Najlepsze gatunki kawy w Polsce: Jak wybrać kawę w sklepie?

Najlepsza kawa ziarnista dostępna w polskich sklepach

Filiżanka dobrej kawy jest coraz bardziej doceniania. Nie chodzi już tylko o to, aby wypić kawę, ale żeby wypić dobrą kawę i się nią delektować.

Wagę przykłada się więc nie tylko do samej kawy, ale również sposobów jej zaparzania, czy nawet serwowania w odpowiednich naczyniach.

Nie każdy jednak dobrze orientuje się w gatunkach kawy dostępnych w Polsce i bardzo często o zakupie konkretnego produktu decyduje przypadek lub aktualna promocja.

Jakie są najlepsze gatunki kawy w Polsce i jak wybrać dla siebie najlepszą? 

Kawa ziarnista, rozpuszczalna, kapsułki i saszetki 

W sklepach dostępne są przede wszystkim różne warianty kawy, które wymagają nieco innego zaparzania.

Z tego względu możemy wyróżnić kawę ziarnistą. Pod tym względem mamy bardzo szeroki wybór kaw z różnych części świata i paloną na różne sposoby. Może więc ona różnić się po względem aromatu oraz jego intensywności.

Jest to najczęściej Arabica, Robusta lub mieszanki tych dwóch gatunków. W sklepach można zakupić całą kawę w ziarnach lub zmieloną. Jej zaletą jest przede wszystkim naturalność, ponieważ nie zawiera żadnych innych dodatków.

Granułki kawy rozpuszczalnej w sklepie

Inną opcją jest kawa rozpuszczalna. Takiej kawy nie trzeba zaparzać, lecz wystarczy rozpuścić. Otrzymuje się ją z wypalonych, a następnie drobno mielonych ziaren kawy, z których powstaje intensywny wywar. Z takiego koncentratu powstaje dwoma metodami kawa rozpuszczalna.

Może być ona albo liofilizowana, czyli suszona poprzez wymrażanie w temperaturze -40 stopni, albo suszona przy pomocy gorącego powietrza. W ten sposób powstają granulki lub proszek. Jest to już w pewien sposób produkt przetworzony, a często również zawiera dodatki, które między innymi przedłużają jej trwałość.

Na rynku dostępna jest także kawa w postaci kapsułek lub saszetek. Kawa w kapsułkach również zawiera skoncentrowany wywar, a często także różne inne dodatki. Ma ona zastosowanie w specjalnych, kapsułkowych ekspresach do kawy.

Kapsułki kawy z ziaren do ekspresu domowego

Kawa w saszetkach to dość nowy wynalazek. Wygląda ona podobnie jak herbata w torebkach. Jej zdecydowaną zaletą jest szybkość i łatwość zaparzania. Taką torebkę wystarczy umieścić w specjalnym ekspresie i nie trzeba martwić się jego czyszczeniem.

Ona również podobnie jak ta w kapsułkach może zawierać różne dodatki smakowe. Z tego też względu nie jest ceniona przez prawdziwych koneserów intensywnej małej czarnej. 

Jak wybrać dobrą kawę ziarnistą?

Jak wybrać dobrą kawę ziarnistą sprzedawaną w sklepie

Trzeba przyznać, że wybór tego rodzaju produktów w stacjonarnych sklepach jest dość duży. Czy jednak jest to kawa dobrej jakości? Prawdziwi znawcy powiedzą, że nie, nawet jeśli ich cena jest wysoka. Aby wybrać dobrą dla siebie kawę ziarnistą, należy przede wszystkim orientować się w ich najważniejszych gatunkach.

Są to wyżej wspomniane Arabica oraz Robusta. Każda z nich różni się intensywnością, smakiem, a także zawartością kofeiny. Oczywiście na ich późniejszy smak mają także wpływ inne czynniki, np. sposób suszenia, palenia, a nawet to, gdzie rosły i jaka panowała pogoda w okresie ich wzrostu. Poza tym istnieją jeszcze dwa mniej znane gatunki kawy, które jednak nie odznaczają się szczególnym aromatem i intensywnością, dlatego to właśnie dwa pierwsze są uprawiane przez plantatorów. 

Warto wiedzieć, że Arabica odznacza się łagodnością, ale charakteryzuje ją także specyficzna kwasowość oraz słodki i przyjemny smak. Zawiera także mniej kofeiny.

Robusta natomiast jest znacznie ostrzejsza w smaku, bardziej kwaśna, zawiera więcej kofeiny i charakteryzuje się orzechowym posmakiem. Dostępne w sklepach kawy to najczęściej jeden lub drugi gatunek, a także ich mieszanki – warto zapoznać się z informacją, w jakich proporcjach są one komponowane, ponieważ gatunki kawy dużo znaczą dla ich ostatecznego smaku. 

Jak ocenić kawę?

Warto zwrócić uwagę także na inne ważne informacje, które pozwolą nam wybrać dobrą kawę ziarnistą, a które znajdziemy na opakowaniu.

Jest to kraj pochodzenia, np. ta z Afryki jest słodsza i bardziej owocowa, data palenia (najlepiej, aby minęło jak najmniej czasu) oraz stopień palenia (jasna, średnia i ciemna). Ale gdy już ją kupimy, to warto dobrze przyjrzeć się i powąchać ziarnom.

Dobra kawa to ziarna podobnej wielkości, całe i lekko błyszczące oraz o intensywnym, świeżym aromacie.

Najlepsza kawa dostępna w sklepach 

W większych i mniejszych sklepach znajdziemy na półkach wiele kaw od różnych producentów. Jeśli nie wiemy, na jaką się zdecydować, lub nie jesteśmy zadowoleni z tej, którą do tej pory piliśmy, to można posiłkować się opiniami o poszczególnych produktach.

Kawa ziarnista Lavazza Club na wyjeździe, kemping w górach z poranną kawą

Dostępne są także wciąż aktualizowane rankingi najpopularniejszych kaw dostępnych w znanych sklepach. Wtedy można kierować się gustem innych konsumentów i być może to właśnie ta dobra kawa w Polsce okaże się również wyśmienita dla nas samych. 

W zwykłych supermarketach konsumenci doceniają między innym kawę Lavazza. Wśród różnych typów popularnością cieszy się zarówno 100% Arabica, jak i kompozycja z Robustą. Innymi markami, na jakie zwracają uwagę konsumenci, są Dallmayr, Davidoff, Pellini, Starbucks, Marfisa, Bazzara, Segafredo czy Kimbo.

Wśród nich znajdują się zarówno kawy ziarniste, jak i mielone. Różnią się także swoją intensywnością, co warto brać pod uwagę przy zakupie. Produkty tych producentów dostępne są w większości popularnych supermarketów.

Palisz papierosa z kawą? Zobacz, jak oszczędzać na paleniu

Gatunki kawy, jakie zamówisz online 

Poranna kawa z okna domu

Innym miejscem, gdzie z powodzeniem możemy zamówić kawę, są sklepy internetowe. Taki rodzaj zakupów niektórzy cenią sobie dużo bardziej – jest wygodniej, a często również i taniej, szczególnie gdy dokonujemy także innych zakupów.

W popularnych sklepach internetowych dostaniemy zarówno kawy ziarniste, jak i rozpuszczalne, w kapsułkach i saszetkach. Może być nam również łatwiej odnaleźć produkt, którego bezskutecznie poszukujemy w sklepach stacjonarnych.

Bez problemu zakupimy wszystkie powyżej wspomniane produkty najbardziej renomowanych producentów kawy, ale Internet to także miejsce, gdzie trafimy na mniej znane marki, np. pochodzące z małych palarni, a które często okazują się dużo lepsze od tych najbardziej popularnych produktów.

Jak wybrać dobrą kawę ziarnistą, a jaką kawę wybrać do ekspresu?

Często w małych sklepach internetowych znajdziemy również wskazówki i porady, które mogą okazać się bardzo pomoce przy wyborze smacznej kawy do tradycyjnego zaparzania czy przeznaczoną przede wszystkim do ekspresu. 

Gdzie można kupić dobrą kawę? 

Okazuje się więc, że dobrą kawę znacznie łatwiej można zakupić w sklepach internetowych – mamy nie tylko większy wybór producentów i znane sieci sklepów z kawą, ale możemy również trafić na strony internetowe, gdzie dostępne są naprawdę wysokiej jakości kawy.

Pochodzą one najczęściej od małych wytwórców, którzy na kawie znają się wyśmienicie. Zazwyczaj posiadają własne palarnie a kawa, którą u nich zamawiamy, jest zawsze świeżo wypalana, a to, jak wcześniej zostało wspomniane, jest gwarancją dobrego smaku i jakości.

Małe lokalne palarnie znajdziemy także w większości dużych miast, które prowadzą zarówno sprzedaż bezpośrednią, jak i internetową. Dobrej kawy szukajmy także na portalach poświęconych tylko i wyłącznie kawie – często prowadzą je przedstawicielstwa znanych marek – warto zajrzeć szczególnie na niektóre blogi. To w takich miejscach znajduje się najlepsza kawa w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Najlepsze gatunki kawy w Polsce: Jak wybrać kawę w sklepie?”