Wpływ palenia papierosów na dzieci i młodzież jest bardzo ważnym aspektem, na który należy spojrzeć. Wpływ możemy podzielić na kilka rodzajów np. zdrowotny, psychologiczny, emocjonalny, społeczny, ekonomiczny. Każdy z tych wariantów jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. W szczególności trzeba zwrócić na nie uwagę, gdyż „pod lupę” bierzemy problem, jakim jest palenie papierosów przez dzieci.
Wiadomo nie od dziś, że papierosy są niezwykle szkodliwe dla osoby palącej, ale również dla kogoś, kto przebywa w zadymionym miejscu. Palenie przez młodzież niesie za sobą jeszcze gorsze konsekwencje niż u osoby dorosłej.
Wpływ palenia papierosów na dzieci i młodzież – statystyki
Po przejrzeniu statystyk udostępnianych w internecie, z których dowiadujemy się jaki procent młodzieży pali papierosy docieramy do smutnych informacji. Głównymi wpływami na palenie było środowisko oraz rodzina.
W Polsce wśród ponad 200 ankietowanych w wieku 16–18 lat do palenia przyznało się 41% osób w tym 29% dziewczyn a 12% chłopców. Młodzież także wyrażała poglądy dotyczące palenia papierosów. 36% ankietowanych popiera palenie oraz aż 45% uczniów akceptuje palenie dla towarzystwa.
1/3 starszych nastolatków wskazała, że została namówiona przez inną osobę do palenia. Zauważamy, iż przebywanie w grupach rówieśniczych ma wpływ na zachowanie dziecka. Wpływ ma także należenie do zgrupowań subkulturowych, w których palenie jest popierane. Do takich grup należy aż 71% osób.
Środowisko rodzinne również ma wpływ na palenie papierosów przez dzieci i młodzież. Przebywanie z palącymi rodzicami sprawia, że nastolatek próbuje ich naśladować. Próby palenia częściej podejmowali uczniowie z rodzin niepełnych — 7,5% oraz 2% uczniów mających obojga rodziców.
Mimo wszystko większa ilość uczniów (aż 77%) uważa, że palenie jest złe i prowadzi do wielu chorób.
Palenie papierosów przez dzieci i młodzież — sposoby WHO
Procenty z roku na rok rosną, a koncerny tytoniowe zarabiają coraz więcej. Jednakże Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie pozostaje obojętna wobec tego problemu. Stara się ona doprowadzić do tego, żeby palenie papierosów przez dzieci będzie coraz mniejsze.
WHO myśli o znacznym podniesieniu cen za wyrób tytoniowy poprzez zwieszenie podatków. Młodzież przez brak środków nie będzie miała możliwości kupowania papierosów. Pojawiają się także znaczne zmiany co do opakowań samych produktów. Tworzone są na nich ilustracje, które mają za zadanie zniechęcić potencjalnego kupca do palenia.
Wpływ palenia papierosów na dzieci i młodzież:
Wpływ zdrowotny
Zacznijmy zatem od najważniejszego, czyli jaki wpływ ma palenie papierosów na organizm dziecięcy. Palenie aktywne, jak i bierne może powodować praktycznie takie same dolegliwości i choroby. Zapalenie płuc, oskrzeli, zatok, ucha czy astma to tylko jedne z wielu chorób, na które osoby palące są narażone. Z czasem może być to nawet rak wielu narządów czy nadciśnienie. Uczniowie palący są często mniej sprawni niż inni znajomi oraz mniej skoncentrowani.
Wpływ psychologiczny
Palenie papierosów przez młodzież prowadzi do nałogów. Są one bezpośrednio związane z wpływem na stan psychiczny palacza. Nikotyna powoduje uczucie zatrucia, czy wywołuje zespół odstawienia. Osoba, u której pojawiają się objawy tj. potrzeba wypalania większej ilości papierosów, ciągła chęć palenia czy stawianie papierosów ponad wszystko inne jest prawdopodobnie uzależniona. Niestety rzucanie palenia wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami. Osoby podejmujące próbę niepalenia są narażone na depresje, poczucie lęku, zaburzenia snu czy koncentracji. Młodzież, która powinna skupiać się na szkole czy własnym hobby walczy z tymi dolegliwościami.
Wpływ emocjonalny
Wpływ emocjonalny jest powiązany z tym, dlaczego palenie papierosów przez dzieci ma w ogóle miejsce. Okres dorastania, często pojawiający się stres i inne problemy powodują, że młody człowiek pragnie znaleźć coś, co go od tego, choć na chwile uwolni. Kiedy brakuje pomysłów na zmianę czegoś w życiu lub człowiek znajduje się w skrajnych sytuacjach, wybiera najprostsza i najbardziej przystępna możliwość oderwania się od problemu. Papierosy są łatwo dostępne i każdy ma możliwość ich zdobycia. Młodzież myśli ze skoro papierosy im pomagają, to po co mają szukać innych rozwiązań. Niestety to myślenie doprowadza ich później do jeszcze gorszych sytuacji. Pamiętajmy, że ludzie czasem pół życia próbują pozbyć się chęci palenia papierosów. Nie wprowadzajmy się sami w ten wir prób i rezygnacji.
Wpływ społeczny
Kiedy mamy na myśli wpływ społeczny na palenie papierosów przez dzieci zauważamy, jak istotne jest środowisko, w którym ono przebywa. Wiadomo, istnieją także zwolennicy niepalenia, którzy wyrażają swoje poglądy i negują zachowanie palaczy. Spójrzmy na przykład chłopaka, który czuje niechęć do papierosów. Dziewczyna paląca staje się dla niego nieatrakcyjna i odrzuca ją z tego powodu. Dzieje się to również na odwrót. Z drugiej strony osoby palące mogą nie czuć sympatii do osób, dla których palenie jest złem i nie ukrywają tego. Wszelkiego rodzaju namowy, zachęty do palenia również możemy zaliczyć do wpływu społecznego. Niestety o ile środowisko przyjaciół możemy sami wybrać i dostosować je pod nas, tak wszystkich ludzi, którzy nas otaczają nie.
Wpływ ekonomiczny
Wpływu ekonomicznego na palenie papierosów przez młodzież nie trzeba szczegółowo objaśniać. Wiadomo, że papierosy nie są kosztowną inwestycją. Ich cena za małą paczkę waha się między 14–20 zł. Niestety jest to mało pieniędzy, przez co na produkt może pozwolić sobie prawie każdy. Młodzież woli wydać mniej pieniędzy na coś, co da im chwilową ulgę. Na pewno skuteczniejszym sposobem byłoby np. pójście do psychologa.
Podsumowanie — wpływ palenia papierosów na dzieci i młodzież
Dowiedzieliśmy się, jakie istnieją statystyki palenia papierosów przez młodzież i dzieci, jaki wpływ ma palenie papierosów na organizm dziecięcy oraz poznaliśmy inne rodzaje wpływów na wybór dziecka. Takie informacje powinny pomóc rodzicom zrozumieć zachowanie swojej pociechy i wprowadzić odpowiednie środki, by uchronić je przed konsekwencjami palenia. Sama młodzież, która ma lub planuje mieć do czynienia z papierosami, powinna być świadoma zagrożeń, jakie się z nimi wiążą.
Komentarz do “Wpływ palenia papierosów na dzieci i młodzież”