenie papierosów ma realny wpływ na wyniki i osiągnięcia? W świecie sportu tajemnicą poliszynela jest to, że duża część sportowców nałogowo pali wyroby tytoniowe. W wioskach olimpijskich lub na różnego rodzaju imprezach sportowych wyznacza się nawet specjalne punkty, w których można palić.

Co na to trenerzy? często zdają sobie z tego sprawę i przymykają oko, o ile jego podopieczni przestrzegają zasad i pracują na treningach.

Jednak naukowcy i lekarze, opiekujący się sportowcami, ostrzegają, że sport i papierosy to nie najlepsze połączenie.

Palenie papierosów a treningi sportowe — Czy można łączyć?

Znawcy tematu twierdzą, że palenie tytoniu bardzo źle działa na sportowców, i to zarówno tych wyczynowych, jak i amatorów. Każdy „dymek” obniża ich wydolność i czyni znacznie mniej efektywnymi. W czasie palenia papierosów wydziela się bowiem tlenek węgla, który wypiera tlen z hemoglobiny, co w efekcie prowadzi do pozbawienia mięśni tlenu. Składniki zawarte w tytoniu wpływają również na nasze drogi oddechowe i krwiobieg, zmniejszając siłę i szybkość sportowca.

Co więc pcha osoby uprawiające sport, bądź co bądź znacznie bardziej świadome szkodliwości różnych używek, do tego, by wciąż sięgać po tytoń?.

Większość sportowców poszukuje skutecznego „kopa”, który da im energię i zapał do ćwiczeń i osiągania kolejnych, jeszcze lepszych, wyników. Dla wielu z nich doskonałym na to sposobem są właśnie papierosy. Dzięki pobudzającemu działaniu nikotyny zyskują oni tak pożądaną siłę do treningów i zdobywania nowych laurów.

Jeden papieros nie zaszkodzi?

Od wielu lat trwa spór odnośnie do tego, czy osoby uprawiające sport lub trenujące na siłowni mogą sobie pozwolić na palenie papierosów. Opinie są podzielone, bo i temat należy do raczej kontrowersyjnych.

Wielu badaczy uważa, że papieros wypalony, na przykład przed startem w zawodach, działa jak doping, powinien więc być zakazany. W ostatnim czasie przeprowadzono liczne badania, które udowadniają, że palenie tytoniu realnie wpływa na osiągane wyniki.

palenie papierosów a sport

Czy palenie oznacza doping?

Według najnowszych doniesień — prawdziwa okazuje się teoria, która mówi, że w niektórych dyscyplinach jeden wypalony papieros może zadziałać jak pozytywny bodziec, który daje energię do walki.

Przykładem może być mecz piłki nożnej. Większość trenerów wie o nawykach swoich piłkarzy, a mimo to pozwala im na tego typu zachowania, o ile wykazują się umiarem.

Czy to właściwie podejście? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Z pewnością jednak trener, znając swojego zawodnika, potrafi ocenić, czy dane zachowanie może być szkodliwe, czy też nie. Szczególnie że w takim wypadku „dymek” przed meczem może zagrzać zawodnika do walki. Nie wpływając realnie na jego kondycję.

Mimo licznych dyskusji, na ten moment, nie zostały podjęte żadne radykalne kroki i nikotyna nie została wpisana na listę substancji zakazanych, jednak problem istnieje i z pewnością nie raz będzie poruszany na forum.

Warto mieć jednak świadomość, że dla niektórych dyscyplin palenie jest surowo wzbronione. Dotyczy to wszystkich tych aktywności, które wymagają szczególnie silnej wydolności. Zaliczyć do nich należy biegi, narciarstwo, pływanie, a nawet treningi na siłowni. Przy tego typu aktywnościach należy liczyć się z tym, że, paląc, będziemy sobie tylko szkodzić, a nie pomagać.

Wynika to z faktu, że substancje zawarte w papierosie, w tym przede wszystkim nikotyna, opóźniają, a czasem nawet uniemożliwiają rozwój i regenerację mięśni. Nikotyna sprawia, że szybciej się męczymy, dostajemy zadyszki, a nasza kondycja drastycznie spada. Stanowczo nie jest więc naszym sprzymierzeńcem w tym wypadku.

Zdrowy styl życia a palenie papierosów

Uprawianie sportu daje wiele radości, ale czasem, żeby znaleźć na to wszystko motywację i energię do tego, by ćwiczyć. Potrzebne jest coś jeszcze.

Dla jednych będą to nowoczesne akcesoria czy ubrania treningowe. Dla innych sportowe gadżety. A jeszcze inni sięgną po papierosa.

Choć niektórzy przymykają oko na tego typu zachowania, należy zapamiętać — zdrowy styl życia to taki, w którym nie ma miejsca na palenie papierosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *