Jak e – papierosy wpływają na stan zdrowia

Jak e – papierosy wpływają na stan zdrowia? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Jedni, ponieważ chcą zastąpić e – papierosami tradycyjne palenie, inni, bo chcą stać się vaperami. Na początku badania jednoznacznie ukazywały, że e – papierosy są zdrowszą i bezpieczną wersją dla palaczy. Teraz? Zdania są podzielone, a niekiedy nawet same badania potwierdzają, że elektroniczne papierosy wcale nie są dobre dla organizmu człowieka. Jak to w końcu z nimi jest?

Wpływ e – papierosów a stan zdrowia

Pierwsze badania mówią o tym, że elektroniczne papierosy są o 95% zdrowsze od tradycyjnego palenia. Niestety, nowe badania ukazują inny obraz takiego stanu rzeczy. Zdrowy, nowszy wynalazek w tym momencie, nie jest już tak bezpieczny jak pierwotnie mówiono. Naukowcy z New York University School of Medicine przeprowadzili eksperyment mający potwierdzić postawioną wcześniej tezę. Przez okres 12 tygodni myszy były inhalowane dymem z e – papierosów. Dawka inhalacji odpowiadała dawce zbliżonej 10 lat palenia papierosów wśród ludzi. Rezultaty jasno pokazały, że uszkodzenia uległy DNA w płucach, sercach oraz pęcherzykach moczowych u myszy. Mimo wszystko należy powiedzieć, że guzy nie rozwiną się w tak krótkim czasie, 12 tygodni. Dlatego potrzeba więcej dowodów, które z pewnością będą zbierane przez kolejne lata.

Inne badanie również mówi o tym, że wpływ e – papierosów na stan zdrowia jest negatywny. Badanie przeprowadził doktor Klaas Frederik Franzen ze Szpitala Uniwersyteckiego Schleswig – Holstein w Lubece w Niemczech. Doktor wraz ze współpracownikami monitorował aktywność pacjentów, podczas palenia e – papierosów oraz po ich wypaleniu. Badanie dotyczy zarówno liquidu z nikotyną, jak i bez niej. Dzięki badaniu dowiedziano się, że elektroniczne papierosy mają zły wpływ na organizm człowieka. Wypalenie papierosa z liquidem nikotynowym powodowało przyspieszenia pulsu i pobudzenia sercowo naczyniowego w takim samym stopniu jak zwykły papieros. Wpływa to na ciśnienie krwi i tętno. Obwodowe skurczowe ciśnienie wzrastało gwałtownie do 45 minut po wypaleniu papierosa elektronicznego z nikotyną oraz do 15 po zwykłym papierosie. Beznikotynowe e – papierosy nie wpływały na powyższe aspekty w żadnym stopniu. Potwierdza to obawy, że elektroniczne papierosy z nikotyną, tak samo, jak zwykłe papierosy są niebezpiecznie dla zdrowia człowieka.

Na końcu warto wspomnieć, że American Heart Association przeprowadziło badanie na 400 tysięcy osobach. Wynika z nich, że e – papierosy zwiększają ryzyko ataku serca o 60% oraz w 71% wyższe szanse na udar czy zawał.

stan zdrowia a e-papierosy

E – papierosy a organizm człowieka, czyli jama ustna pod odstrzałem

Nie wydzielają dymu, ale mgiełkę, która wcale nie jest taka zdrowa dla dróg oddechowych, układu krążenia czy właśnie jamy ustnej. Wszystko za sprawą składników, które występują w elektronicznych papierosów. Pierwszy z nich glikol propylenowy źle działa na szkliwa oraz tkanki miękkie. Poza tym jest to substancja higroskopijna, czyli wiąże się z cząsteczkami wody w ślinie oraz ze śluzówkami jamy ustnej. Powoduje to suchość w ustach, czyli kserostomię, która sprzyja nieprzyjemnemu zapachowi z ust, ryzyko powstawania próchnicy lub chorobę dziąseł.

Drugimi składnikami są gliceryna roślina i aromaty. Najnowsze badania, które bardziej skupiły się na nich, udowadniają, że wpływają negatywnie. Wszystko za sprawą połączenia gliceryny z aromatami, ponieważ wtedy wzrasta aż czterokrotnie adhezja drobnoustrojowa do szkliwa. Oprócz niej dwukrotnie wzrasta biofilm nalotu nazębnego, który zawiera bakterie. Ich połączenie skutkuje jeszcze w jeden sposób, a mianowicie obniża twardość szkliwa mniej więcej o 27%. Wszystkie te czynniki mają swoje odzwierciedlenie w rozszerzaniu się zmian próchnicowych, które w konsekwencji mogą powodować ubytki.

Trzeci składnik znany wszystkim to nikotyna, która również nie działa pozytywnie na organizm. Na początku warto wspomnieć, że jest to środek silnie uzależniający. Światowa Organizacja Zdrowia bez wątpliwości mówi, o niej jako narkotyku. Wracając do jamy ustnej, nikotyna szkodliwie działa na jej funkcjonowanie. Podrażniając gardło i śluzówki oraz powodując obrzęk, przebarwienia i dyskomfort. Jej działanie zwęża naczynia krwionośne, co wpływa na mniejsze wytwarzanie śliny, tym samym powoduje suchość w jamie ustnej. Oprócz tego zwiększa możliwość wystąpienia próchnicy i zmniejsza ukrwienie dziąseł.

E – papierosy powodują wzrost toksycznych związków chemicznych, które niszczą DNA i mogą być przyczyną powstawania nowotworu jamy ustnej. Tak wynika z badań, które odbyły się na University of Minnesota. Jak widać, e – palacze, powinni dobrze się zastanowić, zanim następnym razem sięgną korzystać z elektronicznego papierosa.

Warto (e) palić?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie. Wpływ e – papierosów na stan zdrowia człowieka cały czas jest analizowany przez naukowców. Jednak nie ulega żadnym wątpliwością, że nikotyna jest szkodliwa dla zdrowia i każde jej ilości wpływają źle na organizm. Nie ma tutaj znaczenia czy ktoś zdecyduje się na elektroniczny papieros, czy tradycyjny. Obie wersję, które są powiązane z nikotyną szkodzą zdrowiu i trzeba sobie to uświadomić. Nawet jeśli, negatywny wpływ na organizm człowieka jest dużo niższy w przypadku e – papierosa, to w dłuższym stosowaniu, nie da się przewidzieć jego konsekwencji.

Podobnie należy podchodzić do liquidów nieposiadających zawartość nikotyny. Zwracając uwagę na to, że badania nie mogły odnosić się do kilkuletniego stosowania e – papierosa przez człowieka. Dlatego zdając sobie sprawę z zagrożeń, jakie są możliwe przez stosowanie takich używek, najlepiej omijać je szerokim łukiem. Papierosy nigdy nie były powiązane ze zdrowiem i nigdy nie będą. Nie warto zatem ryzykować własnym zdrowiem, stawka jest zbyt wysoka, a zdrowie zbyt cenne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *