Palenie papierosów, a savoir-vivre

Dawniej papierosy były o wiele bardziej popularne. Z pewnością wpływ na to miał zwyczaj pewnej swobody w tym zakresie. Palenie dozwolone było dosłownie wszędzie. Każdy z nas pamięta pewnie imieniny i palących w trakcie gości, wizyty w urzędach, w których panie paliły po prostu przy biurku lub bary wypełnione dymem. Palenie, a savoir vivre – tych kwestii nie łączono ze sobą. Powszechne i o wiele tańsze niż dziś używki tego rodzaju były nie tylko akceptowane, ale i w niektórych kręgach wręcz kultywowane. Palenie papierosów a savoir-vivre – jak to z tym jest?

Na szczęście dziś wiele się zmieniło. W dobie wszechobecnej kultury fitness i większej świadomości w zakresie zdrowego żywienia papierosy stały się passe. I choć nadal całkiem sporo osób żyje z nałogiem, znacznie ograniczają ich pewne zasady i zakazy w tej materii. Palaczy zaczęło obowiązywać też coś na kształt savoir-vivre.

Palenie, a savoir-vivre – zasady obowiązujące wśród palących

Gdy mówimy o spotkaniu osób palących, należy zastanowić się nad kwestiami takimi, jak częstowanie -zarówno samym papierosem, jak i zapalniczką czy zapałkami. Pierwszą żelazną zasadą jest tu oczywiście fakt, iż każdy palacz powinien posiadać własny zapas papierosów przy sobie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by czasami poprosić kogoś o przysługę i poczęstowanie, jednak takie zachowanie nie może być nagminne. Z kolei wyciągając własną paczkę w dobrym tonie leży zaproponowanie współtowarzyszom papierosa. W pierwszej kolejności takowym częstuje się oczywiście kobiety. Gdy to my jesteśmy częstowani, pamiętajmy, że nigdy nie zabiera się komuś ostatniego papierosa z paczki.

Gdy chodzi zaś o przysłowiowy ogień, najlepiej jest, gdy mężczyzna zapala papierosa kobiecie. Oznacza to tyle, że gdy taka wyciąga go w jego obecności, towarzysz powinien podsunąć jej zapaloną zapalniczkę lub zapałkę. Kiedy w towarzystwie nie ma pań, te zasady dotyczą najstarszych mężczyzn. To seniorom proponuje się wtedy własne zapałki.

palenie papierosów a savoir-vivre

Palenie papierosów a savoir-vivre i dobre wychowanie-względy towarzyskie

Palenie i savoir-vivre szczególnego znaczenia nabiera jednak w sytuacjach towarzyskich, gdzie spotyka się mieszana grupa osób. W takich okolicznościach palacze muszą pamiętać bowiem o komforcie swoich towarzyszy. Dym nie wszystkim oczywiście wadzi, ale musimy się co do tego upewnić. Dlatego przed zapaleniem papierosa dobrze jest się zapytać, czy nikomu nasze zachowanie nie będzie przeszkadzać. Jeśli okaże się, że owszem, wystarczy, byśmy wyszli na balkon lub do ogrodu.

Biorąc pod uwagę względy towarzyskie, większość restauracji, barów i klubów również wprowadziło całkowity zakaz palenia na terenie budynków. Jako palacze powinniśmy respektować te zasady i w razie potrzeby udać się na dwór.

A co z tymi niedopałkami?

Jeśli palimy na dworze, może się zdarzyć, że nie będziemy mieli gdzie zagasić papierosa. Na pewno złym pomysłem jest rzucenie niedopałka pod swoje stopy. Niezależnie od tego, czy stoimy u kogoś na balkonie, na ulicy czy w ogrodzie, takie zachowanie po prostu nie przystoi. Kiedy w pobliżu nie ma popielniczki lub kosza z możliwością zagaszenia papierosa, peta schowajmy do pudełka z zapałkami. Z pewnością będzie to lepsze rozwiązanie niż śmiecenie.

I choć sam nawyk palenia z pewnością nie jest niczym pozytywnym, ewentualni palacze niemogący zerwać z nałogiem powinni, chociaż przyswoić powyższe zasady. Dobre wychowanie, a co za tym idzie palenie i savoir-vivre liczą się przecież w każdej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Palenie papierosów, a savoir-vivre”