Jak mocno e-papierosy grożą zaburzeniem erekcji?

Facet pali e-papierosa, szkodliwość i ryzyko problemów z erekcją w związku z vapowaniem

Problemy z potencją to wbrew pozorom dość częsta przypadłość, z którą zmagają się współcześni mężczyźni. 

W zależności od źródła informacji szacuje się, że na problemy z osiąganiem pełnej erekcji dotyczą nawet 3,5 miliona mężczyzn w Polsce w każdym wielu. 

Przyczyn problemów z potencją jest wiele, jedną z nich jest nadmierne narażenie organizmu na działanie nikotyny, której dawka może być znacznie większa od zwykłych papierosów.

E-papierosy a zaburzenia erekcji, jakie jest powiązane? Czy palenie elektrycznych papierosów to mniejsze ryzyko impotencji w stosunku do tradycyjnych wyrobów tytoniowych? 

Odpowiedzi na te pytania w dzisiejszym artykule.

Nikotyna a sprawność seksualna mężczyzn

Na erekcję przede wszystkim wpływa nikotyna. Niektóre liquidy do e-papierosów zawierają duże dawki nikotyny, a przy ciągłym ‘vapowaniu’ jest to znacznie większa dawka, niż w przypadku palenia tytoniu.

Nikotyna to substancja bardzo szkodliwa, wpływająca negatywnie nie tylko na sprawność seksualną, ale i ogólny stan zdrowia. Warto pamiętać o tym, że w równym stopniu zagrożeni są zarówno palacze czynni jak i bierni.

Nikotyna wykazuje szkodliwe oddziaływanie na naczynia krwionośne, które jak wiadomo, mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie męskiego przyrodzenia. Usztywnienie penisa jest możliwe tylko poprzez napływ krwi do ciał jamistych.

U mężczyzn uzależnionych od nikotyny ciśnienie krwi jest niskie, przez co często do członka nie dopływa odpowiednia ilość krwi. Konsekwencją tego są problemy lub wręcz niemożność osiągnięcia erekcji. 

Nikotyna to bardzo silna neurotoksyna, więc im dłużej trwa uzależnienie od papierosów (zarówno tych tradycyjnych, jak i serwowanych w wersji elektronicznej), tym większe jest ryzyko, że mężczyzna będzie się zmagał z problemem w osiągnięciu erekcji.

Im nałóg trwa dłużej, tym wystąpienie zaburzeń potencji jest bardziej prawdopodobne niezależnie tak naprawdę od wieku mężczyzny.

liquid bez nikotyny

E-papierosy a zaburzenie erekcji

Jak wskazują liczne badania, u mężczyzn palących e-papierosy od dłuższego już czasu ryzyko pojawienia się zaburzeń erekcji jest naprawdę duże. 

Choć skład e-papierosów jest nieco inny i wydawać by się mogło mniej szkodliwy, niż tych tradycyjnych należy pamiętać o tym, że i one również tak do końca nie pozostają obojętne dla zdrowia.

Wybuch urazu płuc związanego z używaniem e-papierosów w Stanach Zjednoczonych w 2019 r. dotknął również wielu młodych osób; ponad połowa była w wieku poniżej 25,5 roku życia.

Chociaż prawdopodobnie jest to spowodowane przez octan witaminy E dodawany głównie do e-papierosów zawierających THC, wydarzenie nasiliło zaniepokojenie opinii publicznej równoczesną epidemią wapowania wśród młodzieży, poparte rosnącymi dowodami naukowymi, że e-papierosy są szkodliwe.

E-papierosy zawierają element grzejny zasilany baterią, oraz metalową cewkę, podgrzewającą mieszankę „e-liquida”, która się składa z nikotyny, rozpuszczalników i substancji smakowo-zapachowych. Użytkownicy wdychają powstałe aerozole do płuc. 

Producenci nie są zobowiązani do publicznego ujawniania składników e-liquidów, a między oznakowaną a rzeczywistą zawartością nikotyny w wielu markach istnieją znaczne rozbieżności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Jak mocno e-papierosy grożą zaburzeniem erekcji?”