Kawa i papieros: szkodliwe połączenie czy dobra tradycja?

Skręcanie papierosa od rana i picie kawy w parku

Wiele osób właśnie w ten sposób rozpoczyna swój dzień.

U niektórych przybrało to już nawet formę pewnej tradycji, bez której trudno sobie wyobrazić mglisty początek dnia. 

Jednak połączenie kawy z papierosem poza odczuwalną przyjemnością ma także pewne nieco mniej przyjemne aspekty.

Chodzi przede wszystkim o konieczność skorzystania z toalety oraz o aspekty czysto zdrowotne. 

Czy w takim razie takie połączenie jest bezpieczne? Czy szkodzi zdrowiu? A może istnieją potwierdzone przeciwwskazania? Jak uniknąć tych przykrych konsekwencji wywołanych poranną kawą połączoną z papierosem?

Kawa i papieros – czy to złe połączenie?

Według najnowszych badań z Centrum Badania Opinii Społecznej w Polsce pali 26% dorosłych obywateli. Jest to jedna czwarta populacji.

Zdecydowana większość pije również w tym czasie kawę. Czy takie połączenie jest dobre? Liczne opinie specjalistów przekonują, że jest to jedno z bardziej szkodliwych połączeń, ponieważ metabolizm kawy u palaczy jest znacznie przyspieszony, co sprawia, że znacznie szybciej mają oni ochotę na kolejną filiżankę. 

Każdy wie o tym, że kawa w nadmiarze nie działa korzystnie na nasz organizm, a jeszcze dodatkowo z nikotyną szybciej podnosi między innymi ciśnienie krwi. 

Jeszcze większy problem pojawia się, gdy osoba próbuje rzucić palenie – wtedy w organizmie podnosi się jeszcze bardziej poziom kofeiny we krwi, co skutkuje na przykład nerwowością, niepokojem, bezsennością oraz szybszym i nieregularnym biciem serca

Papieros i kawa z rana

Szkodliwość papierosa potwierdzona jest licznymi badaniami, o czym informuje, np. Ministerstwo Zdrowia. Jeśli chodzi o kawę, to zdania w tej kwestii są podzielone, ale z zasady nie trzeba się obawiać jednej czy dwóch filiżanek dziennie. 

Kontrowersje wzbudza natomiast kawa wypijana z samego rana, w tym w połączeniu z papierosem, a już szczególnie na czczo. Papierosy zwiększają wydzielanie się soku żołądkowego, który podrażnia jego błonę śluzową. 

Także wszystkie substancje szkodliwe znacznie łatwiej dostają się do krwiobiegu. Kawa na czczo natomiast, m.in. ogranicza wchłanianie składników odżywczych i wpływa na działanie kortyzolu, co sprawia, że możemy czuć się bardziej niespokojni i zestresowani. Tym samym takie połączenie jest jeszcze bardziej niekorzystne dla naszego organizmu.

Dowiedz się, jak wybrać dobrą kawę

Dlaczego po kawie i papierosie chce się do toalety?

Mała czarna lub z mlekiem, a do tego papieros – wiele osób po spożyciu takiego połączenia odczuwa nagłą potrzebę skorzystania z toalety. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich pijących kawę osób. 

Jednak dlaczego po kawie chce się do toalety? Najprawdopodobniej wiąże się to z pobudzonym do aktywności ostatnim odcinkiem jelita grubego. Jelito grube zostaje pobudzone przez hormon gastryny, który produkowany jest przez żołądek i dwunastnicę. 

Ona również wpływa na uczucie pełności, pobudza wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz wzmaga perystaltykę jelit.

Jak zmniejszyć szkodliwość papierosa?

Grinder metalowy i inne akcesoria do skręcania papierosa lub jointa

O szkodliwości papierosów wiedzą wszyscy, nawet Ci, którzy je regularnie palą. Według statystyk jeden papieros to 11 minut mniej życia – to wystarczający powód, aby zakończyć definitywnie ten nałóg. 

Niestety całkowite rzucenie palenia nie przychodzi to łatwo, więc wciąż poszukuje się sposobów, które pomogą w rzuceniu nałogu lub przynajmniej w niedużym stopniu pomogą zniwelować jego negatywne skutki dla ludzkiego organizmu. 

Jednym ze sposobów jest między innymi samodzielne skręcanie papierosów z półproduktów dobrej jakości, które pochodzą ze znanych źródeł. Wiemy wtedy, że taki papieros nie zawiera tak wielu substancji smolistych oraz innych dodatków, które znajdziemy w gotowych paczkowanych papierosach kupowanych w sklepie. 

O skręcanych papierosach dowiesz się na tej stronie

Innym sposobem jest zastosowanie podgrzewaczy, które również ograniczają wzdychanie substancji smolistych – tu znajdziesz recenzję najpopularniejszego podgrzewacza Glo.

Alternatywą są również e-papierosy – one także nie zawierają substancji smolistych obecnych w tradycyjnych papierosach, a jedynie nikotynę, choć istnieją warianty, które również pozbawione są nikotyny. Więcej o rzeczywistej szkodliwości e-papierosach dowiesz się z tego artykułu

Jak zmniejszyć szkodliwość kawy?

Poranna kawa w domu

Poranna kawa może szkodzić w znacznie mniejszym stopniu – wystarczy zastosować się do kilku zasad. Jednym ze sposobów jest unikanie szczególnie mocnej kawy – można pozwolić sobie nie tylko na mniejszą porcję, ale również słabszą. 

Dobrym sposobem jest także dodawanie do kawy mleka. Co prawda nie wszyscy przepadają za takim rozwiązaniem, ale nic nie zaszkodzi choć z rana wypić intensywną espresso z niedużą dawką mleka, np. bez laktozy, jeśli odczuwamy po zwykłym mleku żołądkowy dyskomfort. 

Jak jeszcze można zniwelować szkodliwość małej czarnej? 

Warto rano zjeść choć nieduży posiłek, np. herbatnik lub słodki rogalik. Ma to także innym pozytywny aspekt – coś słodkiego na śniadanie to gwarancja, że nie będziemy mieć ochoty na słodkie później.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *