Zła dieta zabija więcej ludzi niż tytoń – Wyniki badań

Burger i frytki, niezdrowe jedzenie zabija więcej ludzi niż tytoń

Badania przeprowadzone na terenie ponad 195 państw jednoznacznie wykazały, że zła dieta zabija więcej ludzi niż palenie kupionego tytoniu.

Stąd też opublikowano raport, który ma określić, jaka jest prawdziwa skala zjawiska i jakie są ewentualne metody zapobiegania temu niekorzystnemu procesowi.

Z czego wynikają zgony spowodowane niezdrowym jedzeniem?

Przede wszystkim z faktu, że niezdrowa dieta jest powodem takich chorób jak cukrzyca typu drugiego, nowotwory, otyłości oraz miażdżycy. Wszystkie one powoli wykańczają ludzki organizm i sprawiają, że pracuje on na niższych obrotach.

Wszystkie te jednostki chorobowe sprawiają również, że systematycznie obniża się długość życia mieszkańców naszego globu, pomimo że medycyna poszła wyraźnie naprzód.

Mieszkańcy Europy a statystyki dotyczące niezdrowej diety

Z przeprowadzonych badań wynika, że Europejczycy doganiają powoli Stany Zjednoczone i kraje Ameryki Południowej w statystyce zgonów spowodowanych niezdrowym jedzeniem.

Dzieje się tak dlatego, że Europejczycy pochłaniają za dużo przetworzonej żywności, która aż po sam czubek jest przesycona niezdrowymi tłuszczami trans, solą, pustymi kaloriami i cukrem.

To w połączeniu ze znikomą ilością owoców i warzyw prowadzi do tego, że niezdrowe jedzenie przyczyną śmierci staje się coraz częściej, niż podgrzewanie czy palenie taniego tytoniu.

Jak na tym tle wypadają Polacy?

Na tle innych naszych sąsiadów wypadamy całkiem nieźle.

Przypisano nam 83 pozycję w rankingu, więc plasuje nas ona w środku ogólnoświatowej stawki. Polacy co prawda nie przepadają zbytnio za zdrowym jedzeniem. Jednak po względem niehigienicznego i niezdrowego życia nie mamy się jeszcze czego wstydzić.

Może wynika to po trochu z faktu, że my dopiero doganiamy pod względem cywilizacyjnym kraje Europy Zachodniej.

Nie wykluczone zatem, że pandemia cukrzycy, otyłości i chorób układu krążenia dopiero przed nami. 

Kto jest w czołówce zestawienia, jeżeli chodzi o zdrowy tryb życia?

sałata z warzywami, zdrowe jedzenie

Opublikowany przez czasopismo Lancet raport jednoznacznie wskazuje, że najzdrowiej odżywiają się mieszkańcy Izraela. W ich kraju zaobserwowano najmniejszy odsetek zgonów i zachorowań wynikających ze złego żywienia.

Statystycznie na sto tysięcy mieszkańców Izraela tylko 89 umiera na skutek powikłań spowodowanych nieprawidłowo zbilansowaną dietą. To imponujący wskaźnik i dowód na to, że Izraelczykom kwestia zdrowia i życia ludzkiego faktycznie leży na sercu.

Tuż za Izraelem uplasowali się Francuzi i Hiszpanie. Wysoko są też Szwajcarzy, Japończycy, mieszkańcy Peru i włosi.

Po przeciwnej stronie zdrowotnej barykady są za to przodkowie Mongołów, czyli mieszkańcy Uzbekistanu. U nich współczynnik umieralności z powodu zawałów, otyłości czy cukrzycy jest zatrważający i ciągle wzrasta.

Niezdrowe jedzenie przyczyną śmierci- z czego się bierze ta niepokojąca tendencja?

Zapewne wynika z tego, że mieszkańcy Ziemi mają coraz mniej czasu na przejawy choćby najmniejszej aktywności fizycznej. I choć w niektórych państwach władze starają się jakoś zaktywizować i pobudzić ludzi do polubienia ruchu idzie im to nadzwyczaj opornie.

Winna temu trendowi jest również sama żywność. Większość spożywanych przez nas potraw przestała być pożywna i sycąca, a stała się pustym zapychaczem żołądka naszpikowanych chemią.

Zgony spowodowane niezdrowym jedzeniem nasiliły się też dlatego, że ludzie mają nadmiar jedzenia i nie umieją go w żaden sposób przepalić, bo przecież się nie ruszają.

Stąd już prosta droga do wysokiego poziomu cholesterolu, nadciśnienia tętniczego i chorób serca.

Co szkodzi nam bardziej cukier czy sól?

frytki z szynką i serem, niezdrowe jedzenie przyczyną śmierci

Stwierdzono, że to nadmiar soli jest przyczyną co piątego zgonu na świecie. Sól przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego. A ono jak wiadomo, jest zazwyczaj bagatelizowane lub za późno diagnozowane.

Zazwyczaj rozwija się w ukryciu i ujawnia się dopiero wtedy, gdy choroba wieńcowa jest mocno zaawansowana. Co do cukru, on również należy do cichych zabójców. Z tą tylko różnicą, że jego za wysoki poziom znacznie szybciej odciska piętno na naszym organizmie.

Objawia się to przede wszystkim wzrostem naszej wagi, spadkiem wydolności umysłowej i tym, że nasz organizm nagminnie domaga się odpoczynku, bo jest wykończony i trudno mu się natychmiast zregenerować.

Dowiedz się o prawdziwej szkodliwości e-papierosów

Czy działanie niezdrowej diety można jakoś zrównoważyć?

Oczywiście, że tak, bo wystarczyłoby ją nieco zmodyfikować. Nienasycone tłuszcze i puste kalorie należy ograniczyć.

A na ich miejsce wprowadzać dopasowane do naszych zapotrzebowań energetycznych porcje warzyw i owoców.

Nie zaszkodziłoby wprowadzić do naszego menu większej ilości ryb. Zawierają one- jak wiadomo, duże ilości kwasów omega-3.

Kwasy te korzystnie wpływają na pracę serca, mózgu i mięśni. Bardzo pożądane są również pestki słonecznika, dyni, orzechów i błonnika w każdej postaci.

Czy niezdrowe jedzenie i palenie tytoniu zawsze prowadzą do śmierci?

papierosy w paczce, palenie a niezdrowe jedzenie

Jest duże prawdopodobieństwo, że w większości przypadków niezdrowe jedzenie i nadużywanie tytoniu wcale nie doprowadzi do śmierci. Będzie tylko stopniowo obniżać wydolność organizmu i sprawi, że częściej ludzi otyłych będzie ciągnęło przed kanapę i telewizor niż na spacer na dworze.

Palenie papierosów i objadanie się niezdrowymi przekąskami wpłynie również na to, że fizjonomii ludzi unikających fizycznej aktywności zaczną się pojawiać pierwsze oznaki starzenia.

Najpewniej najpierw pojawią się na skórze, a dopiero potem doprowadzą do takich anomalii jak siwienie włosów, ich wypadanie lub znaczne osłabienie kości.

Czy tabaka jest zdrowsza od papierosa? Dowiedz się w naszym artykule!

Dlaczego ludzie nie sięgają zatem po zdrowe produkty?

Powód jest prozaiczny. Nie wszystkich mieszkańców globu na nie stać. Zdrowe odżywianie to spory wydatek i mimo że jest coraz popularniejsze, jego cena zwala z nóg.

Poza tym przez dysproporcje w poziomie cywilizacyjnym mieszkańców Ziemi wiele osób nie ma nawet pojęcia, że zła dieta zabija więcej ludzi niż tytoń i czym jest tak naprawdę piramida zdrowego żywienia.

Z biedy i ubóstwa wynika też fakt, że mieszkańcy krajów afrykańskich jedzą to, co mają pod ręką, a nie to- co jest zdrowe i mniej szkodliwe dla nich.

Skąd wiadomo, że dane na temat umieralności przez złe nawyki żywieniowe są prawdziwe?

A choćby z takich stron internetowych jak www.stronazdrowia.pl. Z zamieszczonych tam danych jednoznacznie wynika, że ludzkość stoi na skraju tragedii żywieniowej i jeśli coś z tym nie zrobi, umieralność z powodu śmieciowego jedzenia przybierze jeszcze na sile.

Jedz zdrowo, pal umiarkowanie. A najlepszy tytoń bez szkodliwych zanieczyszczeń znajdziesz w naszym sklepie tytoniowym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *