Urządzenia potrzebne do uprawy tytoniu: wady i zalety, koszty

Uprawa tytoniu bardzo często nie może odbywać się bez wielu urządzeń.

Do podstawowych z nich należą najczęściej suszarnie oraz maszynki do cięcia tytoniu, ale oczywiście możemy wyróżnić inne urządzenia, które mogą ułatwić nam pracę, czy nawet ją przyspieszyć.

Przyjrzyjmy się zatem dokładniej wszystkim urządzeniom, które mogą okazać się przydatne przy uprawie tytoniu.

Suszarnie do tytoniu

Kontenerowa mobilna suszarnia tytoniu

Suszarnia do tytoniu to zdecydowanie urządzenie, które może ułatwić nam uprawę tytoniu. Standardowe suszarnie swoim wyglądem przypominają niewielkich rozmiarów garaże, ale możemy spotkać również suszarnie bębnowe.

Suszarnie do tytoniu usprawniają jego uprawę, ponieważ znacznie przyspieszają proces suszenia, dzięki czemu nie musimy czekać całymi dniami, aby liście tytoniu wyschły.

Niestety są to zdecydowanie większe urządzenia, a co za tym idzie, ich ceny również nie należą do niskich.

Suszarnie stojące kosztować potrafią nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei koszt suszarni bębnowej waha się w okolicach 25-60 tys. zł.

Maszyna do cięcia tytoniu

Maszyna do cięcia tytoniu

Maszyna do cięcia liści tytoniu to bez wątpienia urządzenie, bez którego możemy się obejść w przemyśle tytoniowym. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli tylko pozwolą nam na to nasze środki, warto zainwestować w gilotynę do cięcia tytoniu.

Zdecydowanie takie urządzenie pozwoli nam przyspieszyć naszą pracę, a dodatkowym atutem maszyny do cięcia tytoni jest fakt, że bez większych problemów możemy sami wyregulować grubość cięcia i dostosować ją do swoich potrzeb.

Prostszym sposobem na zarabianie na tytoniu może być zakup hurtowy w sklepie tytoniowym, jak nasz, pakowanie w mniejsze paczki i sprzedaż już detaliczna.

Sprawdź, jak zarabiać na detalicznej sprzedaży tytoniu

Bardzo często możemy znaleźć te maszynki pod innymi nazwami, jak np. maszynka do makaronu, czy też maszynka do ziół. Poszczególne modele różnią się natomiast między sobą przede wszystkim szerokością żłobień w rolkach, która ma wpływ na to, jak gruby tytoń otrzymamy.

Elektryczne krajalnice do tytoniu często również wymagają nadzoru człowieka, ale sprawiają, że liście cięte są automatycznie. Jest to zdecydowanie szybsze działanie, ale warto również zwrócić uwagę na koszta, ponieważ elektryczne krajalnice do tytoniu są jednak droższe od manualnych.

Pomimo uprawy, możesz zarabiać na tytoniu poprzez sprzedaż detaliczną. Zobacz ten przewodnik ze wszystkimi szczegółami

Rwaczka do tytoniu

Rwaczka do zbierania plonów tytoniu

Rwaczka do tytoniu to maszyna, bez której każda początkująca osoba sobie poradzi. Sprawdzi się jednak ona przy większych plantacjach, ponieważ dzięki takiej maszynie możemy pozwolić sobie na niezwykle wygodne rwanie liści.

Dodatkowo takie urządzenie może okazać się idealne, jeśli nad uprawą tytoniu nie pracujemy sami, a z innymi osobami.

Bez większych problemów przy rwaczce pracować może nawet pięć osób! Minusem takiego urządzenia okazać może się trudna dostępność oraz koszt.

Obecnie bardzo ciężko jest znaleźć sprawną rwaczkę w przynajmniej dobrym stanie, a jeśli już tak nam się uda to bardzo często koszt takiego urządzenia to kilkanaście tysięcy złotych.

Kombajn do tytoniu

Rolnik na kombajnie do zbierania tytoniu

Kombajn do tytoniu to kolejne urządzenie, które sprawdzi się jedynie przy większych plantacjach. Przy mniejszych uprawach liście tytoniu standardowo zbiera się ręcznie.

Spróbujmy jednak wyobrazić sobie plantację tytoniu o naprawdę ogromnej powierzchni. Setki kilometrów, czy nawet hektary roślin sprawiają, że ciężko jest zapewnić ręczny zbiór tytoniu.

W takich właśnie przypadkach sprawdzi się kombajn do tytoniu, który sprawi, że zbiory będą przeprowadzane znacznie szybciej i sprawniej niż dotychczas. Również w tym przypadku musimy liczyć się z całkiem sporym kosztem, ponieważ koszt kombajnu do tytoniu może wynieść nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Sadzarka do tytoniu

Sadzarka tytoniu

Sadzarka do tytoniu to niezwykle proste w obsłudze urządzenie, które sprawdzi się zarówno przy mniejszych, jak i większych plantacjach tytoniu. Oczywiście możemy znaleźć różne rodzaje sadzarek w zależności od naszych potrzeb. Jest to stosunkowo tanie urządzenie, ponieważ zwykłe manualne sadzarki możemy znaleźć za około 150 złotych.

Świetnie sprawdzą się one w przypadku sadzonek niewielkich rozmiarów. Oprócz zaoszczędzonego czasu sadzarka do tytoniu sprawi również, że nasze plecy zdecydowanie odpoczną, ponieważ większość modeli nie wymaga ciągłego schylania się w stronę ziemi.

Rozdrabniacz do tytoniu

Przemysłowy rozdrabniacz tytoniu

Rozdrabniacz do tytoniu to zazwyczaj niewielkie urządzenie i taki też jest jego koszt. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać niewielkie modele, które dostaniemy nawet za kilkanaście złotych. Są to zazwyczaj niewielkich rozmiarów rozdrabniacze, które możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie.

Jeśli z kolei zależy nam na modelu, który możemy wykorzystać przy swoich uprawach, warto zastanowić się nad większym młynkiem.

Dzięki takiemu urządzeniu możemy rozdrobnić mniejsze liście, czy też nawet grubszy, już zmielony tytoń.

 

 

Źródła obrazów:

  • https://sprzedajemy.pl/rwaczka-do-tytoniu-krasnystaw-2-e30984-nr61182528
  • https://tytontani.pl/aktualnosci/n/32/rodzaje-suszarni-tyton
  • https://www.skret.biz/szczegoly-produktu/m19
  • https://archiwum.allegro.pl/oferta/sadzarka-chwytakowo-lapkowa-do-truskawek-tytoniu-i7726256512.html
  • https://agrex-eco.pl/rozdrabniacze-andritz/
  • https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/uprawa/lukowa-tobacco-polski-tyton-ktory-zwojowal-swiat/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *