Rodzaje tytoniu w Polsce i ich cechy: wybierz najlepszy tytoń

plantacja farmerska z liśćmi tytoniuW Polsce tytoń uprawia się od bardzo dawna, bo już od XVIII wieku. Jest to uwarunkowane historycznie, społecznie i przede wszystkim ekonomicznie.

Bardzo dużą rolę odgrywa też polityka państwa i Unii Europejskiej. Ze względu na swoje położenie geograficzne, Polska jest najbardziej wysuniętym na północ krajem, gdzie uprawia się tytoń, występuje u nas stosunkowo krótki okres wegetacji roślin.

Z tego powodu rodzimy tytoń stosuje się jako wypełniacz do wyrobów papierosowych. Nie oznacza to, że jest słabej jakości, ponieważ spełnia wszystkie wymogi.

Kiedy nasz kraj wszedł do Unii Europejskiej, zaczęła obowiązywać rejonizacja upraw.

Obecnie plantacje tytoniu znajdują się w pięciu rejonach: lubelsko-podkarpackim, świętokrzysko-małopolskim, kujawsko-pomorskim, mazurskim i dolnośląskim.

Dla wymienionych rejonów są wyznaczone typy, które można uprawiać na danym terenie.

Dalej opowiemy trochę więcej o tytoniu, jaki można nabyć w Polsce i czym te rodzaje się różnią. 

Polska eksportuje najwięcej tytoniu na świecie. Zobacz, kto jeszcze jest liderem branży tytoniowej

Rodzaje tytoniu w Polsce

Krojone suszone liście tytoniu do skręcania papierosów

  1. Virginia — tytoń papierosowy jasny. Można go uprawiać we wszystkich wymienionych rejonach w kraju. Virginia posiada najwięcej odmian, a w Polsce występuje w odmianie Wiślica, VS 5, VSK 1, a także VRG1, VRG2, VRG3, VRG4. Ten tytoń pochodzi z brytyjskiej kolonii, stąd jego nazwa. Virginie suszy się ogniowo, ma jasną barwę, nie jest mocny i ma słodki smak.
  2. Burley — tytoń papierosowy jasny, podobnie jak Virginia jest uprawiany we wszystkich rejonach Polski. Występuje w odmianach Bazy, Bms3 i amerykańskich TN90, TN97 i TN86. Burley używa się głównie do produkcji papierosów, ale występuje również w odmianach typowo fajkowych. Cechą charakterystyczną jest to, że ma neutralny smak, zawiera dużo nikotyny i całkowicie jest pozbawiony słodyczy. Po wysuszeniu liście przybierają różne barwy: jasnobrązowe, czerwone, aż po brunatne. Jedną z zalet tego tytoniu jest to, że bardzo łatwo można go aromatyzować, co ma duże znaczenie w przypadku mieszanek fajkowych. 
  3. Skroniowski Mocny — tytoń należący do typu papierosowego ciemnego. W Polsce jest uprawiany na obszarze lubelsko-podkarpackim, świętokrzysko-małopolskim i mazurskim. Jego polskie odmiany to Milenium, Mega i Prezydent. Jest suszony powietrznie.
  4. Kentucky — typ papierosowy ciemny, suszy się go na powietrzu z możliwością wędzenia. Polska odmiana to Kosmos. Uprawia się go w rejonie Świętokrzysko-małopolskim i Kujawsko-pomorskim. 

Sprawdź najpopularniejsze tytonie w naszym sklepie! Pełna oferta na stronie głównej

Metody suszenia tytoniu

zielone suszone liście tytoniu

Dzięki suszeniu uzyskuje się odpowiednią strukturę i kolor, który odpowiada danej odmianie. Stosuje się cztery podstawowe metody:

  1. Suszenie powietrzem — polega na tym, że tytoń wiesza się w nieogrzewanych i wentylowanych pomieszczeniach, tak aby proces suszenia był jak najbardziej naturalny. Trwa to tak długo aż liście zmienią kolor na jasnobrązowy lub brązowy. W ten sposób suszy się tytoń Burley.
  2. Suszenie ogniowo-rurowe, odbywa się w suszarni, Z pieca, który znajduje się na zewnątrz doprowadzone są rury i przypomina to trochę centralne ogrzewanie w blokach. Podczas takiej metody suszenia liście zmieniają kolor na żółty albo pomarańczowo-czerwony. Taką metodą suszy się Virginie, dlatego tez w jej liściach pozostaje dużo cukru. 
  3. Suszenie na słońcu — polega na tym, że liście tytoniu nabija się na druty albo nawleka na sznurki i wystawia na działanie promieni słonecznych na okres od 12 do 30 dni. Najczęściej suszy się tak Tytoń Orientalny (w Polsce się go nie uprawia), który dzięki słońcu nabiera barwę od żółtej aż po brunatną. Charakteryzuje się tym, że zawiera dużo cukru.
  4. Suszenie w dymie — można porównać tę metodę do wędzenia szynki. Najlepszy dym do wędzenia pochodzi z owocowych drzew liściastych. W ten sposób suszy się tytonie przeznaczone do ręcznego skręcania papierosów i do tytoni fajkowych. W Polsce do wędzenia przeznaczony jest tytoń Kentucky. 

Na końcu całego procesu, tytoń sortuje się na klasy według kryterium dojrzałości, wielkości i koloru. Liście tytoniu składa się w wiązki, a następnie w belki o wadze od 30 do 80 kg. W takiej postaci dostarcza się tytoń do stacji skupu albo na aukcję.

suche liście tytoniu i cynamon na rynku

Tytoń w Polsce dostarcza się do autoryzowanej Stacji Skupu Tytoniu, gdzie ocenia się go pod względem jakości. Następnie przewozi się go do zakładu w celu dalszej obróbki. Dopiero po przystosowaniu liści tytoniu do wymagań producenta, tytoń jest pakowany w worki jutowe i trafia do zakładu, który produkuje wyroby tytoniowe.

W Polsce działa spółka Philip Morris, która zajmuje się produkcją papierosów i innych wyrobów tytoniowych. 70% ich wyrobów trafia na eksport. Spółka zajmuje się także dystrybucją i sprzedażą w Polsce. Philip Morris prowadzi też stacje wykupowe oraz zajmuje się magazynowaniem tytoniu.

Sprzedażą i dystrybucją wyrobów tytoniowych zajmuje się również British American Tobacco (BAT). W przeciwieństwie do Philipp Morris, BAT zajmuje się jedynie sprzedażą i dystrybucją.

Wybór najlepszych Polskich i zagranicznych tytoni znajdziesz w naszym sklepie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *