Jak zarabiać na detalicznej sprzedaży tytoniu: Pełny przewodnik 2023

Statystyki dotyczące sprzedaży tytoniu hurtowo i detalicznie
Źródło: Gazeta Prawna

Mimo licznych ograniczeń, utrudnionych zasad prawa i zwiększających się akcyz, branża tytoniowa na świecie jest ogromna i przychody w niej ciągle rosną.

Oprócz tego, Polska jest na tym rynku jednym ze światowych liderów. Nasz kraj jest jednym z największych eksporterów wyrobów tytoniowych na świecie. 

Nawet mimo akcyz, duża podaż pozwala na tak niskie ceny za hurtowe ilości, jak nawet 78 złotych za kilogram (w naszym sklepie).

W tym artykule opowiemy o tym, jak możesz zarabiać na detalicznej sprzedaży tytoniu, jakich formalności trzeba dokonać i ile możesz na tym zarobić.

Jak zarabiać na tytoniu?

Istnieją różne sposoby zarabiania na dowolnym produkcie rolniczym, który zatem zostaje przetwarzany i pakowany, są to różne etapy od uprawy i hurtowej sprzedaży po pakowanie i sprzedaż detaliczną.

W przypadku tytoniu to:

Uprawa i sprzedaż tytoniu hurtowniom

Uprawa i sprzedaż tytoniu na wagę w dużych ilościach hurtowniom to może być jeden z najprostszych sposobów zarabiania na tytoniu. Ale jak w przypadku większości produktów rolniczych, na tak wczesnym etapie przetwarzania produktu, marża sprzedawcy jest dość niska, gdyż plony zależą też od klimatu i pogody, cechują się sezonowością i produkty wymagają odpowiedniego przechowywania.

Uprawa na podstawie umowy z producentem

Możesz z góry się umówić z dużym producentem papierosów lub innych wyrobów tytoniowych na dostarczenie określonej ilości tytoniu rocznie. Z góry masz ustaloną cenę i ilość potrzebnych ‘surowców’, więc możesz się nie bać, że duża część tytoniu nie zostanie sprzedana i wydasz więcej za przechowywanie oraz część plonów może się zepsuć przed następnym zamówieniem. 

Ilości zamawianego tytoniu mogą być duże, natomiast marża z tony prawdopodobnie będzie niższa, dlatego że rolników jest dużo, gdyż istnieje kilka największych producentów papierosów, kontrolujących rynek. Ich siła przetargowa jest znacznie wyższa i aby coś zarobić, musisz bardzo efektywnie tworzyć dobry produkt w dużych ilościach.

Czytaj też: Historia tytoniu w Polsce

Sprzedaż drobnym hurtem

Sprzedaż drobnym hurtem osobom fizycznym i mniejszym podmiotom odsprzedającym tytoń już detalicznie. W tym przypadku możesz uprawiać tytoń albo kupować u rolników hurtowo, pakować i sprzedawać małym hurtem. Dostawą mogą się zajmować firmy trzecie. 

Różnica pomiędzy dużym a małym hurtem też nie daje zbyt dużej marży, gdyż zajmowanie się całym procesem od uprawy po pakowanie i (prawie) detaliczną sprzedaż to poważny biznes, wymagający dużych nakładów i dużego zespołu. 

W takim modelu pracujemy w sklepie E-Tyton i dzięki zajmowaniu się całym procesem od uprawy po sprzedaż, możemy zaoferować tak niskie ceny za kilogram tytoniu.

kontenery największych producentów tytoniu na świecie

Hurtowy zakup i detaliczna sprzedaż

Kolejnym sposobem jest hurtowy zakup i sprzedaż detaliczna. Możesz kupować hurtowo zakupiony tytoń od producentów czy hurtowni, oraz pakować go w mniejsze opakowania, albo produkować z tego wyroby tytoniowe, jak np. papierosy. Produkcja papierosów wymaga dużych nakładów na fabrykę i maszyny, licencji i umów z dużymi producentami. 

Oprócz tego, zakup hurtowy zazwyczaj ma duży próg wejścia. Nie możesz zamówić 10 kilo tytoniu, aby spakować je w 200 opakowań po 50 g, próg wejścia to zazwyczaj tony tytoniu. Innym dostawcą dla ciebie może być sprzedawca małym hurtem, jak nasz sklep. 

Zamów 1 kilo w cenie hurtowej 78 zł i sprzedaj go jako małe opakowania po 20-50 g. Dokładniejsze formalności i obliczenia tego modelu biznesowego zobaczysz w kolejnych rozdziałach.

Ile można zarobić na detalicznej sprzedaży tytoniu?

Możemy bez problemu obliczyć przychód i zysk z każdego kilograma sprzedanego tytoniu, gdyż już pełny zysk na rękę może się różnić w zależności od odprowadzanych wydatków i poziomu przychodu — od tego zależy też stawka podatku i składka ZUS.

Jeżeli kupujesz tytoń małym hurtem, najniższe możliwe ceny za dobrej jakości tytoń zaczynają się od ok. 78 złotych za kilo. 

W sklepach offline i internetowych tytoń sprzedawany jest po 30-80 g w paczce, po przeliczeniu na 100 g, ceny zaczynają się od 50 zł. Czyli kilogram tytoniu sprzedany detalicznie już kosztuje 500 złotych, jest to 540% marży w porównaniu do 78 zł w naszym sklepie, 422 złote przychodu z kilograma suszu.

Wystarczy tylko go zapakować w mniejsze opakowania, zapłacić podatki i opłacić składki ZUS (nie od samego początku działania), reszta pieniędzy trafia do twojej kieszeni.

Gdzie sprzedawać tytoń?

tytoń Historia tytoniu w Polsce

Istnieje kilka różnych sposobów sprzedawać tytoń detalicznie. Skalowalność i akceptowalna cena detaliczna może się różnić w przypadku każdego:

Sprzedaż przez OLX, Allegro i inne portale

Możesz zacząć sprzedawać przez duże portale z ogłoszeniami, grupę, fora, czy nawet własny profil w Facebooku. Jest to mniej profesjonalny i mniej zaufany przez konsumentów sposób sprzedaży, ale zdecydowanie najprostszy i może być odpowiedni na początek. 

Wydatki są bliskie zera, czasem płacisz określoną kwotę za ogłoszenie i jego wyróżnienie albo niewielki procent ze sprzedaży. Plusem jest to, że te duże portale już pojawiają się na pierwszych pozycjach w Google, więc możesz zacząć zarabiać od początku. Wadą jest to, że na takim portalu konkurujesz z całą resztą rolników, sprzedawców detalicznych i prostych mieszkańców. Ciężko utworzyć własną markę, oraz przychody mogą być bardzo niestabilne.

Własny sklep internetowy

Zamawianie i tworzenie sklepu internetowego zazwyczaj jest znacznie tańsze, niż otwarcie realnego sklepu z pełnym wyposażeniem. Początkowo jednak też będziesz miał jednorazowe wydatki na budowanie strony, tworzenie treści, dodawanie produktów, pozycjonowanie i inne czynności marketingowe i IT, aby pierwsi użytkownicy mogli Cię znaleźć.

Tworzenie dobrej, ale nie bardzo rozbudowanej strony z produktami będzie ci kosztowało ok. 4-6 tysięcy złotych, promowanie w forach, social media i pozycjonowanie będą kosztowały po 1-4 tysięcy złotych miesięcznie, po 3-4 miesiącach już prawdopodobnie osiągniesz pewien poziom sprzedaży. 

Później jednak będziesz mógł szybko i łatwo poszerzać ofertę oraz mieć wiele powracających użytkowników, i wydatki na marketing opłacą się wielokrotnie.

Sprzedaż sklepom detalicznym i kioskom

Możesz nie zajmować się bezpośrednią sprzedażą tytoniu w małych opakowaniach, tylko sprzedawać je sklepom detalicznym. Takie sieci, jak Biedronka, Lidl, Carrefour i Auchan raczej nie będą współpracowali z małym nieznanym dostawcą, jednak lokalne sklepy i kioski, które też nie mają dużych wolumenów sprzedaży i nie zamawiają dużych ilości, mogą się zgodzić na twoją ofertę w niższej cenie, niż obecnie zamawianej.

W tym przypadku jednak musisz się podzielić dużą częścią marży i zamiast 500 złotych za kilogram sprzedawać małe opakowania po 200-300 po przeliczeniu na kilo. Zmniejsza to jednak twoje ryzyko, próg wejścia jest bardzo niski i masz dość stabilne zarobki.

Otwarcie własnego sklepu/kiosku z wyrobami tytoniowymi

Tym sposobem możesz narzucić najwięcej na cenę detaliczną, jednak rozpoczęcie działalności i otwarcie sklepu będzie się wiązać z większymi nakładami — kilka miesięcy kosztu wynajmu, koszt wyposażenia, początkowe wypełnienie sklepu towarami. Musisz się liczyć z co najmniej 20-30 tys. złotych w przypadku małego sklepiku, tylko aby rozpocząć. 

Jeżeli wybierzesz niewłaściwe miejsce do rozpoczęcia takiej działalności, koszty miesięczne mogą być wyższe, niż przychód ze sprzedaży. Skonsultuj się z ekspertem, przeanalizuj rynek i dobrze oblicz takie przedsięwzięcie.

Jednak niezależnie od wybranego sposobu sprzedaży, większość formalności dotyczących rozpoczęcia sprzedaży tytoniu detalicznie są podobne.

Jak zacząć handlować tytoniem w 5 kroków

papierosy produkowane na Białorusi w fabryce

Krok 1. Utwórz plan

Przemyśl własny pomysł biznesowy, oblicz potencjalne przychody i koszty w wersji optymistycznej, realistycznej i pesymistycznej. Możesz te wersje obliczyć dla wszystkich opcji modelów biznesowych i placówek do sprzedaży. 

Oprócz potencjalnych przychodów musisz się liczyć z potencjalnym ryzykiem, a najlepiej zrobić listę wad i zalet w przypadku każdej opcji, aby podjąć świadomą decyzję.

Krok 2. Załóż działalność

Pierwsza czynność to założenie spółki. Najprostszą formą jest działalność jednoosobowa. Możesz ją założyć w tzw. jednym okienku, albo też przez internet, jeżeli masz profil zaufany. 

W internecie możesz znaleźć wiele dość jasnych przewodników dotyczących zakładania działalności

Zanim jednak ją założysz, musisz ustalić kilka kwestii:

  • Forma opodatkowania. Na zasadach ogólnych, podatek liniowy, podatek zryczałtowany, karta podatkowa — w zależności od poziomu przychodów i wydatków na działalność, odpowiednim dla ciebie może być ten czy inny sposób obliczenia podatków. Najpopularniejsze jest opodatkowanie na zasadach ogólnych.
Dostępne formy opodatkowania w Polsce, zakładanie działalności sprzedaż tytoniu
Źródło: Poradnik Przedsiębiorcy
  • Kody PKD. W danych dotyczących działalności musisz podać rodzaje dokonywanych czynności. W przypadku detalicznej sprzedaż wyrobów tytoniowych może to być coś z poniższego:
    • PKD 47.11.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych;
    • PKD 47.26.Z – sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w  wyspecjalizowanych sklepach;
    • PKD 47.81.Z – sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach.

Krok 3. Dokonaj formalności dotyczących sprzedaży tytoniu

Oczywiście, handel używkami, jak tytoń i wyroby tytoniowe jest objęty trochę innymi zasadami prawa.

Susz tytoniowy podobno do wyrobów tytoniowych, jest towarem akcyzowym. W przypadku, gdy sprzedajesz susz producentom wyrobów tytoniowych, jesteś pozbawiony z opłacenia akcyzy. Stawka akcyzy za susz tytoniowy wynosi obecnie 218,40 zł za kilogram. Więcej informacji o akcyzach w tym artykule.

Oprócz tego, po 20 maja 2019 roku producenci oraz hurtowi i detaliczni sprzedawcy tytoniu i wyrobów tytoniowych muszą się zarejestrować w systemie Track & Trace na stronie idissuer.pl opracowanym przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Więcej szczegółów tu.

Oprócz tego, jeżeli chcesz sprzedawać tytoń bez akcyzy, musisz zarejestrować się jako Pośredniczący Podmiot Tytoniowy (PPT). Cały proces opisany jest na stronie biznes.gov.pl.

Krok 4. Podpisz umowę z firmą księgową

Aby nie sprawdzać wszystkie szczegóły księgowania, zaoszczędzić czas i nie popełnić kosztownego błędu, podpisz umowę z firmą księgową. 

W większości przypadków będziesz mógł przesyłać wszystkie faktury elektronicznie, i księgowa poprawnie doda je wszystkie do systemu. Usługi księgowe zaczynają się od 100-150 złotych miesięcznie.

Krok 5. Zacznij sprzedawać

W zależności od wybranej metody sprzedaży tytoniu, możesz zacząć działać. Może to być zamówienie strony internetowej, zakładanie stron i profili biznesowych na portalach ogłoszeniowych, wynajem lokalu lub coś innego. 

Zamawiając małym hurtem, nie ryzykujesz dużą kwotą i możesz zamawiać dodatkowo najpopularniejsze tytonie

Zacznij zarabiać już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *