Czy IQOS to dobra alternatywa do papierosów: Co mówią badania?

Badanie szkodliwości podgrzewaczy IQOS, alternatywa do papierosów

System podgrzewania tytoniu IQOS to kolejna propozycja dla osób palących, które nie są w stanie rzucić swojego nałogu, czy może nowy produkt uzależniający?

W takim urządzeniu dochodzi do podgrzania tytoniu w postaci wkładów, jednakże w dużo niższej temperaturze od tej występującej podczas spalania.

Sprzęt generuje aerozol zawierający nikotynę i mieszankę związków o nieco mniejszej obecności substancji toksycznych w porównaniu do dymu papierosowego.

Ale czy IQOS naprawdę jest mniej szkodliwy od tradycyjnych papierosów? Jakie zalety i wady ma to rozwiązanie? Czy warto zainwestować w IQOS?

Odpowiemy na powyższe pytania w tym artykule.

Jak działa IQOS

IQOS jest to skrót od ang. I Quit Ordinary Smoking, co oznacza „rzucam tradycyjne palenie”.

To sprzęt elektroniczny opracowany przez tytoniowego giganta, czyli firmę Philip Morris International. W urządzeniu tytoń nie ulega spalaniu, a podgrzaniu. Z tego względu jest on określany wyrobem tytoniowym HNB (ang. heat-not-burn).

IQOS dostępny jest w 41 krajach, w tym w Polsce.

To dosyć nowy produkt, gdyż został on wprowadzony na rynek w 2014 roku. Składa się z podgrzewacza w kształcie długopisu i ładowarki. To sprzęt przenośny, a żeby móc z niego działać, należy jedynie pamiętać o jego naładowaniu. W podgrzewaczu umieszcza się specjalne wkłady tytoniowe, czyli HEETS.

Są one podgrzewane do temperatury do 350°C, a więc nie ulegają spalaniu, ani nie wydzielają dymu. Użytkownik wdycha aerozol, w którym znajduje się nikotyna, aromaty, woda i inne składniki wkładu.

Wkłady tytoniowe dostępne są natomiast w różnych smakach. To nie tylko tytoń klasyczny, ale też z dodatkiem mentolu, z nutą cytrusów lub orzechów. W sprzedaży znajdują się produkty, które po pełnym naładowaniu mogą podgrzać do 20 wkładów. 

Korzystanie z IQOS przypomina palenie zwykłych papierosów. Wkład podgrzewa się ok. 6 minut i umożliwia na zaciągnięcie się ok. 14 razy, co jest zbliżone do sposobu palenia zwykłego papierosa.

Zobacz naszą pełną recenzję IQOS i Solid 2.0

Podgrzewanie a palenie papierosów

Kobieta podgrzewa wkład papierosa za pomocą IQOS

Tradycyjne palenie a IQOS znacznie się od siebie różnią. W klasycznym papierosie, aby uwolnić nikotynę, konieczne jest użycie ognia. Jeśli chodzi o IQOS sprzęt ten tylko podgrzewa tytoń do wspomnianej już temperatury 350°C. 

Dla porównania w czasie normalnego palenia tytoniu osiąga on temperaturę nawet powyżej 800°C. Przez tak wysoką temperaturę dochodzi do całkowitego spalenia papierosa, przez co tworzy się dym i popiół.

Jeśli chodzi o palenie poprzez IQOS to dochodzi tylko do podgrzania wkładu tytoniowego co skutkuje wytworzeniem się aerozolu. Nie towarzyszy temu tak intensywny i przykry zapach, jak w przypadku tradycyjnego palenia. Aerozol nie utrzymuje się też tak długo na włosach, czy ubraniach. IQOS nie wytwarza dymu, co też jest bezpieczniejsze dla osób przebywających w pobliżu palacza.

Opinie palaczy na temat smaku IQOS są zróżnicowane. Jedni użytkownicy chwalą smaki dostępne w ofercie, jak np. mentolowy czy waniliowy, a inni uważają, że smak wcale nie przypomina tradycyjnego palenia papierosów. 

Jednak większość recenzji wskazuje na to, że smak IQOS jest bardziej subtelny i delikatny niż smak papierosów.

Zalety IQOS w porównaniu do papierosów

Papieros podgrzewany wydaje się lepszą alternatywą dla klasycznych papierosów. Swoim wyglądem przypomina zwykłe papierosy i tak samo, jak one zawiera w sobie tytoń.

Odpowiednie dla palacza wrażenia

Palaczowi daje on podobne wrażenia, jak podczas konwencjonalnego palenia tytoniu. Dzieje się tak ze względu na to, że IQOS tworzy aerozol zawierający taką samą ilość nikotyny i związki lotne, odpowiadające za specyficzny smak i aromat tytoniu. 

Smak i zapach podczas podgrzewania jednak nieco różni się od palenia i nie każdemu palaczowi odpowiada.

Mniej szkodliwy dym

Jedną z głównych zalet IQOS wspomina się mniejsza szkodliwość. Ale czy tak jest? 

Z opublikowanego na początku 2018 roku artykułu w „Pediatrics” autorstwa dr Sharon A. McGrath-Morrow z Uniwersytetu w Alabamie wynika, że dym z IQOS-a zawiera te same szkodliwe substancje co dym z papierosa i na podobnych poziomach.

Inne badania dowodzą, że aerozol zawiera aż do 90 procent mniej szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak tlenek węgla, benzen, formaldehyd czy amoniak.

Amerykańska FDA (Agencja Żywności i Leków) zezwoliła w kwietniu 2019 roku firmie Philip Morris International na sprzedaż urządzeń IQOS.

Nie zawsze na pewno wiemy, jak niezależne były te badania i testy. Czy nie zostały sfinansowane przez samą firmę PMI czy też ich konkurencję. Więc z tak nowym i mało zbadanym produktem nie możemy mieć pewności co do długoterminowej szkodliwości.

Łatwiej używać w miejscach publicznych

Jedną z wad papierosów jest zapach spalonego tytoniu, który nie każdy lubi, oraz który robi z twojego otoczenia biernych palaczy. Ponadto, w wielu miejscach publicznych palenie papierosów jest zakazane. 

Korzystając z IQOS, nie generujesz nieprzyjemnego dymu i możesz przebywać w pobliżu ludzi tak bardzo nie psuć im powietrze. 

Zapach szybko znika

Wietrzenie pomieszczeń jest też prostsze i szybsze. W przypadku papierosów, istnieją różne domowe sposoby na usunięcie nieprzyjemnego zapachu dymu papierosowego w domu, aucie i innych pomieszczeniach. 

Natomiast zapach aerosolu uwalnianego przez IQOS jest może nieprzyjemny dla niektórych, jednak szybko znika po szybkim wietrzeniu.

Akcesoria do przechowywania i czyszczenia podgrzewaczy tytoniu IQOS 3

Jakie IQOS ma wady?

Warto pamiętać, że ten wynalazek ma stanowić jedynie mniej szkodliwą propozycję dla palaczy, którzy boją się konsekwencji palenia tytoniu, jednak mają problem z jego porzuceniem. Mimo że niektóre badania udowodniły mniejszy negatywny wpływ na zdrowie człowieka, to jednak sprzęt ten nie jest też całkowicie bezpieczny. Samo korzystanie z tego urządzenia może okazać się dla niektórych także kłopotliwe.

Przede wszystkim należy pamiętać o jego ładowaniu oraz dokładnym czyszczeniu. Niektórym palaczom nie pasuje także gęstość wytwarzanego aerozolu. Wadą tego urządzenia jest także jego cena.

Najtańszy sprzęt zakupić można za ok. 100 zł. Inną propozycją dla osób, którym nie odpowiada IQOS jest własnoręczne skręcanie papierosów.

IQOS, mimo że jest uważany za alternatywę dla tradycyjnych papierosów, ma kilka wad w porównaniu z nimi:

Wyższy koszt

jedną z najczęściej wymienianych wad IQOS jest jego koszt. Urządzenie i wymienne wkłady są znacznie droższe niż paczka tradycyjnych papierosów, co może być problematyczne dla osób o ograniczonym budżecie. 

Najtańszy sprzęt zakupić można za ok. 100 zł, podczas gdy wkłady kosztują porównywalnie do zwykłych papierosów.

Ryzyko uzależnienia

Mimo że IQOS emituje mniej szkodliwych substancji niż tradycyjne papierosy, nadal zawiera tlenek węgla, benzen i formaldehyd, które mogą wpływać negatywnie na zdrowie, oraz nikotynę, która jest substancją uzależniającą. 

Użytkownicy IQOS mogą stać się uzależnieni od nikotyny, podobnie jak w przypadku palenia papierosów.

Trudność konserwacji

IQOS wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia, co może być uciążliwe dla niektórych użytkowników.

Brak dostępności w niektórych krajach

IQOS nie jest dostępny we wszystkich krajach, co może stanowić problem dla osób podróżujących.

Dla osób, które wolą kontrolować to, co palą, oraz doceniają smak tytoniu, skręcanie własnych papierosów z jakościowego tytoniu może być tańszą i bardziej odpowiednią alternatywą. Ale każdy decyduje dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *